آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49932
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1393 11:13
تعداد بازدید : 586

مخالفان و موافقان در فضای مجازی چه می‌گویند؟

مجادله داغ یارانه ای در شبکه های اجتماعی

واکنش های کاربران فضای مجازی نشان می دهد که مجادلات بسیاری میان موافقان و مخالفان انصراف از دریافت یارانه نقدی وجود دارد.
خبرآنلاین -  فعالیت کاربران ایرانی در شبکه مجازی علیه عدم انصراف از یارانه های نقدی طی چهار روز ابتدای ثبت نام اوج گرفته بود ولی به نظر می رسد در روز پنجم ثبت نام یارانه های نقدی، موضوعات دیگری جایی سایت رفاهی را در ذهن کاربران ایرانی گرفته باشد. 
از ماه ها پیش تبلیغات مختلفی درباره انصراف از دریافت یارانه در کشور به راه افتاده است. رسانه ها به ویژه رادیو و تلویزیون در روزهای گذشته با انتشار خبر انصراف هنرمندان، ورزشکاران، مقامات دولتی و مصاحبه با مردم در کوچه و خیابان سعی در تشویق مردم به انصراف از دریافت یارانه دارند
در حالی که تبلیغات دولتی برای تشویق مردم به انصراف از دریافت یارانه شدت گرفته است شبکه های اجتماعی انعکاسی از و واکنش طنزآمیز کاربران به این ماجرا را منعکس می کند. واکنش کابران فضای مجازی به این تبلیغات برای انصراف از دریافت یارانه و کمپین «نه به یارانه نقدی»، پیامک های طنزآمیز و جوک های مختلف بوده است که بین مردم رد و بدل شده است. لطیف ها و شعرهای طنزآمیزی که یک پیام پشت آن ها بود: «انصراف نمی دهیم». 
شوخی با مساله انصراف از دریافت یارانه و تبلیغات آن بخش عظیمی از واکنش های کاربران توییتر و فیسبوک و حتی اینستاگرام را به خود اختصاص داده است. یکی از این واکنش ها که در یوتیوپ منتشر شده است گذاشتن شعر طنزی روی نماهنگ جدید باران کوثری است که برای رونمایی از البوم جدید همایون شجریان تهیه کرده بودند. کاربران این تقلید ویدئو را بهانه ای برای واکنش به موضوع یارانه ها ساخته اند. در بخشی از شعر این ویدئو، که مصرع اول آن از منوچهری دامغانی است آمده: «خیزید و خزآرید که هنگام خزان است، یارانه نگیرید که دولت نگران است، کفگیر ته دیگ زده دولت تدبیر...» 
این در حالی است که برخی روزنامه ها در گزارش های جداگانه ای از مخالفت اکثر مردم به درخواست ها و تبلیغات مکرر دولت برای انصراف از دریافت یارانه خبر می دهند. در گزارشی که یکی از روزنامه ها روزنامه ۲۳ فروردین آمده است: «صف های طولانی که این روزها در بانک ها برای گرفتن شماره حساب خانوار و ارائه اطلاعات اقتصادی خانوارها شکل گرفته، حاکی از آن است که با وجود تلاش دولت برای تشویق مردم به انصراف، بخش وسیعی از جامعه تمایلی به چشم پوشی از یارانه ماهانه خود ندارند.» در همین زمینه و در گزارشی که روز شنبه ۲۳ فروردین در روزنامه شهروند با عنوان "نه پیامکی مردم به درخواست دولت برای انصراف از دریافت یارانه" منتشر شده آمده که واکنش های مردم به کمپین «نه به یارانه نقدی» دولت، "منفی" بوده است. 
موضوع انصراف از عدم دریافت یارانه های نقدی تقریبا طی چهار روز گذشته سوژه اصلی کاربران فیس بوک و دیگر رسانه های مجازی بوده است. 
حتی برخی کاربران با دیالوگ های معروف فیلم های سینمایی نیز شوخی هایی در مورد یارانه های نقدی ساخته اند. در یکی از پرطرفدار ترین این شوخی ها آمده است: «این یارانه سهم منه، حق منه، عشق منه؛ انصراف نمی دم.» این شوخی به دیالوگ معروف فیلم هامون ساخته داریوش مهرجویی معروف است. در یکی دیگر از این تویت ها که در فضای مجازی بسیار رد و بدل شده با کنایه از یکی از دیالوگ های فیلم آژانس شیشه ای ساخته ابراهیم حاتمی کیا آمده است: «رفتم رای دادم با یارانه، برگشتم بدون یارانه.» این تویت نیز برگرفته از دیالوگ معروف عباس در فیلم آژانس شیشه ای است که اشاره به زمین کشاورزی اش در روزهای پیش از جنگ و پس از جنگ داشت. 
کاربران اینترنتی در واکنش به دریافت یا عدم دریافت یارانه نقدی کامنت های بسیاری نیز برای خبرهای رسمی منتشر می کنند. 
به نظر می رسد ایده انصارف از دریافت یارانه نقدی حداقل به تایید اقتصاددانانی مانند سعید لیلاز نتایج مطلوبی برای دولت نداشته است. لیلاز در این مورد می گوید: «اینکه مردم یارانه نگیرند و دولت این یارانه را در محل مناسبی هزینه کند، ایده بسیار مناسبی است ولی آنچه طی روزهای گذشته رخ داده نشان می دهد که روش های ترغیب مردم به انصراف از یارانه های نقدی بسیار نامناسب بوده است.» 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :