آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51270
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1393 10:42
تعداد بازدید : 606

هم فیلتر می کنیم هم فیلترشکن داریم

موضوع فیلترینگ در کشور ما از جمله مسایل داغی است که همچنان مخالفان و موافقان دو آتشه دارد. با آغاز به کار دولت یازدهم اما گویی پدیده فیلترینگ و شیوه اجرای آن وارد مرحله جدیدی شده است.


فرشید رضایی
به هر تقدیر دولتی ها در اقدامی هماهنگ هر کدام صفحه ای در شبکه های اجتماعی فیلتر شده ایجاد کردند و از آن طریق به اطلاع رسانی، پاسخ و دریافت نظرات بخشی از کاربران حاضر در این محیط پرداختند. این موضوع حساسیت های طرف مقابل را نیز افزایش داد. در نتیجه موج جدیدی از فیلترینگ و سخت گیری ها 
آغاز شد. 
کار به جایی رسید که رییس پلیس کشور نیز از مسوولان حاضر در سایت های فیلتر شده (نقل به مضمون) خواست تا به گونه ای رفتار نکنند که برای مردم سوال ایجاد شود که آیا خود مسوولان که باید الگو باشند به قوانین احترام نگذاشته و آن ها را می شکنند. 
خارج از موضوع اختلاف نظر مسوولان دولتی با مسوولان قضایی و مجلسی در خصوص فیلترینگ و روش های اجرای آن، این روز ها شاهد یک مقوله جالب دیگر نیز در کشور هستیم و آن ازدیاد قابل ملاحظه سایت های شناسنامه دار فروش فیلترشکن و VPN است. 
جریان عرضه فیلترشکن ها تاکنون سوژه گزارش رسانه های زیادی شده که با تعجب، چگونگی و چرایی فعالیت علنی این قبیل سایت ها را زیر سوال برده اند. 
به هر حال خوب یا بد ما در کشور و در شرایطی زندگی می کنیم که هم به موجب قانون فیلتر می کنیم و هم بنا بر دلایل بی پاسخی فیلترشکن می فروشیم. لذا گویی در این میان سودهای کلانی قرار است به جیب برخی اشخاص و شرکت ها سرازیر شود که با فروش فیلترشکن و VPN به کاربران روزهای خوشی را سپری می کنند. 
فعلا که هر سرویسی که در کشور فراگیر شده و بنا بر مصالحی فیلتر می شود، بخش دیگری از کاربران را به سمت آشنایی و استفاده از فیلترشکن ها هدایت می کند. از این رو باید دید آیا مسوولان برای این بخش از نتایج تصمیمات خود یعنی فیلتر کردن از یک سو و ایجاد بازار پرسود فروشندگان ابزار دور زدن قانون، تدابیری دارند یا نه؟ 


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :