آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49807
تاریخ انتشار : 25 فروردین 1393 11:30
تعداد بازدید : 506

نگاهی به برنامه عمل دوبی

پهن باند ارزان کلید توسعه پایدار است

یکی از نتایج اصلی کنفرانس توسعه بین المللی مخابرات که - از سوی ITU در دوبی برگزار شد و از ایران نیز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و هیات همراه درآن حضور داشتند، تدوین و توافق بر سر بیانیه دوبی و همچنین برنامه ای 4 ساله برای توسعه فاوا بود که برنامه عمل دوبی (The Dubai Action Plan) نام گرفته است.
از آنجا که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران نیز در این کنفرانس حضور و سخنرانی داشت و این برنامه عمل مورد موافقت ایران نیز واقع شده است، درمطلبی که پیش روی شماست، به تشریح مفاد برنامه عمل دوبی پرداخته ایم.
کنفرانس توسعه ارتباطات دوبی در موضوع «پهن باند برای توسعه پایدار» روی اولویت های توسعه تمرکز داشت و مجموعه ای از برنامه ها، پروژه ها و اقدامات برای پیاده سازی این برنامه ها را مورد موافقت قرار داد. این مبحث، دربردارنده تعهد ITU به توسعه پهن باند به عنوان ابزار تسهیل کننده در نیل به اهداف توسعه پایدار است.
بیانیه دوبی (The Dubai Declaration) تاکید می کند که دسترسی جهانی و ارزان به فاوا برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در جهان ضروری است و به ایجاد یک اقتصاد جهانی و شکل گیری جامعه اطلاعات می انجامد. بر این اساس، گسترش دسترسی و دسترس پذیری فاوا و کاربردها و خدمات آن، موجب فراهم شدن فرصت های جدید اقتصادی- اجتماعی برای همگان می شود.
ششمین کنفرانس توسعه ارتباطات (WTDC-14) که از 30 مارس تا 10 آوریل در مرکز تجارت جهانی دوبی در امارات متحده عربی برپا شد، بیش از 1300 مشارکت کننده از 137 کشور جهان داشت.
برنامه عمل دوبی نیز که در جریان این کنفرانس تدوین شد، بسته ای عملیاتی  برای توسعه ارتباطات ارزان، متوازن و دربرگیرنده  و توسعه پایدار شبکه ها، کاربردها و خدمات فاوا و ارتباطات است. این برنامه عمل نتیجه برگزاری تعدادی از نشست های منطقه ای شامل نشست های چیسینا مولداوی (منطقه کشورهای مستقل مشترک المنافع)، پنو پن کامبوج (آسیا- اقیانوسیه)، مونته ویدئو اروگویه (آمریکا)، آکرا غنا (آفریقا) و بلگراد صربستان (اروپا) بوده است.
عمده اهداف مورد اشاره در برنامه عمل دوبی نیز به این شرح است:
1- ترویج همکاری بین المللی روی مسایل ارتباطات و فاوا
2- ترویج یک محیط توانمندساز و مساعد برای توسعه فاوا و حمایت از توسعه شبکه های فاوا در کنار توسعه کاربردها و خدمات مرتبط، شامل کاهش شکاف استاندارد سازی
3- بهبود اطمینان و امنیت در کاربرد فاوا و ارایه خدمات و کاربردهای مرتبط
4- ایجاد ظرفیت های انسانی و نهادی، ترویج و تشویق دربرگیری دیجیتالی و کمک به کشورها در زمینه های مورد نیاز
5- تلاش در زمینه مقابله و کاهش آثار تغییرات آب و هوایی و بهینه کردن تلاش های مدیریت بحران با استفاده از فاوا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :