آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49550
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1393 0:0
تعداد بازدید : 296

هدف گذاری صادرات 50 میلیارد دلاری در سال جاری

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: با توجه به هدفگذاری برای دستیابی به صادرات 45 میلیارد دلاری در سال گذشته به صادرات 41 میلیاردی دست یافتیم و امسال بنا داریم رقم صادرات را به 50 میلیارد دلار برسانیم.

ایسنا- اسدا... عسگراولادی درباره مجموع صادرات ایران در سال گذشته، گفت: در سال گذشته پنج درصد از مجموع صادرات سال 91 عقب بودیم. 
وی با بیان این که عمده صادرات در سه ماهه آخر سال گذشته انجام شده افزود: به همت صادرکنندگان توانستیم در سه ماهه پایانی سال پیش به 95 درصد از اهداف خود دست یافته و تنها پنج درصد از صادرات سال 91 عقب باشیم. 
رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر این که در سال91 مجموع صادرات ایران 43 میلیارد دلار بود، گفت: برنامه ریزی کرده بودیم که صادرات را در سال گذشته به 45 میلیارد دلار برسانیم ولی موفق به تحقق آن نشدیم. 
وی مشکلات مربوط به حمل ونقل و انتقال پول را دو عامل اصلی به عنوان موانع بازدارنده برای رشد صادرات برشمرد. 
به گفته عسگراولادی تورم، قیمت تمام شده کالاهای صادراتی را بالا برده و همین موضوع باعث کاهش امکان رقابت با کشورهای دیگر در بازارهای هدف می شود. 
او با تاکید بر این که علیرغم سه مانع بزرگ توانستیم حجم صادرات را به صادرات سال 91 نزدیک کنیم، گفت: در شش ماهه دوم سال گذشته توانستیم عقب ماندگی که در شش ماهه اول سال وجود داشت را جبران کنیم و این در حالی است که در نیمه نخست پارسال 15 تا 20 درصد از برنامه عقب بودیم. 
وی با بیان این که لغو نشدن معافیت های مالیاتی و ثابت ماندن نرخ ارز روی 3000 تومان عامل اصلی افزایش روند صادرات در نیمه نخست پارسال بود اظهار داشت: قرار بود معافیت مالیاتی صادرکنندگان حذف شده و نرخ ارز مجددا به 2400 تومان بازگردد ولی اجرایی نشدن این دو عامل باعث رشد صادرات شد. 
عسگراولادی در پاسخ به این سوال که هدفگذاری برای صادرات در سال جاری چگونه است گفت: قرار است امسال صادرات را با 20 درصد افزایش به 50 میلیارد دلار برسانیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :