آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 48507
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1392 12:28
تعداد بازدید : 2069

خطرناک ترین ویروس های رایانه ای

مرکز تحقیقاتی گارتنر این هفته با انتشار گزارشی اعلام کرد که حملات سایبری طی یک سال گذشته ۱۶۹ درصد افزایش یافته است و با این اتفاق ۹۳ درصد مراکز ارائه دهنده خدمات مالی و سازمان های جهانی مجبور شدند میزان سرمایه گذاری های خود را در زمینه ابزارهای امنیتی افزایش دهند.

خبرآنلاین- در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۳ میلادی ۸۸ درصد سرقت‌های اینترنتی از طریق جست‌وجو در سایت‌ها و ۱۲ درصد هم از طریق خدمات پست الکترونیکی صورت گرفته است و در مجموع طی سال گذشته ۳.۳۷ میلیون نفر در جهان مورد سرقت‌های سایبری قرار گرفته‌اند.  در همین راستا، کارشناسان مرکز Consumer Reports ویروس‌ها، بدافزارها، کرم‌ها، برنامه‌های مخرب و ابزارهای آلوده منتشر شده در طول تاریخ را مورد مطالعه قرار دادند و نتایج حاصل از آن را طی هفته جاری در یک گزارش جامع منتشر کردند.
در این گزارش فهرست ۱۰ ویروس خطرناک که طی همه سال‌ها در سراسر جهان منتشر شده، به این شرح اعلام شد.
۱-‌ کرم Storm
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان Storm Worm خطرناک‌ترین و همه‌گیرترین برنامه‌ای بود که در طول تاریخ منتشر شد.  در اواخر سال ۲۰۰۶ میلادی گروهی از محققان امنیتی برای نخستین بار این کرم اینترنتی را شناسایی کردند. مرکز امنیتی Postini در ژوئیه ۲۰۰۷ اعلام کرد تا آن زمان بیش از ۲۰۰ میلیون ایمیل با این کرم ارسال شده است.
۲-‌ ویروس Leap-A/Oompa-A
ویروس Leap-A که البته با نام Oompa-A هم شناخته می‌شود، از ابزار ارتباطی iChat اپل استفاده می‌کرد و پس از آلوده کردن رایانه، به دنبال لیست مخاطبان می‌گشت و به هر یک از آن‌ها یک پیام ویژه می‌فرستاد. این ویروس نه‌تنها به صورت گسترده منتشر شد، بلکه نشان داد که بر خلاف ادعاهای اپل رایانه‌های Mac هم می‌توانند به راحتی مورد هدف حملات سایبری قرار بگیرند.
۳-‌ کرم‌های Sasser و Netsky
چندی پیش پلیس بین‌الملل یک جوان ۱۷ ساله آلمانی به‌نام «اسون جاشان» را دستگیر کرد که سازنده کرم‌های مخرب Sasser و Netsky بود.  این دو کرم که هنوز هم فعالیت دارند، به صورت خودکار روی رایانه‌ها نصب می‌شوند و برمبنای آدرس‌های IP قربانیان خود را شناسایی می‌کنند. اگر یکی از این کرم‌ها روی رایانه نصب شود، امکان خاموش کردن دستگاه از بین می‌رود و فقط مجبور خواهید بود آن را از برق بکشید. جاشان به خاطر سن کم تنها به یک سال و ۹ماه حبس محکوم شد و بزودی از زندان بیرون می‌آید.
 ۴-‌ ویروس MyDoom
ویروس MyDoom که البته با نام Novarg هم شناخته می‌شود، از طریق حفره‌های سیستم‌عامل بدون اطلاع کاربر کنترل رایانه را در دست می‌گیرد.
این ویروس انواع مختلفی دارد و تا کنون با دو اقدام اصلی سعی شده است جلوی فعالیت آن گرفته شود.
مرکز MessageLabs چندی پیش اعلام کرد که از هر ۱۲ پست الکترونیکی ارسال شده یک مورد از آن‌ها ویروس MyDoom را شامل می‌شود.
۵-‌ ویروس SQL Slammer Sapphire
در اواخر ژانویه ۲۰۰۳ یک ویروس جدید برای سرورهای اینترنتی شناسایی شد که بسیاری از شبکه‌های رایانه‌ای در جهان را مورد حمله قرار داد.
این ویروس در نهایت باعث شد تا بسیاری از سیستم‌های رایانه‌ای مهم از جمله شبکه دستگاه‌های خودپرداز بانک مرکزی امریکا از کار بیفتد. ویروس SQL Slammer با نام Sapphire هم شناخته می‌شود و تاکنون بیش از یک میلیارد دلار خسارت وارد کرده است.
۶-‌ ویروس Nimda
این ویروس که نخستین بار در سال ۲۰۰۱ میلادی شناخته شد، همچنان مشغول فعالیت است.  ویروس Nimda از طریق اینترنت گسترش می‌یابد و به گفته کارشناسان، پرسرعت‌ترین ویروسی محسوب می‌شود که تاکنون شناسایی شده است.
۷-‌ کرم‌های Code Red و Code Red II
نوع حمله این کرم‌ها DDoS است. در سال ۲۰۱۳ گزارش شد که این دو کرم به کاخ سفید هم حمله کرده‌اند و سعی داشتند سرورهای اینترنتی دولت امریکا را از کار بیندازند.
۸-‌ ویروس Klez
این برنامه مخرب نسل جدید ویروس‌های رایانه‌ای را معرفی کرد و برای مدت‌های طولانی همه تولیدکنندگان ابزارهای امنیتی را ناکارآمد باقی گذاشت. اگرچه ویروس Klez اواخر سال ۲۰۰۱ میلادی شناخته شد، اما کارشناسان همچنان رده‌هایی از فعالیت آن را شناسایی می‌کنند.
 ۹-‌ ویروس ILOVEYOU
ویروس ILOVEYOU ابتدا فعالیت خود را با ایمیل آغاز کرد و با موضوعاتی از قبیل نامه‌های عاشقانه به دست کاربران می‌رسد.  در این ایمیل‌ها یک فایل متنی ضمیمه شده بود که اگر کاربر آن را بارگذاری می‌کرد، باید قید همه اطلاعات شخصی خود را می‌زد این ویروس پس از گذشت مدتی سراغ دیگر روش‌های موجود رفت و از طریق سایت‌های آلوده و به زبان‌های مختلف گسترش یافت.  ویروس ILOVEYOU قادر است خود را بارها کپی کند و بدون اطلاع شما به رایانه دوستان‌تان هم انتقال یابد.
۱۰- ویروس Melissa
این ویروس برای نرم‌افزار Word مایکروسافت ساخته شد و به همین خاطر ابزار اصلی انتقال آن سرویس‌های پست الکترونیکی بود. ویروس رایانه‌ای Melissa از طریق فایل نوشتاری ضمیمه شده به ایمیل وارد رایانه‌ها می‌شد و پس از بارگذاری، کنترل کامل رایانه و اطلاعات موجود در آن را در دست می‌گرفت.   ویروس Melissa به خاطر کاربرد فراوان برنامه Word به قدری در سراسر جهان گسترش یافت که نظر کنگره امریکا را هم به خود جلب کرد. این مرکز با همکاری سازمان FBI همکاری‌های گسترده‌ای انجام داد و سرانجام سازنده ویروس Melissa را دستگیر کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :