آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51263
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1393 10:28
تعداد بازدید : 650

دبیر کل بانک مرکزی خبر داد

اجرای فاز اول چک الکترونیکی تا پایان خرداد

دبیر کل بانک مرکزی از تکمیل فاز اول الکترونیکی شدن فرآیند تسویه چک ها «چکاوک» تا پایان خرداد ماه امسال خبر داد و گفت: بانک مرکزی ویژگی های ظاهری، امنیتی و مشخصات چک را مشخص کرده اما هنوز به مرحله انتشار نرسیده است.
خبرگزاری فارس- محمود احمدی با بیان اینکه فاز اول طرح چکاوک (چک الکترونیکی) با 100 شعبه از 10 بانک آغاز شده است، گفت: تا پایان خرداد ماه امسال این طرح حداقل در یک بانک به طور کامل عملیاتی می شود.
وی با بیان اینکه چکاوک الگوی جدیدی در سیستم نظام های پرداخت است، افزود: با اجرای این طرح چک های صادر شده، در همه شعب بانک ها قابلیت نقد شوندگی خواهد داشت و به همین دلیل طی فرایندی باید اقداماتی در جهت راه اندازی سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری انجام شود.
دبیر کل بانک مرکزی گفت: از طرف دیگر هماهنگی بین بانک ها برای وصول چک ها از لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری باید صورت گیرد و این مسائل مقداری زمان بر خواهد بود، استقرار کامل این طرح نیازمند همراهی بانک ها و مردم است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا چک متحدالشکل که در طرح چکاوک مورد استفاده قرار می گیرد، طراحی شده و انتشار آن توسط بانک مرکزی انجام می شود، گفت: بانک مرکزی ویژگی های ظاهری، امنیتی و مشخصات چک را مشخص کرده اما هنوز به مرحله انتشار نرسیده است.احمدی افزود: چک جدید طراحی شده را چاپخانه بانک مرکزی و یا چاپخانه بانک ملی منتشر خواهد کرد.براساس این گزارش در 11 ماهه سال 92 بیش از 11 درصد چک های صادره، معادل 4 میلیون و 600 هزار چک به ارزش 45 هزار میلیارد تومان، برگشت خورده است که 18 درصد نسبت به سال 91 رشد نشان می دهد.
این آمار به روشنی گویای وجود ضعف در این حوزه است. پردازش دستی و کندی عملیات تسویه و همچنین بروز خطاهای نیروی انسانی، ریسک ناشی از حمل و نقل چک ها، هزینه نقل و انتقال، عدم امکان نظارت موثر بانک مرکزی بر فرایند تسویه بین بانکی و استاندارد نبودن مشخصات فیزیکی و محتوای چک از جمله مشکلات اصلی روش فعلی تسویه چک ها است.از مزایای اجرای طرح چکاوک افزایش سرعت پردازش و نقدشوندگی چک هاست . با این سامانه چک ها در دورترین نقاط کشور حداکثر ظرف مدت 24 ساعت وصول می شود.ویژگی دیگر این سامانه انسجام و یکپارچگی آن با سایر سامانه های ملی پرداخت، مانند ساتنا و پایا است. این انسجام علاوه بر تسریع و سهولت فرایند تسویه بین بانکی و واریز وجوه به حساب مشتریان، امکان نظارت و کنترل بر فرایند نقدشوندگی چک و دسترسی به آمار و اطلاعات مربوط به چک های برگشتی را به صورت برخط در اختیار بانک مرکزی قرار می دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :