آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 48649
تاریخ انتشار : 26 اسفند 1392 12:6
تعداد بازدید : 2006

خرید و فروش تجهیزات فناوری اطلاعات به حداقل رسید

رکود بی سابقه در بازار کامپیوتر

بازار خرید و فروش کامپیوتر و تجهیزات دیجیتالی در واپسین روزهای سالی که در حال گذر از آن هستیم بسیار بی رونق و سرد است .گویا بازاری که مدت ها در خواب سنگین زمستانی بود، هنوز چشمانش را باز نکرده به استقبال تعطیلات و خواب نوروزی رفته است. چرا که رکود بازار برخی از فروشگاه ها را در بازار کامپیوتر به تعطیلی کشانده است.
این موضوع موجب شده است تا کارشناسان روزهای بی رونق تری را برای سال آینده بازار کامپیوتر پیش بینی کنند.به گفته آنها، بازار خرید و فروش کامپیوتر و تجهیزات دیجیتالی تا کنون به این بی رونقی نبوده است و سالی سخت و سرد برای بازار کامپیوتر ایران پیش بینی می شود رکود بی سابقه در بازاری که باید در این ایام به شدت شلوغ باشد اثرات مخربی بر بازار سال آینده می گذارد.با توجه به این موضوع در این بخش ما به بررسی وضعیت بازار در روزهای منتهی به سال جدید پرداخته ایم.

مریم عسگری

 بی سابقه‌ترین رکود
هر سال در ماه‌های پایانی سال و به ویژه هفته‌های پایانی سال بازار خرید و فروش کامپیوتر بسیار شلوغ و پر هیاهو می‌شود و با انبوه مخاطبانی که به قصد خرید هدایای نوروزی به بازار مراجعه می‌کنند، مواجه می‌شود.
اما امسال بازار حال و روزی بسیار عجیب و به قول برخی از فعالان بازار غیر قابل پیش بینی داشت.
به گفته فعالان بازار، طی ماه گذشته و حتی در روزهای پایانی سال بازار در حدی بی رونق است که طی سال‌های قبل سابقه نداشته است.
این رکود بی سابقه که به شدت فعالان بازار را نگران کرده است، موجب تعطیلی برخی از واحدهای فروشگاهی شده است. محمد فرخی یکی از فعالان بازار در این باره می‌گوید: رکود در حدی است که تصورش هم نمی‌شد.
این فعال بازار که دستی هم در واردات کالاهای کامپیوتری دارد، افزود: حتی اگر قیمت‌ها را کاهش هم دهیم کسی برای خرید به بازار مراجعه نمی‌کند.
زیرا خریداران انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها را دارند.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با بیان این مطلب که گویا خریداران اعتصاب کرده و از خرید خودداری می‌کنند می‌گوید: تمام کالاهایی که برای شب عید با دلار دو هزار و 900 تومانی و حتی 3000 تومانی وارد بازار کرده‌ایم روی دست مان مانده است و کسی آنها را خریداری نمی‌کند.
یکی دیگر از فروشندگان نوت بوک نیز در بازار کامپیوتر رضا می‌گوید: وضعیت بازار امسال با سال قبل قابل مقایسه نیست. این فروشنده که دل پردردی از وضعیت بازار دارد افزود: ما خاک سیاه نشسته‌ایم. همه سرمایه‌مان در خطر است و در ضمن هیچ چشم اندازی از وضعیت آتی بازار نداریم.
این فعال بازار گفت: اگر خریداران بدانند سال آینده در بازار تا چه حد با افزایش قیمت مواجه می‌شوند همین امسال برای خرید اقدام می‌کنند.

 آینده پر‌تردید
فعالان بازار که به شدت از بی رونق بازار گله مندند می‌گویند: بهتر است خریداران خرید خود را قبل از سال نو انجام دهند. زیرا در سال آینده قیمتها به مراتب گران‌تر از سال قبل است.
به گفته مرتضی علیون یکی از فعالان بازار، سال آینده مالیات بر ارزش افزوده به رقم هشت درصد می‌رسد. ضمن اینکه هزینه‌های جانبی نظیر دستمزد و اجاره بها و همچنین اب و برق نیز افزایش می‌یابد. به این‌ترتیب قیمت‌ها در بازار گران‌تر از قبل خواهد شد.
کارشناسان هم با بیان این مطلب که آینده بازار در حاله‌ای از ابهام است، گفتند: اگر چه تجربه سال‌های قبل نشان داده است که خرید از هفته دوم فروردین ماه خالی از لطف نیست. اما به دلیل اینکه وضعیت بازار مشخص نیست و همچنین اخباری در رابطه با رشد 25 درصدی نرخ برق و ... به گوش می‌رسد به نظر می‌رسد سال آینده قیمت‌ها افزایش یابد. ضمن اینکه مهم‌ترین عامل در بازار کامپیوتر ایران نرخ دلار است.آنها به خریداران توصیه کردند: در صورتی که توان مالی داشته و منتظر محصولی خاص نیستند، خرید خود را از در سال 92 انجام دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :