آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50329
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1393 10:59
تعداد بازدید : 956

راه هایی برای افزایش عمر مفید تبلت و نوت بوک

گرانی نوت بوک و تبلت بیش از هر زمان دیگری کاربران این کالا ها را به فکر می اندازد تا راه های مراقبت و کاربری بهینه تر از دستگاه ها را فراگرفته و به کار بندند. کالاهایی که اکنون حکم طلا را در بازار کامپیو تر یافته و قیمت آن ها در لحظه تغییر می کند.با توجه به این موضوع، اکثر کاربران به فکر افتاده اند تا علاج واقعه (نگهداری و استفاده صحیح از نوت بوک و تبلت و تجهیزات کامپیوتری) را قبل از وقوع (خراب شدن یا از کار افتادن دستگاه) کرده و به این ترتیب با دردسرهای تعمیر یا خرید دستگاه جدید مواجه نشوند. اما واقعا چه راهکارهایی به افزایش عمر دستگاه های کامپیوتری و به ویژه نوت بوک و تبلت ها که این روز ها مخاطبان بسیاری کمک می کند؟ در صورت رعایت نکات ایمنی و بروز مشکل برای دستگاه چه مبلغی باید صرف تعمیر کنیم؟ اصلا تعمیر چه دستگاه هایی صرفه اقتصادی دارد؟ این ها سوالاتی هستند که در این گزارش ما به آن ها پاسخ داده ایم.


مریم عسگری
 زمان دور انداختن نوت بوک و تبلت ها
شاید شما هم از دسته کاربرانی باشید که تصور می کنند از نوت بوک، تبلت یا هر کالای کامپیوتری و دیجیتالی باید تا زمان مرگ دستگاه استفاده کرد. 
اما این یک اشتباه بزرگ است. زیرا کاربری تا زمان مرگ برخی از دستگاه ها نه تنها برای کاربر صرفه اقتصادی ندارد، بلکه در بسیار از موارد باعث بروز خساراتی به کاربر می شود.
 به عنوان مثال ممکن است یک دستگاه قدیمی به دلیل نقص فنی و یا ایراد باتری موجب آتش سوزی شود. 
به همین دلیل کار شناسان به کاربران دستگاه های دیجیتالی و کامپیوتری توصیه می کنند از این دستگاه ها تا قبل از پایان عمر مفید آن ها استفاده کنند. 
به گفته پورمهرام، یکی از تعمیرکاران نوت بوک و تبلت؛ عمر مفید یک نوت بوک در حدود سه سال و عمر مفید تبلت دو تا سه سال است. 
به گفته وی؛ استفاده بیشتر از این زمان موجب می شود تا کاربر ناچار به صرف هزینه هایی برای تعمیر یا رفع عیب دستگاه کند. به همین دلیل به کاربران توصیه می شود بیش از حد از دستگاه های دیجیتالی و کامپیوتری کار نکشند. 
یکی دیگر از تعمیرکاران تبلت هم در این باره گفت؛ ممکن است یک تبلت یا نوت بوک سال ها برای کاربر کار کند. اما ممکن است در صورت سهل انگاری کاربر صدمات زیادی به وی وارد شوود. 
  هزینه های تعمیر
 بسته به اینکه کاربر چه کالا از چه برندی باشید نوع خدمات و هزینه ای که بابت دریافت این خدمات می پردازید متفاوت است. 
به عنوان مثال اگر کاربر محصولات اپل باشید عمده خدماتی که نیازمند در یافت آن هستید شامل jailbreak کردن آی پد و آیفون، نصب نرم افزارهای مورد علاقه یا مورد استفاده (در صورتی که به iTunes دسترسی ندارید)، رفع برخی از عیوب دستگاه، تهیه کارت اعتباری بابت خرید نرم افزارهای مورد نظر (iTunes) و غیره است. 
حتما از خود می پرسید اگر امکان خرید با iTunes وجود دارد چرا باید به سراغ فروشندگان نرم افزار در بازار برویم. 
بهنامی یکی از فعالان بازار در این باره می گوید، دریافت این کارت اعتباری برای برخی بسیار مشکل است. زیرا نیاز به آدرس آمریکائی و غیره است. در نتیجه بازار فروشندگان نرم افزارهای ios در ایران گرم شده است. 
البته در صورتیکه دستگاهی جدید خریده-اید باید گارانتی یا در صورت تمایل بیمه نیز دریافت کنید. 
اگر از کاربران برندهای دیگر یا بهتر بگوییم سیستم های عامل متن باز مانند اندروید هستید هم علاوه بر گارانتی و بیمه می توانید از خدماتی نظیر ارائه نرم افزارهای خاصی که قابل دانلود نیستند و غیره استفاده کنید. 
نصب آنتی رویروس، ارتقاء سیستم و تعمیر دستگاه نیز از دیگر خدماتی است که این روز ها در بازار به کاربران لپ تاپ، تبلت و گوشی موبایل ارائه می شود و بابت ارائه این خدمات از مشتری مبلغی بین ۳۰ تا ۲۰۰ هزار تومان اخذ می شود. 
در مورد نوت بوک هم باید بگوییم که که تعویض صفحه نمایش بسته به برند و سایز دستگاه هزینه ای بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان صرف شود. تعمیر لولای بین صفحه نمایش و صفحه کلید هم بسته به نوع دستگاه بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است. 
تعمیر یا تعویض مادربورد هم بسته به نوع مادربورد هزینه ای بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان و در مورد برخی از دستگاه ها بیش از یک میلیون تومان دارد. 

 راهکارهای ایمنی
با اجرای برخی از دستورالعمل ها در رابطه با نگهداری بهتر از لپ تاپ وهمچنین برخی از مراقبت های خاص می توان عمر لپ تاپ را به بیش از عمر طبیعی آنکه کار شناسان آن را ۲ تا ۳ سال اعلام کرده اند افزایش داد. 
استفاده از نوت بوک روی سطح صاف یا استفاده از کول پد، جلوگیری از وارد آوردن فشار یا ضربه به صفحه نمایش، خودداری از نصب هر نوع نرم افزار و یا دانلود فایل های مشکوک، استفاده از کیف کناسب برای حمل دستگاه، استفاده از کاورهای مخصوص حمل تبلت، خاموش کردن دستگاه در مواقعی که به ان احتیاجی ندارید و مراقبت از باتری و آداپتور از راهکارهایی هستند که به افزایش عمر مفید نوت بوک و تبلت
 منجر می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :