آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 47384
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1392 10:18
تعداد بازدید : 871

برای حمایت از دانش بنیان‌ها

صندوق های خطرپذیر در بورس راه می افتد

رییس سازمان بورس از راه اندازی صندوق های VC در سال آینده خبر داد و گفت: این صندوق ها برای کمک به تامین مالی اقتصاد دانش بنیان و شرکت های فعال در این زمینه راه اندازی می شود.

فناوران- علی صالح‌آبادی در ششمین کنفرانس توسعه نظام تامین مالی در ایران افزود: بسیاری از شرکت‌های موجود دانش‌بنیان نیستند و تنها در حوزه تولید فعالیت می‌کنند، اما در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی سرمایه‌گذاری در زمینه شرکت‌های دانش بنیان که از دانش فنی بالایی برخوردارند باید در اولویت قرار گیرند.
وی تاکید کرد: تامین مالی، شفافیت و نقدشوندگی از اهداف اولیه بورس در سال آینده خواهد بود.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با ورود شرکت‌های دانش‌بنیان و صاحبان ایده به فرابورس امکان جذب شرکت‌های کوچک و متوسط فراهم می‌شود. این گونه شرکت‌ها سرمایه چندانی ندارند و تاکنون شرکت‌های زیادی متقاضی ورود به فرابورس بوده‌اند.
وی افزود: میزان تقاضاها آنقدر زیاد است که برای پذیرش آن کمیته فنی در بورس راه‌اندازی شده تا شرکت‌های بیشتری تامین مالی شوند.
صالح‌آبادی گفت: در بیانات مقام معظم رهبری و سیاست‌های ابلاغی ایشان یکی از اقدامات اساسی که باید در بازار سرمایه به آن توجه شود، شکل‌گیری بازار دارایی‌های فکری است.
وی افزود: طرحی در بازار فرابورس طراحی شده که بزودی ابلاغ می‌شود و بر اساس این طرح بازار بورس شرکت‌های دانش‌ بنیان راه‌اندازی می‌شود.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بسیاری از مخترعان سرمایه کافی برای به تولید رساندن اختراعات خود ندارند، گفت: از طرف دیگر شرکت‌هایی هستند که نیاز به اختراعات جدید دارند، به همین دلیل اگر اصل مفهوم بازار وجود تعداد زیادی عرضه‌کننده و متقاضی باشد با این سازوکار مخترعان و دارندگان ایده عرضه‌کننده و صاحبان صنایع متقاضی خواهند بود.
وی با بیان اینکه تجربه سایر کشورها در این زمینه موردبررسی قرار گرفته است، گفت: روش‌های مختلفی می‌تواند در این بازار به کار گرفته شود، به طوری که حقوق صاحبان ایده حفظ شود، به گونه‌ای که صاحبان صنایع و سرمایه یا ایده را خریداری و یا با صاحب ایده مشارکت کنند.
به گفته وی، اختراعاتی می‌تواند به بازار فرابورس عرضه شود که در اداره ثبت اختراعات


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :