آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51262
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1393 10:27
تعداد بازدید : 782

گوشی‌های عجیبی که در آینده می‌آيند

از کاغذی کیوسرا تا چند تکه گوگل

شاید تصور گوشی هایی با شکل و شمایل عجیب و غریب، در آینده ای نه چندان دور کمی بعید به نظر برسد، اما نباید فراموش کرد که تا چند سال پیش هم کسی انتظار نداشت که گوشی ها با نمایشگر لمسی امکان دسترسی به همه قابلیت های یک کامپیوتر را فراهم کند.
4.jpg
اگرچه از گذشته گوشی های مفهومی زیادی طراحی شدند، اما بسیاری از آنها رنگ واقعیت به خود نگرفتند، با این حال نباید این گونه تصور کرد که گوشی هایی که شکل و شمایل عجیبی دارند، ممکن است هیچ گاه ساخته نشوند. 
بر این اساس شرکت ژاپنی کیوسرا گوشی هوشمندی طراحی کرده که شبیه کاغذ است و قابلیت جمع، تا و مچاله شدن را دارد و می توان استفاده گوناگونی از آن کرد.
این گوشی که PaperFold نام دارد، به سه نمایشگر انعطاف پذیر مجهز شده است.
در حالی که سه نمایشگر همانند دفترچه روی هم قرار گرفته و تا می شوند می توان از صفحه های مختلف استفاده های گوناگونی کرد. ظاهرا یکی از نمایشگرها رنگی است و دو صفحه نمایش دیگر تک رنگ است و به جوهر الکترونیک مجهز شده اند.
گفته می شود PaperFold کاربردهای شگفت انگیزی دارد که از آن جمله می توان به نمایش نقشه، راهنمای مسیریابی هنگام رانندگی و نیز استفاده برای دسترسی به نقشه های گوگل اشاره کرد.
طراحان این گوشی معتقدند که از این دستگاه می توان برای تماشا و خلق تصاویر سه بعدی و همچنین چاپ تصاویر به شکل چند بعدی استفاده کرد.
به گفته طراحان در این کاغذ تاشو، هر قسمت نمایشگر می تواند به طور مستقل و یا به عنوان بخشی از این یک سیستم واحد عمل کند.
این دستگاه، به طور خودکار شکل خود را تشخیص داده و گرافیک خود را به گونه ای تغییر می دهد تا عملکردهای مختلف بر اساس این تغییرات ظاهری به درستی انجام شود.
مثلا تاکردن این دستگاه به شکل یک نوت بوک امکان ایجاد یک صفحه کلید را در پایین نمایشگر فراهم می کند. با مسطح کردن این کاغذ تاشو، سه نمایشگر آن کنار هم قرار می گیرد کاربر م تواند به نمایشگر بزرگ تری دست یافته و مثلا نقشه را به طور واضح تری مشاهده کند.
این پژوهشگران از کاغذ برای ساخت این گوشی الهام گرفته اند. معمولا وسایل الکترونیکی همراه، نیازمند زوم کردن هستند تا بتوان بخش های مختلفی را مشاهده کرد در حالی که این کار در کاغذ با تا زدن انجام می شود.
اگرچه طراحان ژاپنی این گوشی به عرضه و موفقیت این گوشی امید بسیاری دارند، اما سال 2010 مایکروسافت هم در صدد ساخت تبلتی شبیه کتاب با نام Courier برآمد که موفق نشد و سونی قصد داشت تبلتی شبیه کاغذ دیجیتالی بسازد که فعلا طراحی و تولید آن متوقف شده است.
با این حال ساخت گوشی PaperFold هم توسط کیوسرا در مراحل ابتدایی قرار دارد و ساخت و تولید انبوه آن هنوز مشخص نشده است.
از سوی دیگر گوگل هم از سال گذشته طراحی گوشی Project Ara را در دستور کار خود قرار داده که یک گوشی جدا شدنی است و بخش های مختلف آن قابلیت جدا و وصل شدن مجدد به گوشی را دارند و می توان بدون هر کدام از این بخش ها از گوشی استفاده متفاوتی کرد.
همچنین این غول جست وجوگر در حال ساخت گوشی دیگری با نام تانگو است که با قابلیت جمع آوری تصاویر و ساخت نقشه سه بعدی از فضا را دارد.شرکت آمازون هم در حال برنامه ریزی برای عرضه گوشی هوشمندی است که امکان تشخیص حرکات دست و بدن کاربر را دارد و لازم نیست برای استفاده از آن کلیدها را لمس کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :