آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49573
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1393 0:0
تعداد بازدید : 361

ناسا، کد یکهزار برنامه اش را آزاد کرد

شاید آرزوی هر کسی باشد که روزی یک سفینه فضایی را از حیاط خانه اش به جایی که دوست دارد، پرتاب کند. ناسا برای اینکه به نوعی این آرزو را برآورده کند، تصمیم گرفته که منبع یکهزار نرم افزار خود را برای عموم منتشر کند.
فناوران- ناسا فردا مجموعه عظیمی از کدهای نرم افزاری برنامه هایی همچون سیستم های حامی حیات، هوانوردی و هوا فضا و حتی برودت شناسی را به صورت آنلاین و با اهداف مطالعاتی منتشر خواهد کرد. این تصمیم در راستای گسترش برنامه انتقال فناوری این سازمان گرفته شده که برای مدت 50 سال در حال انجام بوده است. 
این مورد نیز همچون Data.gov و کاتالوگ باز دارپا که پیش تر اجرا شده بود نتیجه فشار رییس جمهوری برای رفتن به سمت داده های دولتی باز برای عموم و دیجیتالی کردن داده ها به منظور دسترسی راحت تر بوده است. 
کد منبع این برنامه ها به زودی در سرویس هایی نظیر سورس فورج، گیت هاب و وب سایت رسمی ناسا در دسترس قرار خواهد گرفت، اما در سال آینده برنامه از این قرار است که کلیه کدهای مذکور در یک پایگاه داده با دسترسی ساده ارایه شود. 
در ادامه نیز ناسا افزوده است که این سازمان پس از ارایه اولیه کدها به افزودن کد برنامه های جدید به این پایگاه داده ادامه خواهد داد. 
این در حالی است که ناسا به تازگی دست به ابتکار جالب دیگری نیز زده است و در طی یک نظرسنجی از مردم خواسته تا به طراحی مورد نظر خود در نمونه های جدید ساخته شده از لباس فضاوردی Z-2 رای دهند. 
این نمونه ها بخشی از برنامه توسعه لباس های پیشرفته فضایی هستند تا در نهایت جایگزین لباس 22 ساله ای شوند که هم اکنون در ایستگاه بین المللی فضایی مورد استفاده قرار می گیرد. 
در ساخت لباس Z-2 علاوه بر طراحی جدید و ویژگی های نوآورانه تکنیکی به عامل زیبایی و راحتی نیز توجه شده است. 
در سال 2012 ناسا نمونه اولیه لباس Z-1 خود را به نمایش درآورد. این اولین لباس ساخته شده توسط ناسا پس از 20 سال بود که توسط مجله تایمز به عنوان بهترین اختراع سال معرفی شد. 
هدف از ساخت این لباس نه تنها پیدا کردن جایگزینی برای لباس های قدیمی است، بلکه ایده های جدید نیز در ساخت این لباس به کار رفته است. 
یکی از ابتکاراتی که در این لباس به کار گرفته شده است، مشابه لباس فضایی روسی است که در بخش پشتی آن سوراخی وجود دارد که این مزیت را نیز دارد که در آن امکان اتصال به فضاپیما وجود دارد.
این سوراخ به این جهت است که می توان در زمان هم فشار کردن درون لباس و فشار درون سفینه صرفه جویی کرد. 
در ساخت نمونه اولیه Z-2 از فناوری های اسکن سه بعدی لیزری و چاپگرهای سه بعدی نیز استفاده شده است. 
در ساخت این لباس همچنین به ویژگی انعطاف پذیری و سختی نیمتنه بالا توجه شده است که پوشیدن و در آوردن آن را ساده تر می کند، ضمن اینکه مدت طول عمر پارگی و دوام آن را افزایش می دهد. اتصالات و مفاصل این لباس نیز مجددا طراحی شده اند تا کار کردن در شرایط خلا آسان می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :