آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49878
تاریخ انتشار : 24 فروردین 1393 0:0
تعداد بازدید : 469

سیامک غنیمی‌فرد، مدیرعامل شرکت نقش:

افزایش تعرفه نوت بوک توسعه فناوری اطلاعات را مختل می کند

افزایش تعرفه واردات نوت بوک بحث داغ این روزهای حوزه کامپیوتر است؛ موضوعی که همه گروه های مرتبط با این کالا، از واردکننده تا واسطه، فروشنده و خریدار نهایی را درگیر خود کرده است.گروهی از فعالان بازار معتقدند که رشد قیمت، کاهش درآمدهای دولت، کاهش حجم واردات از مبادی رسمی و در مقابل، افزایش واردات از مبادی غیر رسمی از پیامدهای این افزایش تعرفه است و البته گروهی نیز افزایش تعرفه را گامی در جهت حمایت از تولید داخل می دانند و می گویند کارخانجاتی که برای تولید (یا اسمبل) نوت بوک راه اندازه شده نیازمند حمایت تعرفه ای است.برای بررسی این موضوع با سیامک غنیمی فرد، مدیرعامل شرکت نقش گفت و گویی انجام داده ایم که می خوانید. مریم عسگری
افزایش تعرفه واردات نوت بوک موجی از نگرانی نزد گروه های گوناگون مرتبط با این کالا ایجاد کرده است. از نظر شما چقدر باید این نگرانی را جدی گرفت؟
این نگرانی منطقی است و بی شک اتخاذ این تصمیم پیامدهایی در بازار کامپیوتر ایران خواهد داشت که برای گروه های مرتبط با بازار از واردکننده گرفته تا مصرف کننده نهایی چندان خوشایند نیست.

منظورتان رشد قیمت و افزایش قاچاق است؟
رشد قیمت، قاچاق و کاهش درآمدهای دولت از پیامدهای منفی افزایش تعرفه واردات اقلام کامپیوتری در بازار است. اما اتفاق های مهم تری هم در راه بازار است؛ اتفاقاتی نظیر محدود شدن دسترسی به کالاهای تکنولوژیکی و ایجاد مانع در میسر توسعه صنعت آی تی در کشور. این را در نظر داشته باشید که در کشور ما تلاش های بسیاری برای توسعه صنعت آی تی و الکترونیکی کردن امور شده است. نمونه اش همین جریان یارانه ها که مردم ملزم به ثبت نام اینترنتی در سامانه مربوطه شده اند. اقدام منطقی این است که دولتی که به سوی الکترونیکی شدن می رود، زمینه استفاده از کالاهای کامپیوتری را هم تسهیل کند. اما متاسفانه هم اکنون دولت برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی از اهرم تعرفه استفاده کرده و به موضوعات مهم تر از جمله توسعه صنعت آی تی و توسعه در بخش های دیگر صنعت که وابسته به فناوری اطلاعات هستند، بی توجه است.

با این تفاسیر شما معتقدید که دولت راه نامناسبی برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی انتخاب کرده است؟
البته ما با تغییرات تعرفه ای با هدف حمایت از تولیدات داخلی مخالف نیستیم؛ اما تحت شرایطی. به عنوان مثال افزایش تعرفه برای صنایعی که در زمینه تولید آنها خودکفا هستیم و حجم تولید آنها مازاد نیاز داخلی است اقدامی منطقی است. اما برای حوزه فناوری اطلاعات و مخصوصا کالایی مانند نوت بوک که به تازگی اخباری در رابطه با تولید آن در کشور منتشر شده است، چندان منطقی نیست. از سویی به نظر نمی رسد حجم  تولیدات داخلی در این زمینه به یک دهم نیاز بازار داخلی هم برسد. با توجه به این موضوع افزایش تعرفه و ایجاد مانع در مسیر واردات به ضرر مصرف کنندگان تمام می شود.
از نظر ما حمایت از تولید و ایجاد کارخانه خوب است، اما این حمایت نباید در توسعه اقتصادی سایر بخش ها اختلال ایجاد کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :