آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4823
تاریخ انتشار : 18 دی 1390 9:38
تعداد بازدید : 674

دعوت سازمان مرکز فناوری اطلاعات از دستگاه دولتی و خصوصی برای ثبت نام های دامنه سطح بالا

موسسه جهانی نام های اینترنتی برای پذیرش درخواست دامنه های جدید اینترنتی زمان 80 روزه ای را اعلام کرده و بر این اساس سازمان فناوری اطلاعات ایران از دستگاه های دولتی و خصوصی برای ثبت نام دامنه سطح بالای مورد تقاضا دعوت کرده است.

مهر- ثبت دامنه‌های اینترنتی برای سومین بار است که در تاریخ اینترنت اتفاق می‌افتد و براین اساس سازمان نظارت بر نام‌ها و ارقام اینترنت (آیکان) به پذیرش پسوندهای اینترنتی جدید در گروه پسوندهای عمومی ‌(TOP LEVEL DOMAIN) یا (TLD) از 12 ژانویه 2012 مقارن با 22 دی ماه 1390 و پایان آن 12 آوریل مقارن با 23 فروردین 1391 اقدام خواهد کرد.
این یک برنامه جهانی است و هر شخص و هر سازمانی در جهان می‌تواند برای درخواست نام TLD درخواست دهد و تنها موضوعی که برروی آن حساسیت وجود دارد این است که نام‌های مورد درخواست، اسامی ‌ملی، فرهنگی و مشاهیر و دیگر موارد نباشد.
ثبت دامنه‌های اینترنتی پس از 9 سال
آخرین باری که اجازه ثبت نام دامنه سطح بالا از سوی آیکان داده شد، مربوط به سال 2003 بود که 22 نام به غیر از نام‌های کشوری را شامل می‌شد. اما درحال حاضر و پس از گذشت 9 سال از ثبت پسوندهای اینترنتی، این بار پیش‌بینی می‌شود که یکهزار متقاضی پسوند تجاری و 500 متقاضی پسوند عمومی‌ و جغرافیایی از کشورهای مختلف برای ثبت نام‌های دامنه سطح بالا با یکدیگر به رقابت بپردازند.
ثبت‌نام متقاضیان از طریق تکمیل فرم‌های اینترنتی خواهد بود و هزینه ثبت هر TLD جدید 185 هزار دلار آمریکاست که باید به موسسه آیکان پرداخت شود تا هر متقاضی طی مراحل ثبت‌نام ملزم به ارایه مستنداتی در مورد اثبات توان مالی و توان فنی و مدیریتی برای TLD
جدید است.
درخواست ایران برای ثبت نام پسوند "دات ایران"
درگذشته با توجه به توسعه اعداد و نام‌ها در فضای اینترنت، تصمیم به ثبت‌نام دامنه‌های سطح بالا (پسوندهایی چون دات کام و دات آی آر) در دفاتر ثبت دامنه گرفته می‌شد و در این راستا موسسه بین‌المللی آیکان برای مدیریت منابع اینترنت در سال 1998 ثبت شد؛ این موسسه دفاتر ثبت اصلی را ایجاد کرد که نام دامنه‌ سطح بالا را مدیریت کرده تا متقاضیان از طریق این دفاتر اسامی‌ را که می‌خواهند به ثبت برسانند.
در دوره جدید ثبت نام دامنه‌های سطح بالا تمامی‌ شرکت‌ها می‌توانند دامنه‌های عمومی ‌سطح اول درخواست کنند و براین اساس با ثبت نام ایران در دوره جدید، دامنه نقطه ‌ایران – دات ایران- یک دامنه بین‌المللی کشوری می‌شود و مجاز است که نام کشور خود را به جای پسوند آی آر – IR - وارد کند. علاوه بر این انواع دامنه‌هایی که ماهیت عمومی ‌دارند و وابسته به کشوری خاص نیستند مانند دات کام و ORG در این برنامه پذیرفته خواهند شد.
فهرست اکثر نام‌هایی که در این مدت به آیکان ارسال می‌شود محرمانه خواهد بود و تمامی‌ این تقاضاها پس از بررسی این اسامی‌ و تایید آنها توسط آیکان، به جمع دامنه‌های اینترنتی اضافه خواهند شد.
بررسی تقاضای ثبت دامنه توسط دولت‌ها پس از پذیره‌نویسی
طبق برنامه اعلام شده توسط آیکان در مورد روال بررسی دامنه‌های درخواستی، فهرست این اسامی ‌پس از پایان دوره پذیره‌نویسی در اختیار کارگروه دولت‌ها (کمیته مشورتی نمایندگان دولت‌ها) در آیکان برای بررسی اولیه قرار می‌گیرد. از این رو سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز به عنوان یکی از اعضای این کارگروه می‌تواند نظرات خود را نسبت به این فهرست به ایکان اعلام کند.
نایب رییس هیات مدیره سازمان فناوری اطلاعات ایران در این راستا و با مهم برشمردن این موضوع برای دستگاه‌های دولتی و خصوصی گفت: موسسه آیکان اعلام کرده از زمانی که مهلت ثبت‌نام تمام می‌شود، 60 روز به این کمیته  فرصت می‌دهند تا دولت‌ها نظرات خود را در مورد نام‌هایی که ثبت شده اعلام کنند و در این بازه زمانی کشور‌ها در جلساتی که این کمیته برگزار می‌کند شرکت کرده و نام‌هایی که ثبت شده را بررسی می‌کنند.وی با تاکید بر اینکه نام‌ دامنه‌های ثبت شده در این کمیته به چهار دسته تقسیم می‌شوند، ادامه داد: دسته اول اسامی ‌هستند که مشکلی ندارند و دسته‌ دوم آنهایی هستند که اجماع جهانی روی آنها وجود دارد، دسته‌ سوم اسامی ‌است که برخی کشور‌ها روی آن اعتراض دارند و دسته‌ چهارم اسامی ‌خواهد بود که با یک‌سری اصلاحات قابل ثبت است.
نهایی کردن فهرست نام‌هایی که برای ایران مهم است
به گفته نایب رییس هیات مدیره سازمان فناوری اطلاعات ایران، کمیته‌‌ای در زیرمجموعه کارگروه فاوا برای بررسی نام‌های مورد تقاضا تشکیل شده که در آن نمایندگان 14 دستگاه دولتی و بخش خصوصی از اتاق بازرگانی و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای حضور دارند؛ همچنین مکاتبات با 180 سازمان ذی‌نفع انجام شده و در حال نهایی‌کردن فهرست آن دسته از نام‌هایی هستند که برای ایران مهم است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :