آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51476
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1393 10:36
تعداد بازدید : 1142

با همکاری محققان استانفورد

توییتر برای زمین لرزه نقشه می کشد

توییتر می خواهد فراتر از به روز رسانی ها درباره زندگی آدم های معروف و بحث و جدل های 140 کاراکتری، وارد اموری به نفع محیط زیست و حیات بشر شود.
4.jpg
ScienceDaily- توییتر با همکاری گروهی از محققان دانشگاه استانفورد، می خواهند دریابند که توییت های این سایت چگونه می توانند به ایجاد یک نقشه درست تر از مناطق زلزله کمک کنند. در حال حاضر، ShakeMaps توسط مرکز تحقیقات زمین شناسی آمریکا و در عرض چند ثانیه با استفاده از جمع آوری اطلاعات ثبت شده، معادلات پیش بینی حرکات ساده زمین و فاکتورهای اصلاح معادلات یک نقشه از مناطق زلزله تهیه می شود. این نقشه ها معمولا و به طور پیوسته با استفاده از اطلاعات جدیدتر به روز می شوند. اما توییتر و دانشگاه استانفورد روش دیگری را برای دقیق تر کردن این نقشه ها مطرح می کنند. بر اساس بررسی های انجام شده بزرگی زمین لرزه میتواند بر میزان خیزش در توئیتر تاثیر داشته باشد . محققان بر این باورند که اطلاعات آنی که از توییتر می توان استخراج کرد، قابلیت تصمیم گیری فوری و ارسال خدمات رسانی لازم به مناطق زلزله زده را انجام داد.
همانطور که می دانید معمولا اولین فضاهایی که اخبار مربوط به زلزله منتشر می شود، شبکه های اجتماعی همانند توییتر و فیس بوک هستند. توییتر و استانفورد معتقدند که با در نظر گرفتن پست هایی که در زمان وقوع زلزله روی شبکه اجتماعی توییتر می گذارند، می توانند مفیدتر از تنها یک هشدار ساده به دوستان و آشنایان باشند. دانشگاه استانفورد تحقیقاتی انجام داده که نشان می دهد توییت هایی که دارای برچسب جغرافیایی هستند، می توانند کمک کنند تا الگویی از زمین لرزه درحال وقوع، تشکیل شود. وقتی داده های زمین شناسی با حجم زیادی از توییت های مرتبط با یک منطقه جغرافیایی ترکیب شوند، ساده تر می توان شدت لرزش را تعیین کرد و با دقت بیشتری پخش شدن آن را ردیابی کرد. 
در حال حاضر هیچ برنامه فوری برای استفاده در شبکه های اجتماعی جهت خلق کردن نقشه زلزله نیست. اگر تاکنون این پروژه پیاده سازی شده بود، چند دقیقه ای زمان مدل سازی کاهش پیدا می کرد. این سیستم می تواند کمک بزرگی برای دولت هایی که می خواهند امداد رسانی سریع و تاثیر گذار ارایه دهند، باشد. حجم توییت حتی می تواند منبع داده اولیه در منطقه را نشان دهد. یعنی جایی که چندتایی ایستگاه ضبط دیتا نیز وجود دارد. 
پائول ایرل (Paul Earle)، از مرکز نقشه برداری و زمین شناسی ایالات منحده امریکا اعلام کرده که اطلاعات استخراج شده از توییتر به عنوان اطلاعات تکمیلی برای اطلاعات علمی استفاده خواهد شد. اما باید به این نکته توجه داشت که اطلاعات در رابطه با زلزه به صورت سنتی حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد تا منتشر شود. مهندسان مرکز نقشه برداری و زمین شناسی آمریکا در این راستا، کلماتی کلیدی همچون زلزله یا لرزش را در توییتر مانیتور خواهند کرد که آنها را قادر می سازد تا با سرعت بالا مناطق آسیب دیده از زلزله را شناسایی کنند خصوصا با توجه به اینکه بسیاری از نرم افزارهای توییتر قابلیت ضمیمه کردن مختصات جغرافیایی را دارند. به طور مثال مهندسان این مرکز به بررسی ارتباط میان زلزله ای که در اوایل دسامبر امسال در نیوزیلند رخ داد و توییت های کاربران توییتر پرداختند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :