آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5168
تاریخ انتشار : 28 دی 1390 9:39
تعداد بازدید : 732

در جلسه مشترک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي صورت گرفت

توافق برای توسعه همکاری های میان نصر و رگولاتوری

جلسه مشترك اعضای هیات مدیره سازمان نظام صنفي رايانه اي با مدیران سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي کشور روز دوشنبه در محل دبيرخانه سازمان نظام صنفي رايانه اي برگزار شد.

فناوران- در ابتداي اين نشست، پرويز رحمتي رييس سازمان نظام صنفي رايانه‌اي كشور با  ابراز اميدواري به اینكه اين جلسه زمينه ساز تعميق مناسبات و روابط ميان دو سازمان باشد، گفت: در اين جلسه يك سري موضوعات با هدف يافتن راه‌حل‌هاي كوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت مطرح خواهيم كرد. بخشي از اين مسايل مربوط به مشكلات اعضا سازمان در تعامل با طرف دولتي است كه به دفعات در ارتباط با گرفتاري‌هاي ناشي از هزينه بالا، گرفتاري‌هاي ناشي از توسعه تحت‌تاثير محدوديت، با سازمان تنظيم مقررات و سازمان نظام صنفي رایانه‌ای طرح موضوع كرده‌اند و بخشي از مسايل نيز به گرفتاري شركت‌هاي VOIP برمي‌گردد.
وي افزود: انتظار داريم، با توجه به واقعيت‌هاي حوزه و در راستاي پياده سازي اصل 44 و تقويت بخش خصوصي، در عمل شاهد توسعه و رشد كسب و كار اين حوزه باشيم.
رييس سازمان نظام صنفي رايانه‌اي با بيان اينكه در اواخر سال اول برنامه 5 ساله توسعه به سر مي‌بريم، گفت: اگر رهنمود اين باشد كه در پايان برنامه 5 ساله، جايگاه دوم منطقه را كسب كنيم، بايد شتاب و رشد قابل توجهي به لحاظ كمي‌وكيفي داشته باشيم و بخش خصوصي نيز با يك رشد و شتاب بالا مواجه باشد.
سپس محمد كرمپور، رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي با اشاره به اهمیت این دیدار برای سازمان متبوع خود، گفت: ما از جایگاه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به خوبی آگاهیم و فکر می‌کنیم با همراهی و تعامل بین دو طرف می‌توانیم گام‌های بزرگی برداریم.
وی اضافه کرد: مجموعه سازمان تنظيم مقررات اعتقاد راسخ و قوي به حداكثر واگذاري امور دولت به بخش خصوصي دارد و ما در این جلسه به دنبال آن هستیم تفاهم‌نامه‌ای که چندی پیش بین دو طرف منعقد شد را اجرایی کنیم.
وي با بيان اينكه كشوري كه بخش خصوصي قوي‌تري دارد، از اقتصاد قوي و امنيت بالايي برخوردار خواهد بود، اظهار داشت: تمامي تصميم‌های سازمان تنظيم مقررات براساس تعامل با بخش خصوصي اتخاذ مي شود و بر پايه اين نگاه، اطلاعات  و اخبار به صورت شفاف از طريق سايت اين سازمان قابل دسترسي است و ما در این مدت اخیر تلاش زیادی در این زمینه کرده‌ایم تا ارتباط مان را با نهادهای صنفی و شرکت‌های بخش خصوصی تقویت کنیم.
وي افزود: تشكل‌هاي صنفي برآیند بخش خصوصي محسوب مي‌شوند و با اين نگاه، همكاري ميان دو سازمان مي‌تواند شكل بگيرد.
کرم پور با اشاره به امضاي تفاهم نامه همكاري پايش و كنترل سرويس‌هاي ارتباطي و فناوري اطلاعات ميان هفت سازمان دولتي و نظام صنفي رايانه‌اي، ابراز اميدواري کرد که زمينه همكاري بيشتري ميان سازمان تنظيم مقررات و سازمان نظام صنفي رايانه‌اي شكل گيرد.
در این جلسه آزاده داننده، رييس سازمان نظام صنفي رايانه‌اي استان تهران نیز ابراز اميدواري کرد که مسايل فعالان حوزه اينترنت و شرکت‌های شبکه و سایر فعالان صنفی مرتبط، با كمك سازمان تنظيم مقررات به نحو مناسبی حل شود.
سپس مجيد صدري، رييس كميسيون اينترنت و انتقال داده سازمان نظام صنفي رايانه‌اي استان تهران، خواستار حضور نماينده سازمان نظام صنفي رایانه‌ای در جلسات كارگروه‌هاي تخصصي رگولاتوری شد و افزود: با توجه به وجود شوراي انتظامي، سازمان مي‌تواند به عنوان مرجع داوري در حوزه شكايات حضور داشته باشد. همچنين در بحث تاييد نمونه و استاندارد، سازمان نظام صنفي آمادگي دارد، با ايجاد و تجهيز آزمايشگاه مربوطه و رعايت استانداردهاي سازمان تنظيم مقررات، اين امر را سرعت بخشد.
عضو هيات مديره سازمان همچنين خواستار برگزاري دوره‌هاي آموزشي در رابطه با مسايل رگولاتوري، ايجاد كارگروه ويژه برای بررسي و اصلاح تعرفه‌هاي بين‌الملل، حل مساله تسهيم بازار و حضور نماينده سازمان در جلسات كميسيون تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي شد.
بر اساس این گزارش،  محمودرضا خادمي، عضو شوراي مركزي سازمان نيز در این جلسه ايجاد كميته پايش و كنترل سرويس‌هاي ارتباطي و حل مشکل E1 را نمونه‌هاي بارز تعامل دو سازمان دانست و گفت: علت‌العلل مشكلات فعلي اينترنت غير از مشكلات فرهنگي و امنيتي، مساله قيمت و انحصاري است كه در تامين آن وجود دارد. طبق پيش‌بيني شركت زيرساخت، تا انتهاي برنامه، بايد5500 STM1 داشته باشيم، در صورتي كه همين پيش‌بيني هم كم است؛ يعني اگر بخواهيم 10 ميليون پورت پرسرعت راه‌اندازي شود، رقم یازده‌هزار STM1 نياز داريم. با اين رويكرد و اين قيمت چنين چيزي امكان پذير نيست. ضمن اين كه طبق آخرين اعلام، در حال حاضر 299 STM1 داريم كه از تمام ظرفیت آن هم استفاده نمي‌شود.
وي در ادامه خواستار تغيير در تعرفه‌ها و بازنگري در صدور پروانه‌هاي موجود به ويژه پروانه‌هاي ISP و ISDP شد.
سپس سيد ايمان ميري، عضو هيات مديره سازمان نصر تهران اظهار داشت: بخشي كه در زنجيره خدمات مهم است بحث سرويس است اما قبل از آن مساله انتقال از اهميت بالايي برخوردار است. دو لايه انتقال يكي بين استان‌ها و ديگري داخل استان‌ها وجود دارد كه در حال حاضر متاسفانه هزينه انتقال در داخل كشور از هزينه انتقال بين قاره‌ها گران‌تر است.
آزاد معروفي، رييس كميسيون شبكه سازمان نصر تهران نیز در این جلسه با اشاره به  مشكلات موجود در رابطه با واردات تجهيزات شبكه و آزمايشگاه‌هاي تاييد نمونه، خواستار ايجاد يك آزمايشگاه جديد با همكاري سازمان نظام صنفي رایانه‌ای و تسريع در روند تاييد نمونه توسط آزمايشگاه سازمان تنظيم مقررات شد.
حسن شانه‌ساز زاده، عضو دیگر هيات مديره سازمان نصر تهران هم در این جلسه، تصويب دو مصوبه 97 و 86 كميسيون تنظيم مقررات را كاري بزرگ در زمينه شفاف‌سازي فضاي اپراتورها برشمرد و خواستار شفاف‌سازي در شركت زيرساخت شد.
فرشاد جعفريان، عضو شوراي مركزي سازمان نصر كشور نيز به مشكلات موجود در زمينه VOIP  و امر ترانزيت بين استان‌ها اشاره كرد و خواستار مساعدت در این زمینه شد.
بر اساس این گزارش، لطف‌الله سبوحي معاون بررسي‌هاي فني و صدور پروانه سازمان تنظيم مقررات نيز با اشاره به تنظيم برنامه سال 91، خواستار معرفي نماينده سازمان برای شركت در جلسات و ارايه نظرات صنف شد.
حسن رضواني، معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظيم مقررات هم با ابراز اميدواري به استفاده حداکثری سازمان تنظيم مقررات از ظرفيت نظام صنفي رايانه‌اي،از تدوين برنامه در زمينه تاييد نمونه و تدوين استاندارد خبر داد.
گفتني است، در این جلسه پیشنهادهای سازمان مبنی بر حضور نماينده سازمان نظام صنفي رایانه‌ای در جلسات سازمان تنظيم مقررات، حمایت از تاسيس آزمايشگاه تخصصي آزمون كيفيت و استاندارد، برگزاري جلسات آموزشي آشنايي با سازمان تنظيم مقررات و استفاده از ظرفیت شوراي انتظامي سازمان در رسيدگي به شكايات مورد تاييد كرم‌پور قرار گرفت و طرفین خواهان ایجاد کانال ارتباطی قوی و نزدیک بین دو سازمان شدند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :