آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4839
تاریخ انتشار : 18 دی 1390 10:15
تعداد بازدید : 420

آزمایش اثربخشی استفاده از پنل های خورشیدی در تلفن های همراه

یک شرکت تولیدکننده تلفن همراه با هدف ارزیابی اثربخشی استفاده از انرژی خورشیدی در تلفن های همراه، پنج نمونه آزمایشی دستگاه های موبایل مجهز به پنل های خورشیدی را در پنج نقطه مختلف دنیا آزمایش کرد.

مهر- بخش تحقیقات و توسعه شرکت فنلاندی نوکیا درحال مطالعه بر روی امکان استفاده از خورشیدی به عنوان یک منبع انرژی برای شارژ تلفن‌های همراه است. این تحقیقات به ویژه اثربخشی عملکرد دستگاه را در شرایط مختلفی چون مواردی که پریز جریان برق در اختیار نیست مورد ارزیابی قرار داد.
در این پروژه، نوکیا پنج نفر را در کشورهای با اقلیم‌های مختلف به یک دستگاه تلفن همراه به نام Lokki مجهز کرد. این دستگاه، نسخه اصلاح شده مدل C1-02 است که روکش پشتی آن به یک پنل خورشیدی مجهز شده است.
مناطقی که در آنها آزمایش انجام شد از قطب شمال تا کنیا را پوشش می‌داد و از این پنج کاربر خواسته شد که همانند یک دستگاه عادی از آن استفاده کنند.
نتایج چهار ماه تست نشان داد که شارژ یک تلفن همراه از طریق پنل‌های خورشیدی امکان‌پذیر اما دشوار است.
آزمایش کنندگانی که در اطراف دایره قطب شمال سکونت داشتند توانستند به میزان اثربخشی 17 ساعت در حالت مکالمه و 65 روز در حالت آماده به کار دست یابند.
بیشترین میزان اثربخشی در کنیا ثبت شد. آزمایش کننده ساکن این کشور به دلیل کیفیت و کمیت بالای نور خورشید به بازده حدود 20 ساعت در حالت مکالمه و 41 روز در حالت آماده به کار رسید.
آزمایش کننده ساکن منطقه دریای بالتیک بیشترین شارژ را داشت. به طوری که در دوره تابستان باوجود روزهای طولانی و دریای باز، شارژ روزانه در حدود 300 میلی آمپرساعت بود.
براساس گزارش گرین بیز، در نتیجه می‌توان فهمید که استفاده از انرژی خورشیدی کاربردی در تلفن‌های همراه به طور محسوسی به مناطق مورد استفاده وابسته است و بنابراین آینده به کارگیری از این انرژی در دستگاه‌های موبایل هنوز روشن نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :