آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50512
تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1393 11:23
تعداد بازدید : 845

پیوست نسل 3 و 4 موبایل داریم یا نه؟

نزدیک به پنج ماه دیگر انحصار خدمات نسل سوم که از سه سال پیش در اختیار اپراتور رایتل بود پایان می یابد. دو اپراتور قالب بازار هم از یک سال پیش فعالیت های خود را برای ارایه خدمات نسل سوم و حتی نسل های بالاتر آغاز کرده اند. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم از زمان روی کار آمدن دولت جدید بارها اعلام کرده اند که به هر راه و روشی که شده از شهریورماه جاری مجوز ارایه نسل های بالاتر ارتباطات موبایلی را به سایر اپراتورها نیز واگذار می کنند. اما آیا فقط صدور یک مجوز یا پروانه کافی است؟ آیا تنها صدور مجوز می تواند ضمانتی بر اجرای ارایه خدمات نسل و چهار در کشور باشد؟

م.ر.بهنام رئوف
روی کار آمدن نسل های ارتباطی جدید بدون شک همراه با تمام قابلیت های جدید است وگرنه صرف صدور یک مجوز از سوی دولت و بکارنگرفتن امکانات آن مجوز نمی تواند منجر به ارایه خدمات جدید از سوی اپراتورها در کشور شود.
یادمان هست زمانی که ایرانسل به شکل رسمی و با عرضه سیم کارت های خود در بازار فعالیتش را آغاز کرد، سرویس MMS یعنی مهمترین مزیت رقابتی اش در آن زمان به محاق رفت. به این ترتیب سیم کارت های این اپراتور هیچ تفاوتی با رقیب دیرینه اش نداشت. رایتل هم آمد اما در همان ابتدای کار مهمترین مزیت رقابتی اش یعنی تماس تصویری نیز که می توانست با آن سهمی از بازار کسب کند به موجب نداشتن پیوست فرهنگی به محاق رفت و به رغم گذشت دو سال نه تنها هنوز خبری از آن نیست بلکه قانون استفاده از آن همچنان در حال پاس کاری بین وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات و شورای عالی فضای مجازی است. 
این شرایط درست مانند زمانی که PAPها کار خود را آغاز کردند و تا سال های سال فقط مجبور بودند پهنای باند 128 کیلو بیت بر ثانیه را به کاربران عادی و خانگی خود ارایه دهند بود. حال آنکه تعریف اینترنت پرسرعت از نام آن مشخص است. 
حالا قرار است از شهریور ماه خدمات نسل سوم و چهارم توسط سایر اپراتورها برای کاربرانشان فراهم شود. اما آیا تا به حال به موازات تهیه مختصات فنی مجوزهای مذکور، پیوست های فرهنگی برای این مهم نیز در دست تهیه است؟ یا قرار است تازه با ارایه مجوز جلوی فعالیت های مرتبط با این امکانات گرفته شود و تازه کار برای شناسایی نهاد مرجع و تصویب قانون و مقررات آغاز شود؟
نسل سوم و چهارم ارتباطات تلفن همراه در یک نگاه به معنای استفاده نامحدود از پهنای باند اینترنت است. در این استفاده انواع و اقسام خدمات می تواند لحاظ شود. از ارایه اینترنت پرسرعت گرفته تا استفاده از نرم افزارهای کاربردی ای که به نوعی ارتباطات تصویری را برای کاربران خود فراهم می کنند. لیکن آیا اپراتورهای تلفن همراه حالا که قرار است بعد از یک جنگ نفس گیر خدمات نسل سوم و چهارم را ارایه دهند می توانند بی حرف پیش تمام این خدمات را ارایه دهند یا قرار است مانند سایرین باز هم سالیان سال در پیچ و خم گرفتن مجوزهای غیرفنی هم باشند؟ آیا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که این روزها به شدت به دنبال ارایه مجوزهای لازم است با شورای عالی فضای مجازی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و یا نهادهای دیگر هماهنگی های لازم برای ارایه مجوزهای جدید را داشته است یا تازه قرار است بعد از صدور مجوز و به وجود آمدن گره های مختلف از سوی نهادهای متعدد به فکر این موضوع بیفتد؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :