آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 48555
تاریخ انتشار : 25 اسفند 1392 12:0
تعداد بازدید : 2224

رییس سازمان مالیاتی کشور:

وزارت صنعت و اصناف در نصب صندوق های فروش کم کاری می کنند

رییس سازمان مالیاتی با بیان اینکه وزارت صنعت و اصناف در نصب صندوق های خرده فروشی کم کاری می کنند، گفت: طبق قانون اصناف موظف به پیاده سازی صندوق مکانیزه فروش هستند و انتظار این است تا پایان برنامه پنجم این مهم عملیاتی شود.

خبرگزاری فارس- علی عسکری افزود: اکنون 80 درصد راه را در مالیات ارزش افزوده رفته‌ایم و به دلیل نصب صندوق‌های فروش در بخش خرده‌فروشی است که زنجیره ارزش افزوده تکمیل نمی‌شود و متاسفانه وزارت صنعت و اصناف که متولی اصلی هستند در این رابطه کُند حرکت می‌کنند.
وی در ادامه با بیان اینکه شفاف‌سازی اقتصاد به نظام مالیات کمک می‌کند گفت: یکی از دغدغه‌های مالیاتی بحث فرار مالیاتی است که بدون شفافیت و سالم‌سازی نمی‌توان جلوی آن را گرفت.
وی افزود: باید بخش‌های مختلف اقتصادی با یکدیگر تعامل‌ کنند تا این اهداف به نتیجه برسد. در 3 بازار اصلی کالا و خدمات، پول و سرمایه باید این شفافیت ایجاد شود و گزینه دیگری وجود ندارد با این موضوع می‌توان به شفافیت، سالم‌سازی و افزایش درآمدهای مالیاتی رسید.

 تامین زیرساخت‌های مالیاتی به کمک فناوری اطلاعات
عسکری با تاکید بر اینکه در بحث زیر ساخت‌های مالیاتی مشکلی وجود ندارد، گفت: امروز در حوزه اقتصاد کلان نیاز به فناوری اطلاعات است و اکنون با همکاری شرکت مخابرات و شرکت زیرساخت طی یک سال و نیم گذشته زیرساخت‌های مالیاتی تکمیل شده است.
وی افزود: نکته بعدی داشتن سیستم یکپارچه برای نظام مالیاتی است چراکه امکانات موجود جزیره‌ای و پراکنده است و هم‌پوشانی لازم را ایجاد نمی‌کند.
عسکری تهیه و ایجاد زیرساخت مالیاتی را در دنیا یک کار بزرگ از سوی کشورها دانست و یادآور شد: این طرح یک پروژه از 32 طرح جامع مالیاتی است که یکی از آنها تولید نرم‌افزار است.
وی تاکید کرد: امروز نمی‌توان با کاردستی مباحث مربوطه را انجام داد. تاکنون طرح جامع مالیاتی نزدیک به 350 میلیارد تومان هزینه برده است و تا پیاده‌سازی کامل آن نزدیک به 600 میلیارد تومان هزینه خواهد داشت.

 ثبت 90 درصد از اطلاعات مودیان
رییس سازمان امور مالیاتی در مورد برنامه‌های سازمان گفت: در حدود 90 درصد مودیان در این سیستم یکپارچه ثبت نام شده و فعالیت‌های راستی‌آزمایی صورت گرفته‌ است. وی در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌هایی برای افزایش مالیات انجام شده است، اظهار داشت: با ثبت نامی که برای شناسایی مودیان انجام شده، در برخی استان‌ها بیش از 1.5 برابر مودیانی که قبلا اظهارنامه می‌دادند ثبت نام شده که مودی شناخته شده‌اند و اکنون مالیات معوق نیز از آنها دریافت خواهد شد.

 اجرای نظام یکپارچه مالیاتی در 4 استان کشور
علی عسکری همچنین گفت: پیاده‌سازی کامل نظام یکپارچه مالیاتی که در پایلوت تهران، کرمان، اصفهان و کرمانشاه وارد عملیات شده، تا سال 94 طول خواهد کشید و به صورت فراگیر در همه کشور انجام
 می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :