آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51301
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1393 11:40
تعداد بازدید : 1381

فرازمینی‌ها یا سیستم‌های خودکار

ماجرای ویدیوهای اسرارآمیز روی یوتیوب چیست؟

به تازگی ویدیوهای مرموزی روی سایت یوتیوب آپلود می شود که در عین سادگی و تکراری بودن، سوالات زیادی برای کاربران و تحلیلگران به وجود آورده است. زیرا این ویدیوها بدون وقفه و با فاصله زمانی خاص آپلود می شود و از طرفی برخی تحلیلگران معتقدند که این ویدیوها می تواند دریچه ای به روی جاسوسی آنلاین باشد. ماجرا از آنجا شورع شد که روز ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۳ در ساعت ۱۴:۴۵ یک کاربر یوتیوب بنام "وب درایور تورسو" بدون سر و صدا ویدیویی را آپلود کرد. این ویدیوی اسرارآمیز ۱۱ ثانیه ای متشکل از مستطیل های قرمز و آبی است که با حرکات آنها یک صدای کامپیوتری نیز پخش می شود. اما اصل ماجرا بعد از آن شروع شد، یعنی ۲۸ دقیقه بعد، او ویدیوی دیگری که تقریبا عین ویدیوی اول بود، آپلود کرد. یک ساعت بعد هم این کار را تکرار کرد و از آن پس به مدت هشت ماه است که به این کار ادامه می دهد. ظاهرا شمار این ویدیوها در یوتیوب به حدود ۸۰ هزار و مدت زمان کلی آنها به ۲۳۶ ساعت رسیده است. همه آپلودها تقریبا از یک الگو پیروی می کند؛ ۱۰ اسلاید که هریک حاوی یک مستطیل قرمز، یک مستطیل آبی و یک صدای کامپیوتری هستند. این اشکال تغییر اندازه می دهند و نت صداها هم عوض می شود. ظاهرا هر یک از ویدیوها منحصر به فرد است، اما فرمت آنها یکی است. مجله وایرد (Wired) مرجعی بود که نخستین بار این مساله را با عنوان ویدیوهای اسرارآمیز روی یوتیوب در ماه فوریه گذشته مطرح کرد.
5.jpg
گزارش: نسترن صائبی
منابع: BBC و DigitalTrend
  شاید پیام های جاسوسی
بعد از اینکه مجله وایرد وجود چنین ویدیوهایی را در یوتیوب مطرح کرد، خیلی از کاربران و تحلیگران به فکر رمزگشایی این ویدیوها افتادند تا بفهمند که معنای این ویدیوها چه می تواند باشد؟ اصلا وب درایور تورسو کیست؟ او (یا آنان) از ما چه می خواهند؟ 
وبلاگ "بویینگ بویینگ" در این باره نوشت که شاید وب درایور از نسل بعدی پایگاه های عددی است. این پایگاه ها که تصور می شود از آنها برای انتقال مراسلات محرمانه به جاسوسان فعال در میادین عملیاتی استفاده می شود، فهرست هایی غیرقابل واکاوی از اعداد یا حروف هستند که با نوعی رمز تلگرافی روی رادیوهای موج کوتاه فرستاده می شوند. این داده ها برای افراد غیر از مخاطب اصلی قابل دسترسی، اما غیرقابل فهمند. مخاطب اصلی کلید رمزگشایی از آنها را در اختیار دارد. شاید هم معماهای بسیار پیچیده ای هستند توسط یک سازمان ناشناس تهیه شده اند. تصور می شود این سازمان بخشی از آزمایشی باشد که برای جذب استعدادهای کشف نشده در زمینه رمزگشایی راه اندازی شده است. شاید هم بخشی از یک نرم افزار اتوماسیون هستند که دچار اشکال شده است. 
یکی از توضیحاتی که در این مورد ارایه شد، از سوی نشریه گاردین بود. گاردین با ایسائول وارگاس، مهندس نرم افزار در این مورد مصاحبه کرد. وارگاس معتقد است که ویدیویی با چنین طرح هایی را کنفرانسی دیده بود و این ویدیو توسط شرکت یوویو (YouView) تهیه شده بود، اما جالب اینجاست که وارگاس بعد از مصاحبه اعلام کرد که اشتباه کرده است و گفت: من ویدیو را پیدا کردم و وقتی آن را دوباره تماشا کردم، فهمیدم که اینطور نیست و آزمون الگوی آن متفاوت است. وی همچنین گفت که هنوز هم فکر می کند که این الگوها می تواند نتیجه نوعی آزمایش خودکار باشد. 

  ویدیوهایی که بی وقفه آپلود می شوند
بررسی هایی که روی این ویدیوها شده است، نشان می دهد که وب درایور موجودی خستگی ناپذیر است. او در اوج کارش در دوران تعطیلات کریسمس به طور میانگین هر دو دقیقه یکبار یک ویدیو آپلود می کرده است. انگار که وب درایور هیچ وقت نمی خوابد و بیشتر روزها حدود ۴۰۰ ویدیو آپلود می کند؛ آن هم همه روزهای هفته. بررسی ها همچنین نشان داد که تمامی این ویدیوها به غیر از دوتای آنها همگی ۱۱ ثانیه ای هستند. همین امر باعث شد که خیلی ها تصور کنند این ویدیوها توسط یک سیستم اتوماتیک ساخته و آپلود می شود. اما بررسی های دیگر این فرضیه را تا حدودی نقض کرد. اولین ویدیویی که بیش از یک ماه قبل از اولین ویدیوی مستطیلی روی این کانال آپلود شده، جنبه کاملا متفاوتی از وب درایور را آشکار می کند. کلیپی از یک مجموعه کارتونی به نام "آکوا تین هانگر فورس" وجود دارد که در آن سه قلم خوراکی و تنقلات –که در این داستان زنده هستند و حرف می زنند– دیده می شوند. آنها در یک مسابقه معلومات عمومی بازنده می شوند.  البته برای دیدن این کلیپ باید ۲ یورو پرداخت و ساکن فرانسه بود.
کلیپ عادی دیگری هم در کار است که سوالات بیشتری ایجاد می کند. در ویدیوی شماره ۱۱۸۲ با چیزی مواجه می شویم که شاید اولین برخورد ما با وب درایور باشد. در این ویدیو که از بالکن خانه ای در پاریس گرفته شده و ۶ ثانیه طول می کشد، در کنار چراغانی برج ایفل برای لحظه ای یک صورت دیده می شود. وب درایور زیر ویدیو در کامنتی که تنها ارتباط مکشوف او با جهان به شمار می آید، نوشته است: "ماتئی خیلی باهوش است." 
به نظر می رسد که این معما ارتباط زیادی با فرانسه دارد. برج ایفل، هزاران مستطیل به رنگ رنگ های پرچم فرانسه و یک سبد سیب زمینی سرخ کرده به سبک فرانسوی. اگر کار کار موجودات فرازمینی است، باید امیدوار بود که "بدون قصد و نیت خصومت آمیز " بیایند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :