آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49937
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1393 11:21
تعداد بازدید : 378

ایرانسل 10 میلیون شماره بازیافت کرد

تعداد مشترکانی که برای تماس های کاری، خانوادگی و دوستانه خود چندین شماره تماس متفاوت دارند کم نیست با این وجود طبق آمارهای رسمی تعداد سیم کارت های فعال کشور کمتر از 70 میلیون است.
ایسنا- بازار خرید و فروش سیم کارت اگرچه ممکن است گاه با افت و خیزهایی همراه باشد اما با وجود گذشت حدود 20 سال از ورود سیم کارت و تلفن همراه به ایران، همچنان بازار خرید و فروش این کالا به نسبت گرم است و عرضه چندین ساله سیم کارت در بازار همچنان باعث نشده که مردم نسبت به خرید خط های جدید احساس بی نیازی کنند.
در این میان هستند افرادی که سیم کارت اولیه خود را از اپراتورهای مختلف تهیه کرده و حتی ممکن است سیم کارت هایی با شماره های دیگر هم داشته باشند همچنین تب خرید سیم کارت گاهی چنان در میان مشترکان رواج داشته که در دوره ای سازمان تنظیم مقررات ارتباطات مصوبه ای ابلاغ کرده و به موجب آن مالکیت بیش از 9 سیم کارت را غیر قانونی اعلام کرده است.
بنا بر آخرین آمارهای موجود، تا پایان شهریور ماه سال گذشته در کشور 117میلیون و 902 هزار و 116 سیم کارت واگذار شده که از این میان تنها 60 میلیون و 746 هزار و 774 سیم کارت فعال بوده اند به عبارت دیگر تا پایان شهریور ماه سال گذشته از میان سیم کارت های واگذار شده کشور تنها حدود نیمی از آن ها فعال بوده اند بر همین اساس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات مصوبه دیگری نیز ابلاغ کرده و به اپراتورهای مختلف تلفن همراه این اجازه را داده است که در صورت عدم استفاده از سیم کارت ها پس از مدت 100 روز به سلب امتیاز اقدام کرده و امتیاز خط واگذاری شده را پس بگیرند.
البته اپراتورهای تلفن همراه نیز بر این نکته تاکید دارند که اگرچه از نظر قانونی مشکلی بر سر راه آن ها وجود ندارد اما معمولا ترجیح می دهند با این سرعت به باز پس گیری سیم کارت های خود اقدام نکنند.
در این زمینه آبان ماه امسال مدیرعامل اپراتور دوم گفته بود: طبق مصوبه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات اگر سیم کارتی به مدت 90 روز مورد استفاده قرار نگیرد اپراتور مجاز می شود که آن شماره را به شبکه خود بازگرداند. اما ما هیچ گاه این سه ماه را ملاک قرار نداده ایم.
علیرضا دزفولی همچنین یادآور شده بود: در ابتدا ما در دوره ای تنها سیم کارت هایی که حدود دو تا سه سال هیچ استفاده ای از آن ها به عمل نیامده بود را به شبکه بازمی گرداندیم اما بعدها این عدد به یک سال رسید و به تازگی به هشت تا 9 ماه کاهش یافته و در پاره ای موارد شاید بتوان گفت که برخی سیم کارت هایی که شش ماه از آن ها استفاده نشده نیز به شبکه بازگردانده شده اند اما هیچ گاه بازه زمانی در نظر گرفته شده کمتر از این مدت نبوده است.وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با تعداد سیم کارت های سوخت شده ایرانسل هم اظهار کرد: شاید از ابتدا تاکنون در مجموع 10 میلیون شماره ما بازیافت شده باشد.
حال اگر این رقم را در مقایسه با سیم کارت های در نظر گرفته شده در نظر بگیریم به این نتیجه خواهیم رسید که رقمی حدود 10 درصد از سیم کارت های واگذار شده به شبکه بازگردانده شده است و با وجود این که اپراتورها چندان عجله ای در بازگرداندن خط ها به شبکه خود ندارند همچنان درصد نسبتا بالایی از سیم کارت ها به اپراتور بازگشته است و به هر حال این موضوع جای سوال دارد که چرا باید مشترکان ایرانی این حجم سیم کارت را خریداری کرده و آنها را بلااستفاده قرار دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :