آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51383
تاریخ انتشار : 15 اردیبهشت 1393 10:49
تعداد بازدید : 623

اشکالات یک بیانیه دو خطی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فقط 15 درصد از محتوای فیس بوک به مطالب و تصاویر غیرقابل استفاده در ایران اختصاص دارد و بقیه آن مفید و به راحتی در داخل کشور قابل استفاده و درعین حال قابل مدیریت است.

فرشید رضایی
محمود واعظی در دیدار از مرکز پاسخگویی به پرسش های دینی قم افزود: وزارت ارتباطات می تواند با بستن قرارداد با شرکت های مختلف نسبت به انسداد ورود داده های مغایر با قوانین جمهوری اسلامی از مبداء اقدام کند.این اظهارات به سبک محتاطانه وزیر ارتباطات را بلاشک می توان به حساب تلاش برای رفع فیلتر فیس بوک گذاشت. موضوعی که واکنش بسیار تند امام جمعه مشهد را در پی داشت و وزارت ارتباطات را هم مجبور به ارایه بیانیه و توضیحاتی کرد که به هیچ وجه قابل قبول نبود.
وزارت ارتباطات در بند نخست پاسخ خود آورده است: "دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص رفع فیلتر فیس بوک تا کنون هیچ گونه مصاحبه ای نداشته و این موضوع مربوط به حوزه کار کمیته تعیین مصادیق مجرمانه است ."
اما در این خصوص باید گفت اگر چنین است دفاع از محتوای 85 درصدی فیس بوک از یک سو و وعده کنترل محتوای "مغایر با قوانین جمهوری اسلامی" از "مبدا" و آنهم "به راحتی" در چه راستایی بوده است. شاید منظور وزیر ارتباطات این بوده که فیس بوک 85 درصد محتوای مفید دارد، محتوای نامفید 15 درصد باقی مانده هم قابل کنترل است، اما به ما چه! فیس بوک که در ایران فیلتر است و فیلتر آن هم به ما مربوط نیست!جالب تر آنکه وزارت ارتباطات اعلام کرده موضوع رفع فیلتر فیس بوک مربوط به حوزه کار کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است. این مساله نیز از دو جهت کاملا زیر سوال است. اول آنکه وزیر ارتباطات گویی فراموش می کند که خود عضو این کمیته است و هر تصمیمی که در این کمیته گرفته می شود نیز به حساب ایشان به عنوان یکی از اعضا گذاشته می شود.دوم آنکه وزارت ارتباطات چگونه فراموش کرده است که باز هم به نقل از وزیر ارتباطات گفته شد تصمیم گیری در خصوص شبکه های اجتماعی به دستور رییس جمهوری به شورای عالی فضای مجازی منتقل شده است؛ آن هم از سال قبل.حالا مشخص نیست بر اثر غفلت یا تعمداً وزارت ارتباطات باز هم مقوله فیلتر شبکه های اجتماعی را در صلاحیت کار کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه دانسته است. بی شک وزارت ارتباطات در حوزه مطبوعاتی و روابط عمومی دارای مشکل بوده و از این محل آسیب پذیر است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :