آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4813
تاریخ انتشار : 18 دی 1390 9:7
تعداد بازدید : 460

پیشنهاد یک اقتصاددان :

بانک مرکزی در برابر افزایش نرخ ارز «دیپلماسی سکوت» در پیش بگیرد

یک اقتصاددان گفت: دیپلماسی سکوت بانک مرکزی بهترین راهکار در برابر افزایش نرخ ارز است.

فارس-  محمد حسین ادیب با این پیشنهاد افزود: در گذشته در دامنه‌ای نرخ ارز مدیریت می‌شد، این دامنه اکنون مدیریت نمی‌شود و آنچه که در بازار روی داده است، به راهبرد جدید بانک مرکزی مربوط می‌شود.وی افزود: راهبرد نانوشته بخش غیردولتی تبدیل دارایی ریالی به دارایی ارزی است چون همه این راهکارهای تبدیل نقدینگی به دارایی ریالی به وسیله دولت و بانک مرکزی سرکوب اقتصادی شده است.ادیب گفت: در گذشته ریال وارد بخش مسکن می‌شد اما دولت نگاه سرمایه‌ای به بخش مسکن را سرکوب کرد. با کاهش سود سپرده، سپرده گذاری در بانک‌ها غیرجذاب شد و با مسدود شدن همه راه‌های تبدیل نقدینگی به دارایی ریالی این نقدینگی متوجه ارز شد. به زبان صریح‌تر، استراتژی دولت برای سرکوب نگاه سرمایه‌ای مسکن به هدایت تقاضا به سمت ارز انجامید. این اقتصاددان اضافه کرد: در وضع موجود بانک مرکزی سیاست غیرفعال اختیار کرده است. روسای بانک مرکزی در جهان معمولا در سال بیش از دو تا سه بار مصاحبه نمی‌کنند و اقتصاد برای مصاحبه رییس بانک مرکزی کشور از هفته‌ها قبل شمارش معکوس را آغاز می‌کند. اما در ایران رییس کل بانک مرکزی گاه تا روزی دوبار مصاحبه می‌کردند و به این طریق تمام سیاست‌های پنهان بانک مرکزی که در کنار سیاست‌های آشکار جزیی از مدیریت اقتصاد کلان هر کشور است بر ملا می‌شد. ادیب گفت: آشکار شدن همه سیاست‌های بانک مرکزی انتظارات تورمی جامعه را فعال می‌کرد. مدیریت اقتصاد کلان در گذشته می‌طلبید تا وی در سطح وسیع‌تری دیپلماسی سکوت اختیار کند. اما این‌گونه عمل نمی‌شد. اما در شرایط موجود سکوت رییس بانک مرکزی  قابل دفاع است. وی در یک لحن آشکار، تلاش می‌کند تا کمتر رسانه‌ای شود و در نقطه موجود سکوت وی مثبت ارزیابی می‌شود.این اقتصاددان اظهار داشت: در گذشته تورم پولی وجود داشت، اما تورم قیمتی آنقدر کمرنگ بود که در مواردی می‌توان گفت که وجود نداشت. در وضع موجود تورم پولی نداریم اما تورم قیمتی داریم. حجم اسکناس نسبت به اسفند سال گذشته حتی یکهزار میلیارد تومان نیز کاهش یافته به عبارت دیگر، بانک مرکزی سیاست انبساطی پولی در پیش نگرفته است. حجم نقدینگی نیز فقط 5/8 درصد نسبت به اسفند ماه سال گذشته افزایش یافته است که گواه این است که افزایش نقدینگی تنها مساوی با قدرت خود افزایی سپرده است.ادیب اضافه کرد: به بیان دیگر نقدینگی تنها مساوی با سودی که به سپرده‌ها تعلق می‌گیرد افزایش یافته است و بنابراین، عامل تورم لجام گسیخته فعلی سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی در سال جاری نیست. سیاست‌ها به شدت انقباضی است اما اقتصاد ایران وارد فاز جدیدی شده است.
انتقاد یک نماینده مجلس :رییس بانک مرکزی  استعفا دهد
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه بانک مرکزی در موضوع نرخ ارز بر اساس فرضیه‌ها و داده‌های غلط خود حرکت می‌کند، گفت: مدیریت بانک مرکزی اگر قادر به کنترل بازار سکه و ارز نیست، استعفا کند.علیرضا منادی‌سفیدان نوسانات نرخ ارز و سکه در بازار را ناشی از ضعف مدیریت بانک مرکزی برشمرد و افزود: بانک مرکزی آن طور که باید، عمل نکرده است؛ ما در بحث سکه نیز اعلام کردیم دو نرخی بودن سکه و صف‌های طولانی مردم برای خرید سکه درست و شایسته نیست.نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس با بیان اینکه اقدام‌های بانک مرکزی برای تنظیم بازار، اوضاع را وخیم‌تر کرده است، ادامه داد: در بحث ارز نیز بانک مرکزی بر اساس بازار پیش نمی‌رود، بلکه بر اساس یک‌سری فرضیه‌ها و داده‌های غلط خود حرکت می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه چندین بار اعلام کردیم که اگر رییس بانک مرکزی نمی‌تواند بازار را کنترل کند، باید استعفا بدهد، تصریح کرد: بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز موفق نبوده و کار را هم بدتر کرده، از سوی دیگر هر روز در مصاحبه‌های خود حرف‌های واهی و دروغ به مردم می‌گویند که موجب از بین بردن آبروی مجلس و دولت شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :