آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 48667
تاریخ انتشار : 26 اسفند 1392 12:56
تعداد بازدید : 1584

رییس مجمع عالی واردات

حذف شبنم قاچاق را افزایش داد

رییس مجمع عالی واردات دیروز در نشستی خبری ضمن تشریح دلیل تشکیل مجمع واردات بر ضرورت تشکل گرایی در بدنه اقتصاد کشور تاکید کرد و گفت: وقتی دولت بزرگ می شود، امضای طلایی به وجود می آید و ترمز های زیادی در مسیر فعالان اقتصادی قرار می گیرد. لذا برای رسیدن به اقتصاد آزاد باید تشکل گرایی تقویت شود.

فناوران- محمد حسین برخوردار افزود: مجمع عالی واردات چهار سال پیش با هدف مدیریت واردات تشکیل شد و در این راستا کمک‌های بسیار زیادی به دولت کرد و از آنجایی که اکنون 250 عضو دارد امکان ادغام یا منحل شدن آن وجود ندارد.
وی با تاکید بر اینکه تشکیل کنفدراسیون واردات توسط اتاق بازرگان با فعالیت مجمع واردات تداخلی ندارد، گفت: این کنفدراسیون بازوی اجرایی هیات رییسه اتاق می‌شود، اما مجمع مسایل را به طور تخصصی مطرح و پیگیری می‌کند.
وی با بیان اینكه در كل دنیا تشكل ها بازوی دولت‌ها محسوب می‌شوند گفت: مجمع واردات از سال قبل تاکنون خود را از موضوع واردات کالاهای اساسی دور نگه داشته است و هیچ کالای اساسی از طریق واردکنندگان عضو مجمع عالی واردات طی یک سال قبل وارد نشده زیرا واردات این کالاها که تاثیرگذار بر روی معیشت مردم است کار بسیار حساسی است.
وی افزود: كالاهای اساسی مانند برنج، چای و شكر در حوزه فعالیت مجمع واردات نیستند و 95 درصد از واردات لوازم خانگی، 100 درصد از واردات كالاهای سلولزی و 70 درصد کالاهای فناوری اطلاعات در حیطه فعالیت مجمع واردات قرار دارد.
برخوردار در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سال آینده روند صدور کارت‌های بازرگانی تغییر خواهد کرد گفت: باید به سمت صدور کارت‌های تخصصی و همگن برویم و بازرگانان را تشویق کنیم که از کارت‌های بازرگانی خود استفاده کنند.
به گفته وی کارت‌های بازرگانی باید در فواصل زمانی 3 و 5 سال صادر شوند.
رییس مجمع عالی واردات درباره رفع ممنوعیت واردات کالاهای اولویت 10 نیز گفت: ممنوعیت واردات این کالاها مزایایی به همراه داشت هر چند در حال حاضر نیز كه ممنوعیت ها رفع شده کالاهایی نظیر لوازم خانگی، لوستر، لوازم جكوزی، مبلمان و نظیر آن‌ها که کالای مصرفی بوده و ارزبری زیادی دارند
وی افزود: کالاهایی نظیر آرایشی، بهداشتی، غذایی و IT چون به طور مستقیم با سلامت خانواده‌ها در ارتباط است باید تعرفه یک برابری داشته باشد، تا به صورت رسمی و با رعایت استانداردها وارد کشور شود، چرا که افزایش تعرفه در شرایطی که تولید داخل مشابه وجود ندارد، باعث افزایش قاچاق می‌شود.
رییس مجمع عالی واردات گفت: متاسفانه در کشور ما کالای خارجی را به کالای داخلی ترجیح می‌دهند، چرا که کارخانجات داخلی عمدتا به صورت دولتی اداره می‌شوند.برخوردار همچنین از تشکیل میز کشوری مجمع عالی واردات در برخی سفارتخانه های خارجی خبر داد و گفت: سرمایه گذاری مشترک و به رسمیت شناختن مجمع واردات می تواند در تسهیل تجاری دو کشور موثر باشد.
برخوردار در مورد آخرین وضعیت طرح شبنم نیز گفت: طرح شبنم طرح خوبی بود، اما اشکالات زیادی داشت و از وقتی که این طرح حذف شده است، قاچاق افزایش یافته است.
وی افزود: طرح شبنم باید به عنوان یک بازدارنده کالای قاچاق به کار می‌رفت اما وقتی که به سطح صنوف و توزیع آمد با فساد مواجه شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :