آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51414
تاریخ انتشار : 15 اردیبهشت 1393 11:49
تعداد بازدید : 901

بر خلاف روال همیشگی

گرانی موبایل خریداران را به بازار نکشاند

در پی افزایش قیمت دلار، همه بازارها تحت تاثیر قرار گرفت و بازار گوشی موبایل نیز از این امر مستثنی نبود. با این حال برخلاف همیشه که افزایش قیمت ها باعث شلوغی بازار می شد، این بار بازار تقریبا راکد و خالی از مشتری است.
5.jpg
فناوران - به گفته فعالان و دست اندرکاران بازار موبایل، روند افزایش قیمت دلار ادامه دارد و این نوسانات همچنان قیمت گوشی را افزایش خواهد داد.
از دو هفته گذشته تا کنون همزمان با افزایش نرخ ارز در کشور نرخ تمامی کالاها از جمله کالاهای دیجیتالی و ارتباطی روند صعودی داشته اند.
با این حال برخلاف روال بازار یعنی زمانی که قیمت ها روند افزایشی به خود می گرفت خریداران به سمت بازارها روانه می شدند این بار اتفاق مشابهی رخ نداد است.
بر اساس رفتار شناسی خریداران زمانی که قیمت ها رو به افزایش می گذارد، مردم به دلیل ترس از افزایش بیشتر قیمت ها به بازار هجوم می برند و میزان خرید در این زمان افزایش می یابد، این در حالی است که هنگامی که بهای کالاها کاهش می یابد، مردم تمایلی به خرید ندارد و معمولا منتظر کاهش بیشتر قیمت ها می مانند. 
اما ظاهرا در حال حاضر چنین اتفاقی نیفتاده و بازار موبایل خالی از مشتری است. کارشناسان بازار، یکی از دلایل این موضوع را کاهش قدرت خرید مردم می دانند. از سوی دیگر معمولا سه ماهه ابتدایی سال، فصل مناسبی برای خرید نیست. زیرا مردم معمولا قبل از ایام نوروز کالاهایی را که نیاز دارند، تهیه می کنند و در طول سه ماهه بهار کمتر کسی اقدام به خرید کالاهای دیجیتالی از جمله گوشی موبایل می کند.
از سوی دیگر به گفته بازاریان، بیشترین میزان افزایش قیمت ها مربوط به گوشی هایی است که بیش از یک میلیون تومان قیمت دارند و در مورد گوشی هایی که قیمتی بالاتر از دو میلیون تومان دارند، افزایش قیمت محسوس تر است.  
گزارش ها حاکی است که هیچ کدام از قیمت های کنونی گوشی های موبایل که با گارانتی متفرقه عرضه می شوند نرخ ثابتی ندارد و همانند سال گذشته نمی توان یک مدل گوشی را با قیمت ثابت و مشخص در بازار پیدا کرد.
همچنین هفته گذشته رییس انجمن فروشندگان سیم کارت، گوشی و لوازم جانبی از افزایش 10 درصدی قیمت گوشی خبر داد و گفت: با توجه به اینکه گوشی های موبایل با ارز آزاد وارد کشور می شوند بی شک نوسانات نرخ ارز، بازار گوشی تلفن همراه را هم دچار تغییر و نوسان می کند.
وی همچنین گفت: اواخر سال گذشته شاهد نوعی ثبات در قیمت ها بودیم و کم کم مصرف کننده در حال اعتماد کردن به بازار بود و این موضوع بازار ما را تحت الشعاع قرار می داد اما دوباره با نوسانات نرخ ارز میزان تقاضا تا حدی کاهش یافت.
وی با تاکید بر این که به طور متوسط 10 تا 15 درصد قیمت انواع گوشی ها تحت تاثیر قیمت ارز نرخ گوشی ها افزایش پیدا کرده افزود: در این میان هرچه قیمت یک گوشی بالاتر باشد تغییراتی که در قیمت آن صورت گرفته هم بیشتر می شود.فروتن هم چنین یادآور شد: در روزهای ابتدایی سال جدید نوعی روند کاهش قیمت در بازار وجود داشت اما اکنون دوباره با بالارفتن قیمت ها بازار تا حدی رونق خود را از دست داده و مشتریان در انتظار ثبات بازار هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :