آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51477
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1393 10:37
تعداد بازدید : 995

بازی باخت- باخت اینترنت موبایلی در ایران

این روز ها موسسات معتبر تحقیقاتی جهانی مدام در حال انتشار آمار و ارقام پیرامون خدمات پهن باند بر بستر تلفن همراه هستند. بر اساس گزارش سال ۲۰۱۳ اتحادیه جهانی مخابرات و بر اساس پیش بینی ها میانگین ضریب نفوذ موبایل باند پهن تا پایان سال ۲۰۱۳ در جهان ۳۰ درصد، در کشورهای توسعه یافته ۷۵ درصد و در کشورهای درحال توسعه به ۲۰ درصد می رسد. اینترنت موبایلی.jpg

فناوران- در ایران اما این موضوع به دلیل کم کاری های صورت گرفته در هشت سال گذشته از یک سو و وضع قوانین انحصاری و دست و پا گیر از سوی دیگر بسیار متفاوت است. هر چند که ایران دومین کشور خاورمیانه در بکارگیری تلفن همراه بوده است اما شاید آخرین کشور در بکارگیری خدمات باند پهن است بطوری که از ضریب نفوذ ۱۱۵ درصدی تلفن همراه در کشور تنها کمتر از ۱ درصد آن مشترکان موبایل باند پهن هستند. 
با این حال اما از سال ها قبل دو اپراتور قالب بازار ایران با استفاده از فناوری های دیزلی نسل دوم و نسل 75/2 اقدام به ارایه اینترنت بر بستر تلفن همراه کرده اند. اینترنتی که متاسفانه به دلیل برخورداری از فناوری قدیمی GPRS و یا EDGE سرعت نامناسبی را در اختیار کاربران قرار داده است. اکنون اما قرار است شهریور ماه امسال خدمات نسل سوم که طی دوره ای نزدیک به ۳۹ ماه تنها در انحصار یک اپراتور بود آزاد شده و کاربران ایرانی تلفن همراه هم طعم باند پهن را بچشند. 
از تمام این اما و اگر ها و حق کشی ها و اجحافی که سالیان سال است بر مشترکان ایرانی گذشته که بگذریم، بد نیست ببینیم همین اینترنت همراه نصف و نیمه با چه کیفیت و قیمتی در اختیار کاربران قرار می گیرد. 
ایسنا در این مورد گزارشی منتشر کرده که در آن آمده است: بسیاری از کاربران دوست دارند هنگام حرکت اینترنت همراه داشته باشند و بهترین گزینه برای این افراد استفاده از اینترنت موبایل است چراکه طبق قوانین سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ارائه کنندگان وایمکس اجازه ندارند به مشتریان خود در هنگام حرکت اینترنت ارائه کنند. 
اما سه اپراتور ایرانسل، همراه اول و رایتل نیز به مشترکین خود اینترنت همراه ارائه می دهند. لیکن به دلیل انحصار نسل سوم که تا کنون دست رایتل بوده دو اپراتور دیگر نمی توانند به مشترکین خود اینترنت نسل سوم بدهند. در حقیقت ایرانسل و همراه اول با استفاده از تکنولوژی GPRS کاربرانشان را به اینترنت متصل می کنند. این تکنولوژی که روی نسل دوم خطوط تلفن همراه ارایه می شود می تواند سرعتی بین ۵۶ تا ۱۱۴ کیلوبیت بر ثانیه را در اختیار کاربران قرار دهد. 
امکانات مربوط به اینترنت همراه در سبد کالای همراه اول به این صورت است که کاربر می تواند بسته ۳۰ روزه این شرکت که حجمش معادل ۲. ۵ گیگابایت است را به قیمت ۱۰ هزار تومان تهیه کند. به علاوه قیمت مصرف داده در همراه اول چهار ریال اعلام شده است. 
شبکه ایرانسل هم در حال ارایه خدمات GPRS به مشترکین خود است. طبق اطلاعاتی که اپراتور دوم منتشر کرده آنتن های مخابراتی این شرکت از GPRS به EDGE ارتقا پیدا کرده اند. در تکنولوژی EDGE کاربر می تواند حجم تبادل داده خود را تا ۲۳۶ کیلوبیت بر ثانیه افزایش دهد. همراه اول هم از دو سال پیش تکنولوژی EDGE را به مشترکان خود ارایه می کند. 
هم اکنون قیمت اینترنت این شرکت برای سیم کارت های دائمی و اعتباری پنج ریال و برای سیم کارت های پیام رسان سه ریال به ازای هرکیلوبایت است. به علاوه کاربر می تواند یک بسته ۳۰ روزه با حجم دو گیگابایت را به قیمت ۱۰ هزار تومان از ایرانسل خریداری کند. 
اپراتور رایتل هم به پشتوانه فناوری 3G به کاربرانش اینترنت ارایه می کند و قیمت اینترنت این اپراتور به ازای هر کیلوبایت در ثانیه دو ریال است. لذا کاربر باید برای یک بسته ۱. ۵ گیگابایتی ۳۰ روزه با سرعت ۱۲۸ کیلوبایت بر ثانیه، هزینه معادل ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان را پرداخت کند. 
با این حال باید چند ماه دیگر نیز دندان به جگر بفشاریم تا دوران انحصار پایان یافته و دو اپراتور دیگر هم وارد گود شوند تا ببینیم آیا کیفیت و قیمت خدمات نسل سوم ارایه شده توسط آن ها می تواند ضریب نفوذ باند پهن را در کشور افزایش دهد یا همچنان قرار است در این بخش پایین تر از عراق و افغانستان باشیم. ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که بسیاری از کشورهای خاورمیانه اکنون در حال بکارگیری نسل چهارم تلفن همراه هستند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :