آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51475
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1393 10:33
تعداد بازدید : 833

نشست راهبری اینترنت جاسوسی های آمریکا را محکوم کرد

شرکت کنندگان نشست مجمع راهبری اینترنت (Internet Governance Forum) در برزیل ، جاسوسی های دولت آمریکا از شهروندان و سران کشورها را محکوم کرده و خواستار ارایه راهکارهایی برای حفظ حریم خصوصی افراد در محیط اینترنت شدند.
فناوران- کشورهای شرکت کننده در نشست مجمع حاکمیت اینترنت با انتشار بیانیه ای سلطه آمریکا بر شبکه جهانی و جاسوسی های دولت این کشور از سران و شهروندان کشورهای مختلف را محکوم کردند. این اجلاس دو روزه روزهای 23 و 24 آوریل با شرکت مقامات دولتی، دانشگاهیان و کارشناسان 90 کشور مختلف در شهر سائوپائولو در برزیل برگزار شد.رسانه های بین المللی از جمله سایت تحلیلی نت ورک ورلد گزارش داده اند که این نشست دو روزه تا اندازه زیادی تحت تاثیر افشاگری های ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان سیا از جاسوسی های آژانس امنیت ملی آمریکا از شهروندان و سران کشورهای مختلف، از جمله دیلما روسف، رییس جمهور برزیل قرار گرفته است.
این افشاگر 30 ساله سال گذشته از اسنادی پرده برداشت که نشان می دهند سازمان امنیت ملی آمریکا اطلاعات اینترنتی مربوط به شهروندان کشورهای مختلف را جمع آوری می کند. اسنودن همچنین اسنادی را منتشر کرد که نشان می دهد سازمان امنیت ملی آمریکا به مسیر انتقال داده های گوگل و یاهو رخنه می کرده است.
شرکت های گوگل و یاهو، میزبان حجم عمده ای از اطلاعات کاربران اینترنتی هستند و ارتباطات فراوانی از طریق امکانات این دو شرکت بزرگ، تبادل می شود.
نینا نواکناما، هماهنگ کننده منطقه ای بنیاد WWW در آفریقا در سخنانی در مراسم افتتاحیه این نشست سخنان روسف در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر سال گذشته را یادآوری کرد که گفته بود: در صورتی که حق حریم خصوصی افراد رعایت نشود، آزادی بیان به معنای واقعی کلمه و دموکراسی کارآمد وجود نخواهند داشت. بیانیه نهایی این نشست همچنین خواستار به کارگیری برنامه ها، روش ها و قوانینی در ارتباط با جاسوسی از ارتباطات، شنود آنها و جمع آوری اطلاعات شخصی به منظور حفظ حریم خصوصی اشخاص شد. مطابق آنچه شبکه خبری العربیه گزارش داده کشورهای چین، روسیه و برخی کشورهای دیگر در این اجلاس ایده واگذاری مدیریت هسته مرکزی اینترنت به «اتحادیه مخابرات بین المللی» را که از نهادهای سازمان ملل است مطرح کرده اند که با مخالفت دولت آمریکا روبه رو شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :