آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51379
تاریخ انتشار : 15 اردیبهشت 1393 10:11
تعداد بازدید : 906

دبیر کمیته، اظهارات وزیر ارتباطات را کذب محض خواند

خرم آبادی : رییس جمهور نمی تواند مانع اقدامات کمیته فیلترینگ شود

دبیر کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: رییس جمهور رأساً نمی تواند مانع اقدامات کارگروه تعیین مصادیق شده و صلاحیت قانونی تصمیم گیری در مورد شبکه های اجتماعی را از این کارگروه سلب و آن را بر عهده شورای عالی فضای مجازی قرار دهد.
خبرگزاری فارس - عبدالصمد خرم آبادی در پاسخ به این سوال که اخباری در رسانه ها منتشر شده مبنی بر اینکه وزیر ارتباطات اعلام کرده، بر اساس دستور رییس جمهوری تصمیم گیری در مورد واتس اپ و شبکه های اجتماعی به عهده شورای عالی فضای مجازی قرار گرفته و آیا این تصمیم رییس جمهور به کارگروه تعیین مصادیق اعلام شده است گفت: صرف نظر از اینکه چنین تصمیمی از سوی رییس جمهور محترم اتخاذ شده است یا خیر، باید عرض کنم که بر اساس مقررات جاری، رییس جمهور اساساً اختیار اتخاذ چنین تصمیمی را ندارد. 
وی افزود: رییس جمهور مجری قانون است و نمی تواند دستوری بر خلاف قانون صادر کند. طبق ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه ای، تصمیم گیری درخصوص فیلتر و مسدودسازی محتوای مجرمانه همه سایت های اینترنتی از جمله شبکه های اجتماعی برعهده کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است. 
خرم آبادی گفت: بنابراین رییس جمهور رأساً نمی تواند مانع اقدامات کارگروه تعیین مصادیق شود و صلاحیت قانونی تصمیم گیری در مورد شبکه های اجتماعی را از این کارگروه سلب کند و آن را بر عهده شورای عالی فضای مجازی قرار دهد. 

 رییس جمهور در شورا فقط یک رای دارد
دبیر کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: اگرچه رییس جمهور، رییس شورای عالی فضای مجازی است ولی باید به این نکته توجه شود که تصمیمات این شورا با اکثریت آراء اعضای آن اتخاذ می شود و شخص رییس جمهور در این شورا فقط یک رأی دارد. 
وی ادامه داد: همچنین تا آنجا که بنده اطلاع دارم، شورای عالی فضای مجازی نیز تصمیمی درخصوص توقف اجرای مصوبه کارگروه مبنی بر مسدودسازی واتس اپ اتخاذ نکرده است. لذا اجرا نشدن مصوبه کارگروه، توسط وزارت ارتباطات، با استناد به دستور رییس جمهور، فاقد وجاهت قانونی است. 

 ادعای وزیر ارتباطات کذب محض است
وی همچنین در پاسخ به این سوال که وزیر ارتباطات در مصاحبه خود اعلام کرده است، چون شرایط رأی گیری کارگروه تعیین مصادیق پیرامون فیلتر «واتس اَپ» نقصان داشته، موضوع در شورای عالی فضای مجازی مطرح شده است. گفت: خیر هیچ نقصی در شرایط رأی گیری کارگروه تعیین مصادیق وجود نداشته
است. 
خرم آبادی گفت: پیشنهاد فیلتر واتس اپ چند روز قبل از تشکیل جلسه مربوطه به تمامی اعضای کارگروه اعلام شده بود و این جلسه در تاریخ چهاردهم اسفند سال گذشته و با حضور ۱۲ عضو از اعضای کارگروه و به ریاست شخص دادستان کل کشور تشکیل شد و همه اعضاء در حدود دو ساعت نظرات مبسوط خود را در مورد این پیشنهاد اعلام کردند. 
وی افزود: در نهایت با اکثریت آراء (یعنی با هفت رای موافق از دوازده رأی اعضاء حاضر در جلسه) فیلتر و مسدودسازی نرم افزار واتس اَپ به تصویب رسید. بنابراین ادعای وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، در مورد وجود نقصان در شرایط رأی گیری فیلتر واتس اَپ کذب محض است. 
دبیر کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: علاوه بر این، دستور مسدودسازی واتس اپ، بعد از مصوبه کارگروه، از سوی یکی از مقامات ذیصلاح قضایی صادر شده و این دستور نیز به وزارت ارتباطات برای اجرا ابلاغ شده است. 

 وزارتخانه از دستور قضایی استنکاف کرده است
وی افزود: متأسفانه مسوولان وزارت ارتباطات تاکنون با توسل به بهانه های بی مبنا و فاقد وجاهت قانونی از اجرای مصوبه قانونی کارگروه و دستور مقام قضایی استنکاف کرده اند. انتظار می رود در سالی که از سوی مقام معظم رهبری بعنوان سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری شده است، مسوولان مربوطه تمام توان مدیریتی و عزم راسخ خود را برای مقابله با ابزارهایی که در خدمت تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمن هستند، به کار گیرند و به جای حمایت از نرم افزارهایی که در خدمت سرویس های جاسوسی آمریکایی و صهیونیستی هستند، نمونه های مشابه داخلی آن ها را مورد حمایت قرار داده و به ارتقاء کیفی آن ها کمک کنند. قطعاً جایگزینی نرم افزارهای مشابه داخلی به جای اینگونه نرم افزار ها، خدمت بزرگی به مردم و فرهنگ و اقتصاد کشور خواهد بود. 
معاون قضایی دادستان کل کشور با بیان اینکه کارگروه به هیچ وجه به دنبال ایجاد محدودیت برای مردم نیست؛ ابراز امیدواری کرد با تغییر نگرش مسوولان ذیربط، شاهد ارتقای کمی و کیفی چشمگیری در نرم افزارهای داخلی باشیم به طوری که در آینده نزدیک همه شهروندان کشورمان بتوانند ارتباطات سالم و بسیار کم هزینه ای را از طریق اینترنت با تلفن همراه خود تجربه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :