آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4759
تاریخ انتشار : 17 دی 1390 9:31
تعداد بازدید : 933

فرهاد رهبر، رييس کنسرسيوم محتواي ملي شد

فرهاد رهبر در آخرین جلسه کنسرسيوم محتواي ملي به عنوان رییس این کنسرسیوم انتخاب شد.

فناوران- در چهارمين نشست هيات موسسان کنسرسيوم محتواي ملي، دکتر فرهاد رهبر، رياست دانشگاه تهران به اتفاق آرا به عنوان رياست کنسرسيوم محتواي ملي براي مدت دو سال انتخاب شد. همچنين موسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان به عنوان دبيرخانه دایمي کنسرسيوم محتواي ملي انتخاب شد.
چهارمين نشست هيات موسسان کنسرسيوم محتواي ملي با حضور دکتر غلامعلي حداد عادل رياست بنياد دايره‌المعارف اسلامي، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر خاموشي رياست سازمان تبليغات اسلامي، دکتر فرهاد رهبر رياست دانشگاه تهران، دکتر اسحاق صلاحي رياست سازمان اسناد و کتابخانه ملي، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر جعفريان رياست کتابخانه مرکزي و مرکز اسناد مجلس شوراي اسلامي، محمدهادي زاهدي رياست سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوي، دکتر سيداميد فاطمي رياست پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات، دکتر مهدي طهرانچي رياست مرکز نشر دانشگاهي و دکتر عليرضا طالب‌پور رياست موسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان در تالار شوراي دانشگاه تهران برگزار شد.
 دکتر فرهاد رهبر در اين نشست، کنسرسيوم را نمونه موفق فعاليت تيمي دانست و افزود: در اين سه سال گذشته ثابت کرديم انجام کارهاي تيمي و گروهي نيز ممکن است. همه موسسات عضو هم از خير و برکت کار تيمي بهره‌مند شدند و بايد تلاش کنيم تا فرهنگ کار تيمي و گروهي گسترش يابد.
وی گفت: اين کنسرسيوم توانسته کمک شايان توجهي به پژوهشگران کشور كند و نقش اساسي در رشد پژوهش کشور داشته باشد و زمينه مناسبي را براي تجميع محتواي ملي فراهم کند. اکنون اطلاعات و محتواهاي بسيار مناسبي براي استفاده عموم، به اشتراک گذاشته شده است. مثلا کتابي که سال‌ها در گوشه کتابخانه‌اي مانده بود، امروز در اين کنسرسيوم به راحتي در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.
رهبر خاطرنشان کرد: فعاليت کنسرسيوم و تبادل اطلاعات مي‌تواند بسياري از هزينه‌هاي نهادهاي عضو و صاحبان محتوا را نيز کاهش دهد. اکنون در سراسر کشور، همه علاقه‌مندان مي‌توانند به راحتي و به صورت رايگان به اطلاعات و محتواهاي موجود در تمامي نهادها دسترسي داشته باشند. همه نهادها هم اذعان دارند که حضور يکپارچه در دنياي مجازي با سياست‌هاي کلي هر سازمان و نهادي منافات نداشته و در بسياري موارد مي‌تواند مفيد هم واقع شود.
 رهبر افزود: اين کنسرسيوم مي‌تواند به عنوان يک مجموعه قدرتمند ملي، در عرصه‌هاي بين‌المللي نيز حضور داشته و منافع کشور و پژوهشگران ملي را تامين کند.
وی هم‌افزايي توان نهادهاي عضو را يکي ديگر از اهداف تشکيل کنسرسيوم دانست و گفت: اکنون ضرورت تشکيل کنسرسيوم بيش از پيش آشکار شده و موجب هم‌افزايي مضاعف توان و قدرت نهادهاي عضو شده است. بايد فرصت براي حضور ساير صاحبان محتوا نيز فراهم شود و در آينده به دنبال گسترش سطح فعاليت کنسرسيوم، از ملي به منطقه‌اي باشيم و فعاليت کنسرسيوم را به ساير کشورهاي فارسي ‌زبان بسط و گسترش دهيم.
 کينوش عمادي نيز در اين نشست با ارایه گزارشي درباره فعاليت‌هاي کنسرسيوم گفت: پس از رونمايي از پورتال رسمي کنسرسيوم محتواي ملي در 28 آبان‌ماه امسال، همه اعضاي موسس کنسرسيوم اطلاعات و محتواهاي خود را در اين پورتال در دسترس عموم قرار دادند. اين اطلاعات از طريق درگاه قابل جست‌وجو است و اعضاي ديگري نيز در اين مدت به مجموعه کنسرسيوم اضافه شده‌اند و اميدواريم ديگر صاحبان محتوا نيز به اين مجموعه بپيوندند.

راه اندازی بنیاد دایره المعارف اسلامی
وی راه‌اندازي درگاه محتواي ملي و دسترس‌پذيري حجم قابل توجهي از اطلاعات موسساتي چون کتابخانه ملي، کتابخانه مجلس، بنياد دايره‌المعارف اسلامي، مرکز نشر دانشگاهي، کتابخانه دانشگاه تهران، موسسه تبيان، کتابخانه آستان قدس رضوي و مرکز دايره‌المعارف بزرگ اسلامي را دستاورد مهم کنسرسيوم محتواي ملي دانست و بيان کرد: امکان جست‌وجوي متمرکز و يکپارچه در ميان اطلاعات موسسات عضو کنسرسيوم بدون نياز به اينکه اين اطلاعات قبلا در يکجا جمع‌آوري شده باشند و همچنين استفاده از استانداردهاي روز دنيا از جمله مهم‌ترين ويژگي‌هاي اين درگاه است.
در ادامه «چهارمين نشست هيات موسسان کنسرسيوم محتواي ملي»، انتخاب محل دایمي دبيرخانه کنسرسيوم در دستور کار قرار گرفت. پس از بحث و تبادل نظر اعضا، راي‌گيري صورت گرفت و ضمن تشکر از تلاش‌هاي پيشين موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان، با اکثريت موافق آرا، اين موسسه به عنوان دبيرخانه دایم کنسرسيوم محتواي ملي ابقا شد.
اين جلسه با برگزاري انتخابات رياست کنسرسيوم محتواي ملي ادامه يافت و با اکثريت آراي موافق، دکتر فرهاد رهبر، رياست دانشگاه تهران، به عنوان رييس اين کنسرسيوم به مدت دو سال انتخاب شد.
بنا بر اعلام، اکنون با مشخص شدن رياست کنسرسيوم و دبيرخانه دایمي آن و همچنين راه‌اندازي درگاه اين نهاد، انتظار مي‌رود کنسرسيوم محتواي ملي هرچه سريع‌تر جايگاه خود را در ميان صاحبان محتوا و کاربران فضاي مجازي باز كند و بتواند با در دسترس‌پذير كردن اطلاعات براي کاربران، گام‌هاي ارزنده‌اي بردارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :