آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51376
تاریخ انتشار : 15 اردیبهشت 1393 10:7
تعداد بازدید : 842

در نشست کمیسیون آموزش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران اعلام شد:

رقابت ناعادلانه موسسات دولتی آموزش IT با خصوصی ها

اعضای کمیسیون آموزش و پژوهش سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران دیروز در نشستی خبری به تشریح معضلات و مشکلات آموزشگاه های IT بخش خصوصی و رقابت نابرابر آن ها با موسسات دولتی پرداختند.
فناوران- مازیار گنجه ای عضو کمیسیون آموزش و پژوهش نصر تهران در رابطه با تعامل بین سازمان ها و دانشگاه ها گفت: موسسات فناوری اطلاعات حدود ۱۵ الی ۱۶ سال است که ایجاد شده اند و در حال تربیت نیروهای IT هستند. 
 وی تاکید کرد: موسسات آموزشی در حال تولید دانش هستند که پایه ترین مبحث در یک کسب و کار محسوب می شوند. 
او ادامه داد: متاسفانه سازمان های دولتی برای موسسات آموزشی هیچ تسهیلاتی را در نظر نگرفته اند و همین موضوع باعث بالا رفتن قیمت کلاس ها برای مشتریان 
می شود. 
گنجه ای اضافه کرد: در حقیقت موسسات در حال پر کردن یک شکاف بین دانشگاه و صنعت هستند و بسیار علاقه مندند که با دانشگاه ها همکاری داشته باشند و گواهی نامه صادر کنند. 
وی در ادامه با تاکید بر لزوم همکاری دانشگاه ها و موسسات آموزشی گفت: حاضریم برای پیشرفت در این عرصه سمینارهای رایگانی را در دانشگاه برگزار کنیم به دلیل اینکه فناوری اطلاعات با سرعت زیادی در حال پیشرفت است و دانشگاه نمی تواند به این سرعت برسد. 
 
 رقابت ناعادلانه موسسات آموزش خصوصی و دولتی 
مازیار گنجه ای همچنین عنوان کرد که در حال حاضر برخی از دانشگاه ها تعاونی هایی را ایجاد کرده اند و با استفاده از امکانات دولتی در حال کسب درآمد هستند. 
 وی تاکید کرد: این موضوع باعث ایجاد یک رقابت ناعادلانه برای بخش خصوصی می شود. 
وی اضافه کرد: در تمام دنیا خدمت یا تصدی دولت انجام می شود یا بخش خصوصی. در غیر این صورت در رقابتی نا عادلانه بخش خصوصی محکوم خواهد شد. 
وی افزود: برای درک این موضوع کافی است به هزینه مکان، آب و برق که باید توسط یک شرکت خصوصی پرداخت شود توجه کنیم. 

 درخواست تسهیلات از دولت
گنجه ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما درحال صحبت کردن از قشر دانشجو هستید در صورتی که این قشر نمی تواند هزینه سنگین کلاس های فناوری اطلاعات که مجموعا هفت تا هشت میلیون می شود را پرداخت کنند، گفت: ما نیز هزینه های خود را داریم و عملا تبدیل به صندوق قرض الحسنه شدیم و بعضی وقت ها برای دانشجویان هزینه ای کلاس ها را قسط بندی می کنیم و چیزی در قبال این خدمت از آن ها نمی گیریم. 
او افزود: متاسفانه این موضوع باید توسط حامی اصلی مردم اعمال شود نه شرکت های خصوصی در حالیکه دولت تسهیلاتی برای موسسات آموزشی خصوصی در نظر
 نگرفته است. 

  تعدد مجوز موسسات آموزشی IT
در ادامه این نشست از تعدد مجوز موسسات IT به عنوان یکی از مشکلات مهم این حوزه نام برده شد. 
آرش اسلامی عضو کمیسیون آموزش و پژوهش در این خصوص گفت: تعدد مجوز ها باعث یک بی نظمی می شود البته ما مشکلی با این موضوع نداریم ولی گاهی اوقات این مجوز ها توسط افراد متخصص تایید نمی شود. 
وی افزود: فروش مجوز به معضل بزرگی در این حوزه تبدیل شده است، چراکه بازرسی لازم صورت نمی گیرد و موسسات زیادی به صورت قارچ گونه رشد کرده اند. 
وی افزود: باید به این موضوع شکل خاصی دهیم تا نظام آموزشی مدون تر شود، از این رو همکاری های خوبی با سازمان فناوری اطلاعات در این راستا انجام داده ایم. 
وی در توضیح گفت: چنین مقرر شد که سازمان فناوری اطلاعات اعتبارگذاری این قضیه را انجام دهد و مجوز ها توسط سازمان نظام صنفی صادر شوند. 
وی افزود: برای شروع این موضوع تفاهم نامه ای در رابطه با آموزش نرم افزارهای متن باز با سازمان فناوری اطلاعات در حال شکل گیری است که امیدواریم بعد از عقد این قرارداد بتوانیم سایر گزینه ها را نیز تحت پوشش نصر تهران قرار دهیم. 

 تدوین تعرفه خدمات موسسات آموزشی
محسن عظیم نژاد یکی دیگر از اعضای کمیسیون آموزش و پژوهش نصر تهران در مورد تعرفه خدمات موسسات آموزشی گفت: از آنجایی که آموزشگاه های زیر پله ای به وجود آمده اند، قیمت گذاری کمی دشوار شده است. 
وی افزود: ما سعی داریم منبع تعرفه ها را سازمان نظام صنفی رایانه ای قرار دهیم و تصمیم گرفتیم یک نرخ ثابت اعلام کنیم تا آموزشگاه های استاندارد از غیراستاندار جدا شوند. 
به گفته او برای تحقق این موضوع از سال گذشته کارگروهی را تشکیل داده ایم و نرخ پایه حقوق و دستمزد را در آن نظر گرفتیم. وی افزود: سپس روی آن ضرایبی را اعمال کرده و دوره ها را به چهار سطح ابتدایی، میانه، تخصصی و فوق تخصصی تقسیم بندی کردیم. 
اسلامی با بیان اینکه تعرفه خدمات آموزشی IT تا ماه آینده اعلام خواهد شد، گفت: با توجه به نوع درس و آموزشگاه نرخ ها را از هم تمیز داده ایم. در نهایت تصمیم بر این شد تا جدول تعرفه به یک کارگروه فراکمیسیونی در سازمان نظام صنفی رایانه ای ابلاغ شود. 

 ارجاع دفترچه مشاغل IT به ریاست جمهوری
فریبا مهدیون رییس کمیسیون آموزش و پژوهش سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران نیز گفت: شرکت هایی که هم اکنون در زمینه آموزش های تخصصی IT فعال هستند دارای رتبه بندی از شورای عالی انفورماتیک و مجوز از سازمان فنی و حرفه ای هستند. 
وی همچنین در مورد تدوین سیستم جامع شناسایی مشاغل IT گفت: طرح کاملی تهیه و به معاونت نظارت و راهبردی رییس جمهور در دولت قبل ارسال شده است. 
مهدیون توضیح داد: بر اساس این طرح دفترچه کاملی از مشاغل IT تهیه شده که ۱۰۰ عنوان شغلی IT احصا شده است. رییس کمیسیون آموزش و پژوهش سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با تاکید بر ارتباط دانشگاه ها و موسسات آموزشی IT گفت: برای اینکه بتوانیم این ارتباط را ایجاد کنیم، گرایشات جدیدی را برای افزایش سطح دانش افراد در سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور بوجود آورده ایم. 
وی افزود: متاسفانه در بحث آموزش و موسسات آموزشی دچار رکود و تورم خاصی هستیم و تنها راهکار برون رفت از این وضعیت استفاده از توان بخش حصوصی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :