آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50327
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1393 10:52
تعداد بازدید : 765

جایزه جرج پلک و پولیتزر برای کاشفان اسنودن

خبرنگارانی که پس از فرار ادوارد اسنودن از آمریکا با وی مصاحبه کردند جایزه معتبر خبری جرج پولک (George Polk) را دریافت کردند.

فناوران - گلن گرینوالد و لورا پواتراس دو فردی بودند که اولین بار افشاگری های اسنودن را درباره ابعاد برنامه جاسوسی آمریکا منتشر کردند. گلن گرینوالد گفت: مهم ترین افشاگری به جاه طلبی آمریکا و چهار متحدش برای حذف حریم خصوصی در جهان مربوط می شود. منطق آمریکا جمع آوری و ذخیره همه نوع ارتباطات الکترونیکی بین انسان ها است تا بتواند ارتباطات را نظارت و تحلیل کند. این دو خبرنگار از روزنامه های گاردین و واشنگتن پست هنگام بازگشت به نیویورک نگرانی زیادی از احتمال بازداشت شدن داشتند، اما نهایتا بدون دغدغه خاطر وارد خاک آمریکا شدند. آن ها هنوز با ادوارد اسنودن ارتباط دارند و به تحقیق درباره برنامه جاسوسی آمریکا ادامه می دهند. این در حالی است که چندی پیش نیز واشنگتن پست و گاردین جایزه «پولیتزر» را در مهم ترین بخش از آن خود کردند. بنا بر اعلام کمیته اعطای جوایز پولیترز در دانشگاه کلمبیا نیویورک از نشریه آمریکایی «واشنگتن پست به دلیل» افشای جاسوسی گسترده آژانس امنیت ملی ایالات متحده، بویژه انتشار گزارش های پی درپی و روشنگر که به افکار عمومی کمک کردند، ابعاد موضوع را درک کنند تقدیر شد. به اعتقاد هیات داوران، نشریه گاردین چاپ لندن نیز با خبررسانی استدلالی خود سبب شد بحث جاسوسی دولتی و تضادهای موجود در عرصه حفظ امنیت و نقض حریم خصوصی گرم شود. 
این دو روزنامه با انتشار افشاگری های ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، جنجالی دامنه دار برپا کردند. از ژوئیه ۲۰۱۳ اسنادی که اسنودن از جاسوسی های آژانس امنیت ملی آمریکا و سرویس های امنیتی همکار در اختیار دارد، منتشر شده اند. در جریان این افشاگری ها مشخص شد آژانس امنیت ملی آمریکا نه تنها به شکل گسترده به کنترل ایمیل ها و گفت وگوهای تلفنی شهروندان کشورهای مختلف می پردازد، بلکه از سیاستمداران ارشد کشورهای هم پیمان ایالات متحده نیز جاسوسی می کند. در واقع، واشنگتن پست و گاردین در مصاف با نشریه نیوزدی گوی سبقت را ربودند. نیوزدی گزارش های مفصلی در مورد خشونت پلیس منتشر کرده بود. جایزه ای دیگر در بخش روزنامه نگاری تحقیقی به کریس همبی رسید. این روزنامه نگار شبکه ای از وکلا و پزشکان را کشف کرده بود که با نیرنگ مانع می شدند معدنچیان بیمار خسارت دریافت کنند. روزنامه بوستون گلوب نیز به دلیل اطلاع رسانی تاثیرگذار و زنده درباره انفجار در ماراتون بوستون در سال ۲۰۱۳ جایزه پولیترز را دریافت کرد. به خبرگزاری رویترز هم به دلیل اطلاع رسانی در مورد تعقیب اقلیت مسلمان در برمه و فشار ها بر آن ها جایزه پولیترز اهدا شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :