آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49919
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1393 10:46
تعداد بازدید : 602

کارشناسان می گویند:

تورم کنترل شود، گام دوم هدفمندی بر شرکت های ICT بی تاثیر است

فاز دوم هدفمندسازی یارانه ها در حالی در شرف اجرا شدن است که اغلب تحلیل گران بازار سرمایه تاثیر آن را بر صنعت انفورماتیک نا چیز می دانند.

اکو بورس- فواد فتح اللهی، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی، سودآوری صنعت انفورماتیک را برای 3 الی 4 سال آینده به دلیل خدمات قابل رشد آن مثبت ارزیابی کرد. 
وی با بیان این مطلب که تا چند ماه اخیر وجود حجم نقدینگی و گردش پول زیاد و متعاقب آن افزایش نرخ کارمزدها در کشور موجب افزایش درآمدزایی شرکت های این صنعت بوده اند، احتمال کاهش این نوع درآمدها در پی برنامه های دولت برای کنترل حجم نقدینگی در کشور را منطقی دانست و گفت: افزایش خلاقیت شرکت های این گروه و ایجاد فضای رقابتی برای ارایه خدمات بیشتر و بهتر از جمله راه های پیش رو برای ادامه سودآوری این شرکت ها خواهد بود. 
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی، صنعت انفورماتیک را جزو صنایع کم ریسک اما در عین حال قابل رشد در بورس خواند و افزود: به دلیل نیاز به تکنولوژی بالا و نیروی انسانی متخصص رقبای زیادی در بازار نخواهند داشت. از سوی دیگر فاز دوم هدفمندی یارانه ها به طور مستقیم روی این صنعت تاثیر نخواهد گذاشت اما چنانچه اجرای این فاز موجب ایجاد تورم ناخواسته و در پی آن افزایش قیمت ارز در کشور شود، می تواند در رابطه با واردات تجهیزات از خارج کشور، این شرکت ها را با مشکلاتی مواجه سازد.
رضا زنگنه، تحلیل گر بازار سرمایه نیز معتقد است که هدفمند سازی یارانه ها تاثیر خود را در زمانی که حجم عظیمی از مردم برای دریافت یارانه های خود مجبور شدند اقدام به دریافت کارت های بانکی کنند بر صنعت انفورماتیک گذاشته است. 
وی گفت: آینده این صنعت با توجه به حرکت کشور به سوی الکترونیکی شدن روشن است. به دلیل جابجایی حجم پولی زیادی که سالانه در کشور اتفاق می افتد، دولت برای تسهیل و کنترل بیشتر بر جریان داده ها، باید به سوی ایجاد زیر ساخت های بنیادی تر برای الکترونیکی تر شدن ساختارهای انفورماتیکی خود پیش رود. 
این تحلیلگر بازار سرمایه نسبت قیمت بر درآمد این صنعت را همواره بالاتر از p/e بازار عنوان کرد و گفت: دلیل آن پتانسیل های رشد صنعت الکترونیکی است. 
زنگنه افزود: بعید است که ایران بسترهای الکترونیکی خود را به خارج از کشور واگذار کند. اما در عین حال برداشته شدن تحریم ها موجب تسهیل ورود تجهیزات الکترونیکی و پیشرفت این صنعت خواهد شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :