آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 48506
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1392 12:26
تعداد بازدید : 2476

پنج دلیل نجات مایکروسافت با گوشی های آندروییدی

اکثر کاربران موبایل در دنیا از زمانی که چشم باز کردند گوشی های نوکیا را همه جا و دست همه دیده اند.
این غول فنلاندی 14 سال حاکم بی چون و چرای بازار موبایل دنیا بود، اما یک باره با ورود آندرویید و iOS جایگاه اش را در بازار از دست داد. در آن زمان اولی پکاکالاسوو از سمت مدیریت نوکیا برکنار و استفن الوپ از شرکت مایکروسافت به عنوان نخستین مدیر کانادایی نوکیا به جای وی نشست.
با ورود الوپ به نوکیا، این کمپانی فنلاندی تغییر استراتژی داد و ویندوز فون را جایگزین سیمبیان کرد. در آن زمان بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که الوپ با نقشه قبلی وارد نوکیا شده و این شرکت سقوط می کند. دقیقا چنین اتفاقی افتاد و نوکیا در زمان بسیار کوتاهی بخش بزرگی از سهم اش را از دست داد و حتی از میان پنج تولیدکننده بزرگ موبایل دنیا حذف شد.
سال 2013 خبر خرید نوکیا توسط مایکروسافت، بسیار جنجال برانگیز بود و همه فکر کردند خوب مایکروسافت هم همانند بسیاری از شرکت های نرم افزاری مثل گوگل، قصد دارد یک شرکت سخت افزاری هم داشته باشد. اما قضیه به اینجا ختم نشد. در حالی که مایکروسافت یکی از بزرگ ترین شرکت های ارایه دهنده نرم افزار و سیستم عامل محبوب ویندوز در دنیاست و خود سیستم عامل ویندوز فون برای موبایل را ارایه کرده، به یک باره در کنگره جهانی موبایل، پشتیبانی خود از سیستم عامل آندرویید را اعلام کرد.
با همه این اوصاف بسیاری از کارشناسان از عدم موفقیت نوکیا با سیستم عامل آندرویید سخن می گویند، اما سایت ZDnet دلایل محکمی برای موفقیت مایکروسافت با پشتیبانی از سیستم عامل آندرویید ارایه کرده است.
ترجمه: ساحره چمنی
منبع: ZDnet

  سودی که مایکروسافت از آندرویید می‌برد
در سال 2013 مایکروسافت بر اساس توافق بر سر امتیاز ثبت اختراعات خود، از فروش محصولات آندرویید 4/3 میلیارد دلار به جیب زد. این در حالی بود که مایکروسافت از فروش دستگاه‌ها و بخش سرگرمی خود از جمله Xbox، ویندوز فون و اسکایپ دو میلیارد دلار ضرر کرد.
به این ترتیب انتظار می‌رود مایکروسافت با پشتیبانی از سیستم‌عامل آندرویید و فروش گوشی‌هایی با این پلات‌فورم درآمد و سودش 10 برابر ‌شود.
از سوی دیگر برخلاف سایر رقبایی که از آندرویید پشتیبانی می‌کنند، مایکروسافت ملزم به پرداخت هزینه اضافی برای ثبت اختراعاتش نیست. بنابراین ساخت هر گوشی آندروییدی برای مایکروسافت سود بیشتری نسبت به سایر تولیدکنندگان از جمله سامسونگ دارد.

  آندرویید نیازی به تبلیغات ندارد
آندرویید سیستم‌عامل شناخته‌ شده‌ای‌ است که همه مردم آن را می‌شناسند و با آن کار کرده‌اند. سهم این پلات‌فورم در بازار دنیا 78 درصد است بنابراین قدرتمندترین پلات‌فورم دنیا به شمار می‌رود.
اگرچه ویندوزفون 8 از یک سال پیش تاکنون معرفی شده، اما نتوانسته به پای آندرویید و iOS برسد. بنابراین نمی‌توان خیلی به آینده این سیستم‌عامل امیدوار بود.

  آندرویید پیشروتر از رقبا است
در حالی که بسیاری از کاربران از رابط کاربری سیستم‌عامل گوشی‌های موبایل‌شان شکایت دارند، شاید بتوان دارندگان گوشی‌های آندرویید را راضی‌ترین کاربران موبایل در روش استفاده از دستگاه‌های‌شان دانست. این کاربران به دلیل رابط کاربری آسان و دسترسی ساده به همه آیکون‌ها معمولا مشکلی با گوشی‌های‌شان ندارند.
مایکروسافت سرویس‌های نرم‌افزاری و برنامه‌های سازمانی زیادی حتی برای گوگل ارایه می‌کند. صدها میلیون نفر از کاربران سراسر دنیا از سرویس اوت‌لوک و آفیس مایکروسافت از زمانی که فقط رایانه داشتند، استفاده می‌کنند و این برنامه‌ها یکی از مهم‌ترین سرویس‌هایی است که از زمان بچگی با آن سروکار داشته‌اند و هم‌اکنون این سرویس‌ها برای آندرویید هم ارایه شده است.

  آندرویید برای مایکروسافت هزینه ندارد
اینکه مایکروسافت چه هزینه‌ای قرار است صرف تولید ویندوزفون 9 کند، مشخص نیست، اما همه می‌دانند که ساخت نسخه جدید از هر پلات‌فورمی برای سازنده هزینه بسیاری در بر دارد، اما این غول نرم‌افزاری قرار نیست هزینه‌ای صرف ساخت آندرویید کند، چون آندرویید حاضر و آماده و کدباز است و همه خرج‌ها را گوگل کرده، بنابراین فقط لازم است این پلات‌فورم را رایگان بردارد و روی گوشی‌هایش بگذارد. پس در هر صورت استفاده از این پلات‌فورم برای مایکروسافت درآمدزا خواهد بود.

  آندرویید نرم‌افزارهای بی‌شماری دارد
برای سیستم‌عامل آندرویید تعداد زیادی برنامه نرم‌افزاری ارایه شده و تعداد زیادی از برنامه‌نویسان روی ساخت این سرویس‌ها کار می‌کنند. در واقع فروشگاه نرم‌افزاری Google Play حاوی میلیون‌ها نرم‌افزار رنگارنگ و متنوع است. این درحالی است که برای ویندوز فون فقط 200 هزار نرم‌افزار ارایه شده است. از سوی دیگر توسعه دهندگان نرم‌افزاری از همه جای دنیا برنامه‌های خود را روی این فروشگاه می‌گذارند و نه تنها برای مایکروسافت، بلکه برای هیچ شرکت دیگری هزینه‌ای برای ساخت و تولید برنامه‌های نرم‌افزاری در پی ندارد.

  نتیجه‌گیری
با همه این اوصاف، مایکروسافت نسبت به سایر رقبا از فروش هر گوشی‌ آندروییدی می‌تواند پول بیشتری به جیب بزند.بنابراین اگر هزینه و زمانی که مایکروسافت قرار است صرف تولید گوشی‌های ویندوزی کند، روی ساخت گوشی‌های آندروییدی سرمایه گذاری کند، نتیجه بهتری می‌گیرد.بر این اساس بسیاری از کارشناسان معتقدند علاوه بر مایکروسافت اگر بلک‌بری هم به جای ساخت گوشی‌هایی با سیستم‌عامل بلک‌بری، سراغ آندرویید برود آینده درخشان‌تری خواهد داشت.
زیرا بسیاری از تحلیلگران معتقدند همان‌طور که آندرویید در طول چند سال گذشته موفق بوده، آینده نیز در چنگال گوگل با سیستم‌عامل آندرویید است و مایکروسافت با روی آوردن به این پلات‌فورم می‌تواند سهم زیادی از بازار را به چنگ آورد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :