آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51421
تاریخ انتشار : 15 اردیبهشت 1393 11:56
تعداد بازدید : 827

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت:

دولت کارت اعتباری را جایگزین یارانه نقدی می کند

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت طرح دولت برای ارایه کارت اعتباری انرژی را تایید کرد.
فناوران- هفته پیش گزارشی از ارایه طرحی به اتاق ایران برای بررسی اختصاص کارت اعتباری انرژی ارایه شد و حالا مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از تهیه طرحی برای جایگزینی یارانه نقدی خبر می دهد که براساس آن، کارت اعتباری انرژی با عنوان «سهمیا» با قابلیت فروش سهمیه های سوخت به خانوار ها داده می شود. 
نصرت ا... سیفی با تشریح جزییات کارت اعتباری انرژی گفت: طرح کارت اعتباری انرژی، طرحی است که می تواند در قالب قانون هدفمندی یارانه ها اجرا شود و مشکلات و پیامدهای منفی پرداخت یارانه نقدی را نداشته باشد. 

 نمونه آزمایشی سهمیا تولید شد
سیفی گفت: در حال حاضر نام کارت اعتباری انرژی را «سهمیا» در نظر گرفته ایم که مخفف سامانه هوشمند مدیریت یارانه ایرانیان است. 
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت گفت: تعدادی کارت اعتباری انرژی نیز به صورت نمونه تهیه شده است. 
وی گفت: در ایران برای حامل های انرژی مختلف مانند بنزین، گازوییل، برق، گاز، گاز مایع، آب و... یارانه پرداخت می شود که قرار است همه این حامل های انرژی در قالب کارت اعتباری انرژی ساماندهی شوند. 
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت گفت: از طریق این کارت اعتباری، افراد می توانند اقدام به مدیریت سوخت کنند به نحوی که قادر می شوند نوع سوخت را به سوخت مورد نیاز خود تبدیل کنند. 
سیفی گفت: در حال حاضر یارانه بنزین به خودرو ها داده می شود به طوری که فردی که صاحب چهار یا پنج خودرو است به اندازه تعداد خودروهای خود از یارانه بنزین ۷۰۰ تومانی استفاده می کند اما فرد فاقد خودرو از این یارانه محروم است، اما در طرح کارت اعتباری انرژی، قرار است یارانه به فرد پرداخت شود. 
وی گفت: در طرح کارت اعتباری انرژی، میزان مشخصی از سهمیه سوخت های مختلف در اختیار افراد قرار دارد و آنها می توانند از طریق صرفه جویی و جایگزینی سوخت، به مدیریت مصرف خود بپردازند. 
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در خصوص میزان سهمیه های سوخت در کارت های اعتباری انرژی، گفت: این سهمیه ها براساس الگوی اصلاح مصرف و اقلیم و شرایط آب و هوایی مناطق مختلف کشور تعیین می شوند. 
سیفی افزود: به عنوان مثال به طور متوسط روزانه ۶۷ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شود که اگر آن را بین ۷۳ میلیون درخواست کننده یارانه تقسیم کنیم برای هر فرد ۲۵ لیتر در ماه بنزین در نظر گرفته می شود که به حساب کارت اعتباری انرژی سرپرست خانوار واریز می شود. 
سیفی با تاکید براینکه کارت اعتبار انرژی، پول نقد به شمار نمی رود، گفت: این کارت، فقط اعتباری مشخص برای پرداخت هزینه سوخت به شمار می رود و به هیچ وجه به معنای پرداخت پول نقد نیست. 
وی گفت: خانواده ها در صورت صرفه جویی می توانند شارژ سوخت های خود را ذخیره کنند یا اینکه آن را کارت به کارت کرده و به کارت اعتباری شخص دیگری که نیاز دارد منتقل کنند. همچنین مزیت دیگر این طرح این است که افراد می توانند در صورت صرفه جویی، شارژ سوخت استفاده نشده خود را به فروش برسانند. 
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت افزود: در نظر داریم امکان فروش شارژ سوخت در بورس انرژی را فراهم کنیم که براساس آن افراد می توانند سهمیه های سوخت خرد را در بورس انرژی بفروشند و کسانی که نیاز به سهمیه های زیاد دارند این سهمیه های خرد را خریداری کنند. 

 بانک مرکزی بی خبر است
در حالی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت نمونه های اولیه این کارت اعتباری را نیز تولید کرده است که بانک مرکزی از این موضوع بی اطلاع است. 
ناصر حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی در مورد سهمیا گفت: تا کنون در رابطه با این طرح صحبتی در بانک مرکزی نشده است البته شاید سایر مدیران بانک مرکزی در جریان باشند ولی بنده جلسه ای در این باره نداشته ام. 
وی با بیان اینکه عموما مسائلی که مرتبط با پرداخت می شود باید با همکاری بانک مرکزی صورت گیرد، تاکید کرد: حوزه سوخت هم به نظام بانکی مربوط می شود ولی اگر سرویس مورد نظر مختص یک بخش باشد همان وزارتخانه می تواند فعالیت مربوطه را انجام دهد. 
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی گفت: در جریان ابعاد و چگونگی اجرای طرح کارت سهمیا یا کارت اعتباری انرژی نیستم.
5.jpg


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :