آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51777
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1393 9:51
تعداد بازدید : 1279

بازار موبایل در انتظار روز پدر

اگرچه از هفته گذشته افزایش تعرفه واردات گوشی از یک سو و بالا رفتن قیمت دلار از سوی دیگر باعث رکود بازار شد، اما به دلیل نزدیک شدن به روز پدر، انتظار می رود تا اواسط هفته بازار موبایل رونق بگیرد.
4.gif
فناوران- از اوایل سال ۹۳ افزایش تدریجی قیمت ارز باعث شد تا همه بازار ها از جمله بازار موبایل تحت تاثیر قرار گیرد و رفته رفته راکد شود. در این میان برخی مناسبت ها از جمله روز زن باعث رونق گرفتن مقطعی بازار شد، اما دوباره این رکود ادامه داشت تا هفته گذشته که یکباره افزایش تعرفه واردات اوضاع را به طور کلی بهم ریخت تا آنجا که عمده فروشان به دلیل بلاتکلیفی و عدم ثبات قیمت دلار و نوسان پی درپی آن، دست از فروش کشیدند و به این ترتیب افزایش قیمت ها تشدید شد، زیرا این موضوع باعث کاهش جنس در بازار شد. 
از سوی دیگر اگرچه عمده فروشان فروش گوشی به فروشگاه ها را آغاز کرده اند، اما به دلیل نبود مشتری، بازار خیلی رونق ندارد. 

 کاهش قیمت ها
از اواخر هفته گذشته و روزهای ابتدایی هفته جاری، ظاهرا و بر خلاف انتظار قیمت گوشی کاهش اندکی یافته است، اما از آنجا که بازار موبایل کشور فعالیتی برعکس و پیچیده دارد، همزمان با کاهش قیمت ها به شدت راکد می شود و در صورت بالا رفتن قیمت، بلافاصله رونق می گیرد. بر این اساس این روز ها با کاهش قیمت شاهد رکود بیشتری در بازار هستیم. 

 در انتظار روز پدر
اما در حالی که بازار این روز ها در رکود به سر می برد، فعالان بازار امیدوارند که تا یکی دو روز آینده به مناسبت نزدیک شدن به تولد حضرت علی (ع) و روز پدر، بازار رونق بگیرد. زیرا از یک سو هجوم افراد بسیاری برای خرید گوشی باعث بالا رفتن قیمت ها می شود و از سوی دیگر این افزایش قیمت خریداران را به بازار می کشاند. بنابراین افزایش دوباره قیمت در روزهای آتی خیلی بعید و دور از ذهن نیست. 
با این حال بازاریان فصل بهار را تا اواخر خرداد ماه زمانی مرده می دانند، زیرا بسیاری از مردم در طول سه ماهه ابتدایی خرید نمی کنند و تقریبا این بازار از تابستان رونق می گیرد. 

 رونق بازار دست فروشان
از سوی دیگر در حالی که بازار تقریبا خالی از مشتری است اما اطراف بزرگ ترین بازار موبایل تهران، بازار دست فروشان رونق خوبی دارد. 
دست فروشان هم اکنون بسیار حرفه ای تر از گذشته قادر به متقاعد کردن افراد برای خرید گوشی هستند به طوری که به راحتی مانع ورود افراد به مراکز خرید می شوند و در مدت کمی به مشتریان جنس می فروشند. 
اگرچه بار ها به مردم توصیه شده که از این افراد خرید نکنند، اما باز هم خریداران گول آن ها را خورده و گوشی های دست دوم، سرقتی و حتی تقلبی را با قیمتی بالا تر از میزان واقعی خریداری می کنند و در نهایت بنا به دلایل مختلف متضرر می شوند. این روز ها رونق بازار دست فروشان بیش از گذشته است، زیرا افراد بسیاری که قصد خرید کادو برای همسر یا پدر خود را دارند با قیمت های عجیبی جلوی مراکز فروش موبایل مواجه شده و به سرعت فریب می خورند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :