آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51426
تاریخ انتشار : 15 اردیبهشت 1393 12:4
تعداد بازدید : 930

پوتین و اسنودن تاثیرگذارترین های جهان از نگاه تایمز

مجله تایمز در آخرین فهرست 100 شخصیت تاثیرگذار جهان، نام پوتین و اسنودن را قرار داده است.

فناوران- ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه تنها فرد روسی است که در فهرست 100 چهره تاثیرگذار جهان مجله تایمز قرار گرفته است. ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا نیز که افشاگری هایش در سال های اخیر جنجال بزرگی را در جهان به پا کرده، در این فهرست جای گرفته است. اسنودن سال گذشته توانست در روسیه پناهندگی موقت بگیرد. آمریکا وی را به افشای اطلاعات محرمانه متهم کرده و در صورت بازگشت به این کشور، اسنودن با حبس طولانی مدتی مواجه خواهد شد. برخی دیگر از چهره هایی که نام آنها در این لیست قرار گرفته، عبارتند از باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، جنت یلن، رییس منابع فدرال آمریکا، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا و پاپ فرانسیس. سال گذشته ایگور سچین، رییس اجرایی شرکت نفت روزنفت روسیه تنها فرد روس بود که در این فهرست قرار گرفته بود.
این در حالی است که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا اخیرا با انتقاد از افشاگری های ادوارد اسنودن گفت که افشاگری های وی به تروریست ها کمک کرده است. وی در اینباره گفت: افشاگری های ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا به برقراری امنیت ملی هیچ کمکی نکرد. اسنودن باید اطلاعات خود را در اختیار مقامات آمریکایی قرار می داد تا تحت حفاظت افشاگران قرار بگیرد نه اینکه آن را به دولت های خارجی بدهد. 
نامزد احتمالی پست ریاست جمهوری سال 2016 گفت که وی تعجب می کند چگونه فردی که آنقدر به حریم خصوصی و آزادی اهمیت می دهد، خواسته است در روسیه و زیر نظر ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه زندگی کند. هیلاری کلینتون در سخنان خود به وضوح اعلام کردکه از هواداران اسنودن نیست. وی در جمع گروهی از دانشجویان دانشگاه کنکتیکت به سوالاتی درباره اسنودن پاسخ گفت و تاکید کرد: احساس می کنم که تعادل میان حریم خصوصی و امنیت مهم است. اما اینکه اسنودن اطلاعات را در معرض دید عموم قرار داد، امنیت ملی آمریکا را تخریب کرد و ممکن است که به طور غیر مستقیم به گروه های تروریستی کمک کرده باشد.
وی افزود: گمان می کنم که علنی کردن این داده ها عمدی یا غیر عمدی این نوع اطلاعات را نه تنها در اختیار کشورهای بزرگ، بلکه در اختیار گروه های تروریستی و امثال آنها قرار داد. اسنودن می توانست پیش از افشاگری، آن اطلاعات را در اختیار ما قرار دهد.
کلینتون در ادامه توضیح داد که اگر اسنودن ابتدا اطلاعات را به مقامات آمریکایی می داد، می توانست تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد و از حفاظت افشاگران بهره ببرد.
وی همچنین گفت: می خواهم با شما صادق باشم. جای تعجب دارد که اسنودن به چین فرار کرد، چراکه هنگ کنگ تحت کنترل چین است و پس از آن وی به روسیه رفت؛ دو کشوری که روابط سایبری پیچیده ای با آمریکا دارند. زمانی که من به چین یا روسیه می روم تمام تجهیزات الکترونیکی را در هواپیما می گذارم و باطری آن را هم خارج می کنم. زیرا آنها دوست دارند بدانند که ما در دولت چه کار می کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :