آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51739
تاریخ انتشار : 20 اردیبهشت 1393 12:6
تعداد بازدید : 1378

هرج و مرج سیاسی یا ناتوانی در برخورد قاطع

اخبار توقیف و فیلترینگ این روزها بیش از چهار سال گذشته به گوش می رسد. طی بیست روز گذشته دو روزنامه به خاطر دو کلمه «بازداشت» و «برکناری» توقیف شده است. فیلترینگ بحث روز وزرا و مجلس و علما شده و هر کس از هر گوشه نظریه ای صادر می کند. اختلاف دولتمردان بر سر محدوده ها و محدودیت ها و گفتمان غصب آلودشان هنگام خطاب قرار دادن یکدیگر تیتر رسانه ها شده است. دامنه فیلترینگ گسترده شده و دامن اپلیکیشن های ارتباطی تلفن های همراه را نیز گرفته است. خبر توقیف نشریات باز هم اخبار داغی شده که کم کم اهالی رسانه را می ترساند. و ما نگران چشم به تدبیری دوختیم که قرار بود سر و سامانی به اوضاع بدهد.
توقیف مطبوعات و فیلتر شدن سایت های خبری و اختلاف مسوولان با یکدیگر، موضوعات جدیدی نیستند که ورود دوباره شان به عرصه جامعه نگران کننده باشند. ما سال هاست با این موضوعات درگیریم؛ موضوعاتی که در مقاطع مختلف بحرانی بودند و ما همیشه به دنبال راه عبور از این بحران بودیم. آنچه نگران کننده به نظر می رسد، عدم واکنش قاطع دولت به این مباحث است. دولتی که قرار بود رویکردش تعامل و تعادل باشد، حالا دامنش تبدیل به عرصه جنگ موافقان و مخالفانی شده که فریاد غضب آلودشان را به رسانه ها می رسانند و پاسخ یکدیگر را آنجا می دهند. 
موافقان و مخالفان دو جبهه شده اند که یکی مردم را به خاطر استفاده از شبکه های فیلتر شده بی دین و دیگری مردم را به خاطر روزهایی که از سر گذرانده دلاور می داند. در این میدان، روزنامه ها توقیف می شوند و سایت ها فیلتر می شوند و دسترسی به اپلیکیشن ها ارتباطی قطع می شود. این وضعیت برای دولتی که با شعار تدبیر و امید برای تغییر وضعیت آمده بود و امروز واکنشی به این اتفاقات نشان نمی دهد، نگران کننده است. 
برای قضاوت در خصوص خروجی و نتیجه عملکرد دولت شاید اندکی نیاز به صبوری و خوش بینی بیشتر است، اما اگر تا ماه های آینده هم گشایشی صورت نپذیرد، امیدها ناامید می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :