آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49920
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1393 10:49
تعداد بازدید : 740

وعده وزیر ارتباطات: پهنای باند امسال 10 برابر می‌شود

بهبود کیفیت اینترنت شاید تا نیمه 94

در سومین دوره جایزه ملی کشور ارتباطات و فناوری اطلاعات که روز گذشته در هتل المپیک تهران برگزار شد بر اساس مدل ملی ارزیابی کیفیت ایران، واحد های برتر در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی شدند.
فناوران- البته در این دوره تنها 53 شرکت حضور داشتند که 25 شرکت موفق شدند فرآیند مراحل ارزیابی را طی کنند با این حال مسولان این مراسم خبر از بین المللی شدن این جایزه را داده اند. 
این نشست البته با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز همراه بوده است که در حاشیه و در گفت وگو با خبرنگاران خبرهای تازه ای ارایه شده است. از وعده بسامان رسیدن اوضاع اینترنت در نیمه سال 94 تا باز هم داستان تکراری نسل سوم و چهارم شبکه های تلفن همراه.

 گزارشی از سومین جایزه ملی ICT
در سومین دوره جایزه ملی کشور ارتباطات و فناوری اطلاعات، مشتری مداری و تمرکز بر مشتری، رهبری، مشارکت کارکنان و رویکرد فرآیندی از اصول کلی ارزیابی محسوب شده است. همچنین ارتقای سطح کیفیت ارائه خدمات زیربنایی دولت الکترونیکی از طریق توسعه و ترویج مدیریت کیفیت در بخش اطلاعات و فناوری اطلاعات، ارتقاء توان رقابت پذیری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در بازارهای جهانی به عنوان بخش های دارای مزایای نسبی فراوان از جمله اهداف برگزاری این جایزه ملی است. در این مراسم محمود خسروی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از برگزاری این جایزه در سال آینده در سطح منطقه خبر داد.
وی گفت: سازمان ملی کیفیت با اعتماد خود وظیفه شناسایی، انتخاب و معرفی برترین های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را به شرکت ارتباطات زیرساخت محول کرده است. 
خسروی تصریح کرد: این جایزه اکنون جایگاه خوبی بین سازمان ها کسب کرده و مراکز آموزشی نیز به این جایزه پیوسته اند. دبیر این جایزه  توضیح داد تاکنون بیش از صد شرکت در این سه دوره جایزه حضور داشتند و 53 شرکت در سومین جشنواره حضور یافتند که 25 شرکت موفق شدند مراحل فرآیند ارزیابی را طی کنند.

 سرمایه گذاری 50 هزار میلیاردی در زیرساخت
این مراسم همچنین با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همراه بود. واعظی از سرمایه گذاری 50 هزار میلیارد تومانی در حوزه زیرساختهای ارتباطی و فناوری کشور خبر داد و گفت: تا پایان امسال ظرفیت پهنای باند کشور تا 10 برابر افزایش می یابد.
واعظی با بیان اینکه آمارها نشان می دهد که استفاده از ICT در صنایع مختلف 30 درصد بهره وری را افزایش می دهد افزود: این حوزه به عنوان یک صنعت زودبازده شناخته شده که سرمایه گذاری در آن ظرف 4 سال قابل بازگشت است.
به گزارش مهر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سرمایه گذاری 50 هزار میلیارد تومانی در حوزه زیرساخت ارتباطی کشور خبر داد و گفت: این حوزه پتانسیل آن را دارد که تا 3 برابر وضعیت فعلی در مدت زمان کوتاه رشد کند. وی راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را مهمترین اولویت برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواند و گفت: تا دو سال آینده زیرساختها برای ارائه این شبکه در کشور فراهم می شود.
واعظی از راه اندازی و بهره برداری بخش اول شبکه زیرساخت ترانزیت بین الملل خبر داد و تصریح کرد: تا پایان امسال نیز ظرفیت پهنای باند اینترنت کشور تا 10 برابر افزایش می یابد. وی تحول در عرصه منطقه ای و بین المللی در حوزه ICT را یک الزام دانست و گفت: تسهیلات لازم را برای شرکت های فناوری فراهم خواهیم کرد تا میزان سرمایه گذاری در این حوزه توسط بخش خصوصی افزایش یابد.
به گفته واعظی مجوز نسل سوم موبایل برای فراگیری در سراسر کشور اواسط سال جاری به اپراتورهای متقاضی اعطا می شود و مقدمات برای ورود نسل چهارم موبایل نیز تا پایان امسال ایجاد خواهد شد. وی همچنین گفت: در ماه آینده بخش نخست زیرساخت ترانزیت بین الملل افتتاح می شود.

 توضیحات وزیر در مورد فیلتر واتس اپ
واعظی همچنین در جمع خبرنگاران در مورد مخالفتش با فیلتر برخی شبکه های اجتماعی مانند مسنجر واتس اپ گفت: ما بر این باوریم که هیچ یک از شبکه های اجتماعی نباید به دلیل مسائل اقتصادی و تسهیلاتی که برای کاربران فراهم می کند فیلتر شوند؛ مگر اینکه این شبکه ها مضرات دیگر و یا بحث مشکلات اخلاقی را به دنبال داشته باشند.وی گفت: براساس نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اینکه این شبکه ها می توانند تسهیلاتی در خدمت کاربران قرار دهند امیدواریم در داخل کشور هم بتوان شبکه های مشابهی را طراحی کرد تا ارتباطات مردم سریعتر و راحت تر صورت بگیرد.

 دسترسی به اینترنت مطلوب 1/5 سال دیگر
واعظی در مورد مشکلات کاربران اینترنت و اختلالات موجود برای دسترسی به این شبکه گفت: حدود سه ماه است که در زمینه کیفیت و سرعت با شرکت های مختلف کار می کنیم و در این میان زمانی را هم مشخص کرده ایم که امیدواریم ظرف دو ماه آینده به طور تدریجی وضعیت سرعت و کیفیت اینترنت ارتقا پیدا کند اما همانطور که پیش از این هم اشاره شد مردم برای دسترسی به سرعت و کیفیت دلخواه باید تا یک سال و نیم دیگر صبر کنند.

 ظرفیت 10 برابری برای پهنای باند اینترنت
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اولویت وزارت ارتباطات برای شبکه ملی اطلاعات با بیان اینکه پوشش سراسری این شبکه در سال 94 خواهد بود گفت: در راستای توسعه زیرساخت ها، تا پایان سال جاری ظرفیت پهنای باند اینترنت از 70 گیگابیت بر ثانیه به 700 گیگابیت افزایش پیدا کند. براین اساس در سال 93 شهرهای بزرگ و در سال 94 تمام کشور تحت پوشش شبکه ملی اطلاعات قرار خواهد گرفت.وی در مورد پشتیبانی فنی وزارت ارتباطات از سایت رفاهی گفت: دیتاسنتر ملی در اختیار سایت رفاهی است و در آینده می تواند در اختیار هر کار بزرگی در کشور قرار بگیرد؛ هم اکنون فایروال های متعددی روی سایت رفاهی فعال است و تمام حملات سایبری جنبه امنیتی ندارد، بلکه برخی از حملات از روی کنجکاوی و خود آزمایی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :