آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51267
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1393 10:37
تعداد بازدید : 734

کاربران در فیس بوکند شما کجایید؟

باز هم داستان فیس بوک و فیلتر شدن اش تیتر اخبار شد. وزیری که از مفید بودن ۸۵ درصدی محتوای فیس بوک گفت و امام جمعه ای که به این اظهار نظر اعتراض کرد.
parisa-sajadi.jpg
پریسا سجادی
در حالی که تقریبا تمامی کاربران ایرانی که مایلند در فیس بوک حضور داشته باشند به شیوه ای، فیلتر این شبکه را دور می زنند، آیا واقعا مساله مسدود بودن این شبکه دغدغه امروز ما است؟ کافی است چرخی در فضای ایرانی این شبکه اجتماعی بزنید تا با عکس های فیگوراتیو، احوال پرسی های روزمره کاربران و اساسا انبوه محتوای سردستی کاربران ایرانی مواجه شوید. آیا واقعا دسترسی به چنین فضایی برای چاق سلامتی و اظهار نظر های روزانه کاربران ایرانی انقدر اهمیت دارد که هر روز مقامات و مسوولان در جایگاه موافق و مخالف این شبکه قرار بگیرند؟ آقای وزیر ارتباطات آیا واقعا بر این باورید که ۸۵ درصد محتوای فارسی فیس بوک مفید است؟ اگر از ما بپرسید، می گوییم نه، نیست. دلیل اش هم این است که در حال حاضر به دلیل ممنوع بودن حضور در این شبکه اجتماعی، سازمان ها، شرکت ها، بانک ها، موسسات خبری و در کل نهادهای ایرانی که می توانند در این فضا فعال باشند و به کاربران این شبکه اجتماعی خدمات خود را معرفی و ارایه کنند، از حضور در این فضا باز مانده اند. 
آقایان مساله این است؛ بنیانگذار فیس بوک هر دین و مرامی که داشته باشد، منعی برای انتشار محتوای اسلامی و ایرانی قرار نداده است. در واقع فیلتر کردن این شبکه اجتماعی پر مخاطب، تاثیری بر دسترسی کاربران ایرانی ندارد بلکه به شدت این فضا را از دسترسی کاربران به محتوا و اطلاعات مورد نیاز نهادهای رسمی کشور بازداشته است. در حال حاضر این شبکه اجتماعی جمع کثیری از کاربران آنلاین ایرانی را یک جا گرد هم آورده است و بهترین موقعیت برای اطلاع رسانی و تولید و ارایه محتوا توسط متولیان فضای مجازی کشور است. اما متاسفانه با خود تحریمی، این فضا از فعالیت و حضور نهادهای رسمی و قانونی ایرانی خالی شده و جا برای گسترش اخبار غیر موثق و سواستفاده معاندان نظام از این شبکه اجتماعی فراهم شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :