آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51281
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1393 10:59
تعداد بازدید : 626

رییس مجمع عالی واردات:

حذف ثبت سفارش تعجب برانگیز است

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران گفت: با توجه به اینکه شرایط و زیرساخت های الکترونیکی برای حذف مرحله ثبت سفارش از روند تجاری کشور وجود ندارد اعلام حذف آن جای تعجب دارد زیرا فقط گره ای به گره های قبلی اضافه می کند.
ایسنا- محمدحسین برخوردار گفت: زمانی که واردکننده برای ثبت سفارش به اداره آن مراجعه می کند این اداره بلافاصله اعلام می کند که کالا باید چه استانداردهایی را رعایت کند. 
وی ادامه داد: اگر کالایی که در حال ثبت سفارش است استانداردهای از قبل مشخص شده را داشته باشد به شبکه ثبت سفارش وصل می شود. 
برخوردار با بیان این که پس از آن نیز شبکه ثبت سفارش واردکننده را به مرکز مبادله ارزی معرفی می کند گفت: روند این پروسه به نحوی است که پس از اختصاص ارز مرکز مبادله ارزی واردکننده را به بانک های طرف حساب معرفی و سپس از بانک ها به گمرک ارجاع داده می شود. 
این عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر این که حذف ثبت سفارش در شرایط فعلی جای تعجب دارد، افزود: متاسفانه زیرساخت های الکترونیکی برای حذف ثبت سفارش در بانک مرکزی، بانک های محلی ، اداره استاندارد و گمرک وجود ندارد. 
به گفته وی سازمان های فوق باید به صورت الکترونیکی به یکدیگر متصل باشند تا حذف مرحله ثبت سفارش خللی در پروسه واردات و ثبت اطلاعات به وجود نیاورد. 
برخوردار با بیان این که از سوی دیگر در بودجه سال جاری نیز از محل ثبت سفارش درآمدزایی برای دولت در نظر گرفته شده، تصریح کرد: با حذف ثبت سفارش خلا درآمدهای دولت از این محل چطور قرار است جبران شود. 
رییس مجمع عالی واردات زیرساخت های دولت برای حذف مرحله ثبت سفارش هنوز کامل نیست و این امکان وجود ندارد که واردکننده در همان مرحله اول برای دریافت اطلاعات درباره استاندارد و کیفیت کالا ها به اداره و سازمان مشخصی مراجعه کند. 
وی با بیان این که در پروسه حذف ثبت سفارش باید شرایطی بوجود آید که واردکنندگان ابتدا به اداره استاندارد وصل شوند، اظهار کرد: از سوی دیگر باید اطلاعات واردکنندگان از قوانین جاری در کشور آن قدر بالا باشد که زمانی که کالا را به گمرک وارد کردند مشکل ترخیص نداشته باشند چون واردات برخی کالا ها به کشور نظیر خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی ممنوع است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :