آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 48556
تاریخ انتشار : 25 اسفند 1392 12:2
تعداد بازدید : 2262

رییس سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد:

امکان ثبت دامنه فارسی؛ به زودی

رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: ثبت نام دامنه به زبان فارسی در حال گذراندن مراحل نهایی است و به زودی تصویب می شود.

ایرنا - نصرالله جهانگرد گفت : ثبت نام دامنه به زبان‌های مختلف در آیکان در حال تصویب شدن است،اما هنوز در ایران در سیستم آدرس دهی به کار گرفته نشده است.
به گفته وی با توجه به کند پیش رفتن این مراحل، سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز به عنوان یکی از اعضای این کارگروه می‌تواند نظرات خود نسبت به این فهرست به آیکان اعلام کند.
وی گفت: رویه جدیدی در آیکان وجود دارد که تی.ال.دی‌ها یا دامنه‌های جدیدی در دنیا به مزایده گذاشته می‌شود که این فرصت استفاده کاربران را بسیار افزایش می‌دهد مثلا در این زمینه می‌توان به .تهران و .اصفهان اشاره کرد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران همچنین گفت: این اقدام میزان سرمایه گذاری در این حوزه را افزایش می‌دهد زیرا حوزه فعالیت فعالان حقیقی و حقوقی حوزه فناوری اطلاعات را گسترش می‌دهد.
وی درباره وضعیت نام‌های دولتی در دامنه جدید ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: هنوز نام‌های دولتی برای دامنه‌های جدید مشخص نشده است.
علیرضا صالح رییس مرکز ثبت دامنه‌های پژوهشگاه دانش‌های بنیادی نیز ، در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت : تاکنون فهرست اکثر دامنه‌هایی که در دنیا به آیکان ارسال شده، محرمانه است اما برخی از آنها مانند shop یا paris و berlin علنی شده است.
وی افزود: پیش‌بینی می‌شود 1500 دامنه عمومی‌ جدید سطح بالا تقاضا شود که پس از بررسی این اسامی ‌و تایید آیکان ، آنها به جمع دامنه‌های اینترنتی اضافه خواهند شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :