آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5158
تاریخ انتشار : 27 دی 1390 10:12
تعداد بازدید : 429

جزییات عملکرد شبکه بانکی در صدور کارت تا پایایان آبان منتشر شد؛

سهم کارت های اعتباری ،کمتر از یک درصد

عملکرد بانک ها در حوزه صدور کارت های بانکی از قبیل برداشت، هدیه و اعتباری نشانگر آن است که 7/71 درصد کارت های صادره بانکی را کارت های برداشت، حدود 94/0 درصد اعتباری، 4/27 درصد را نیز کارت های هدیه تشکیل می دهند این در حالی است که بر اساس مصوبه دولت می بایست هر بانک به میزان ۳۰ درصد از کارت های خود را به صورت اعتباری صادر کند.

پایگاه خبری بانکداری الکترونیکی- کل کارت‌های صادره شبکه بانکی تا پایان آبان 90  نزدیک 159 میلیون و 258 قطعه بوده که از این میزان 114 میلیون و 193 هزار قطعه کارت برداشت است. این میزان کارت به معنای آن است که به ازای هر ایرانی 52/1 کارت برداشت و به ازای هر خانواده  ایرانی 2/6 کارت برداشت صادر شده است. بنابراین گزارش در این حوزه کارتی، بانک ملی با صدور 21 میلیون و 602 هزار کارت برداشت معادل 9/18 درصد کل کارت‌های صادره در رتبه اول قرار دارد. بعد از بانک ملی بانک‌های ملت، صادرات، کشاورزی، سپه و تجارت در رتبه‌های دوم تا ششم قرار
 دارند.
در حوزه کارت اعتباری میزان کل کارت‌های صادره حدود یک میلیون و 507 هزار فقره است که کمتر از یک درصد کل کارت‌های صادره بانکی را تشکیل می‌دهد. این میزان کارت به معنای آن است که به ازای هر پنج نفر  یک کارت صادر
شده است.
این در حالی است که طبق مصوبه دولت تا پایان سال 89 تعداد کارت‌های اعتباری صادره باید از مرز 15 میلیون می‌گذشت. این مساله به معنای آن است که موتور محرکه بانکداری الکترونیکی همچنان در وضعیت تقریبا خاموش قرار دارد.
در این حوزه بانک ملی در رتبه اول، صادرات در رتبه دوم، پارسیان در رتبه سوم و پاسارگاد، ملت و سامان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
در حوزه کارت هدیه میزان کارت صادره از این نوع بالغ بر 43 میلیون و 558 هزار قطعه بوده و بانک‌های ملت، پارسیان، صادرات در رتبه‌های اول قرار دارند. سپس بانک‌های ملی، پاسارگاد و اقتصاد نوین در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
همچنین تعداد کارت‌های کیف پول الکترونیکی نیز با روندی کاهشی به 457 هزار قطعه رسیده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :