آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51781
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1393 9:59
تعداد بازدید : 1794

ضرر‌ها به کنار، عامل ارسال پارازیت چیست؟

مردان ایکس، پشت پرده پارازیت

بعضی ها می گویند که منشا پارازیت خودروهای ون و کامیون هایی هستند که در نقاط مختلف شهر مستقر می شوند و اقدام به ارسال پارازیت می کنند. عده ای دیگرمعتقدند که پارازیت از طریق آنتن های BTS به روی شهر ارسال می شود. بعضی ها هم در محله هایشان به ساختمان های دولتی که بر بامشان آنتن و دیش دارند مشکوکند. اما در واقع هیچ کس نمی داند این پارازیتی که بارش اش به وضوح بر گیرنده های تلویزیونی مشاهده می شود از کجا و به دستور و توسط چه شخص، نهاد و مسوولی بر آسمان شهر باریده می شود. ارسال کننده پارازیت هر هویتی که دارد اما عملا نشان داده که تحت تاثیر هیچ عاملی در انجام وظیفه اش قرار نمی گیرد؛ هشدار بروز سونامی سرطان به واسطه تشعشعات پارازیت، هشدار پزشکان درباره افزایش آمار سقط جنین و نازایی به دلیل پارازیت، ایجاد کارگروه بررسی عوارض و منشا پارازیت و حتی در دستور کار مستقیم رییس جمهور قرار گرفتن هم نتوانسته خللی در فعالیت هویت نامعلوم و مرموز فرستاننده پارازیت ایجاد کند.
پارازیت1.jpg
پریسا سجادی
 آغاز نبرد با سیگنال های ماهواره ای
نوروز سال ۷۹ نخستین کانال ماهواره ای فارسی زبان کار خود را آغاز کرد و از همان زمان تاکنون که تعداد زیادی کانال ماهواره ای تلاش می کنند تماشاگران ایرانی را به شیوه ای به خود جذب کنند، مبارزه با اطلاعات و محتوای نا متناسب این شبکه های برون مرزی با سیاست های فرهنگی، اجتماعی کشور نیز آغاز شده است. قطعی برنامه های این شبکه ها با ارسال پارازیت یکی از روش های جلوگیری از دسترسی مردم به این رسانه ها بوده است. 
اما در این میان انتشار اخباری مبنی بر بروز عوارض فیزیکی بر سلامت مردم مساله دیگری است که به دغدغه و اعتراض مردم نسبت به این تشعشعات، تبدیل شده است. 

 بی اطلاعی دولت دهم 
دولت دهم بار ها در خصوص منشا ارسال پارازیت مورد سوال قرار گرفت و سوال از وزرای اطلاعات، ارتباطات، بهداشت وحتی رییس جمهور در این خصوص دستورکار مجلس قرار گرفت اما در نهایت مسوولان با اظهار بی اطلاعی درباره منشا این تشعشعات کمکی به شفاف سازی موضوع نکردند. 

 سونامی سرطان 
شهریور ماه سال ۹۱ هشدار مصومه ابتکار دبیر کمیته محیط زیست شورای شهر نسبت به بروز سونامی سرطان در کشور به دلیل وجود پارازیت ها موج نگرانی های بیشتری نسبت به این تشعشعات ایجاد کرد. ابتکار با بیان اینکه نگرانی که در حال حاضر وجود دارد ارسال امواجی است که بر اساس هیچ ضابطه ای نیست گفت: مشخص نیست مسوولیت این امواج با چه کسی است تا بتوان بابت آن از کسی سوال پرسید و یا بر آن نظارت کرد. 
وی ادامه داد: نه بخش دولتی حاضر به پذیرش این مسوولیت است و نه مدیریت شهری می تواند به آن ورود پیدا کند متخصصان مخابراتی نیز با وجود تاکید بر استاندارد بودن دستگاه های مخابراتی از ارسال پارازیت های بی منشا ابراز نگرانی می کنند. 
 ابتکار با هشدار نسبت به تاثیری که این امواج بر سلامت شهروندان دارند گفت: به عنوان اعضای شورای شهر تهران هیچ اطلاعاتی در رابطه با موضوع پارازیت ها و فرستنده های آن نداریم. اما آنچه که می دانیم این است که این امواج بر سلامتی انسان و سلول های بدن تاثیر می گذارند و من به عنوان یک متخصص ایمونولوژی و محقق می گویم که سر منشاء بسیاری از عوارض و بیماری های بدن می تواند این امواج باشد. وی افزود: امروزه وقتی شاهد افزایش بیماری های مختلف با منشاء ناشناخته هستیم، به طور قطع و یقین می توانیم بگوییم تشعشع می تواند موجب اختلال در سیتم ایمنی بدن شود و این موضوع قطعی است. 

 پارازیت، روی میز روحانی
با شروع دولت یازدهم و آغاز ریاست جمهوری روحانی، یکی از نخستین موضوعاتی که روی میز رییس جمهور قرار گرفت همین بحث ارسال پارازیت ها، منشا، عوارض آن و پاسخگویی به دغدغه مردم در این خصوص بود. 

 تشکیل کارگروه
به دنبال این امر در مهرماه سال ۹۲ وزیر بهداشت از تشکیل کارگروهی با حضور نمایندگانی از وزارت خانه های «بهداشت» و «ارتباطات» و سازمان های انرژی اتمی و محیط زیست برای بررسی کار شناسی اثرات پارازیت بر سلامت شهروندان خبر داد. 
حسن قاضی زاده هاشمی گفت: که اطلاعات اش درباره اثرات امواج ماهواره ای و پارازیت ها بر سلامت مردم در حد شایعاتی است که در بین مردم رایج است. وی افزود: برخی از این شایعات ممکن است برای ترساندن مردم باشد و ربطی به پارازیت ها نداشته باشد. قاضی زاده با بیان این که فعلاً باید منتظر اتمام کار کار شناسی این کارگروه باشیم افزود: پس از بررسی های دقیق و کار شناسی همه فرکانس ها، اگر ضرری متوجه مردم باشد بدون رودربایستی به مردم اعلام می کنیم. 

 وعده ارایه نتیجه گزارش ها به مردم 
وزیر بهداشت با تاکید بر این که گزارش اثرات پارازیت ها بر سلامت انسان محرمانه نخواهد بود و در زمان مقرر به مردم اعلام خواهد شد، در خصوص چگونگی انتشار آن گفت: ممکن است بعد از اتمام کار کار شناسی نتوانیم فی البداهه آن را منتشر کنیم، باید کار کار شناسی تمام شود و دستگاه های مختلف نظرشان را بدهند و مثلاً اعلام کنند فلان فرکانس که در این گزارش آمده اصلاً دستگاه آن را ما در کشور نداریم یا ممکن است دستگاه اندازه گیری فرکانس ها در کشور استاندارد نباشد. 

 اظهار نظرهای متناقض
اما در فاصله اعلام تشکیل این کارگروه تا کنون اظهار نظرات متناقضی درباره خطرناک بودن یا نبودن امواج پارازیت از سوی مسوولان ابراز شده است. برخی مثل وزیر بهداشت به روشنی اعلام کرد که هیچ جای نگرانی بابت تاثیر پارازیت ها بر سلامت مردم نیست و عمدتا سطح آن ها در حد استانداردهای بین المللی است و برخی دیگر مثل معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه امواج و پارازیت ها سرطان زا هستند، گفت: این سازمان درصدد است که با به کارگیری راهای قانونی و همچنین استفاده از تحقیقات داخلی و خارجی این مشکل عمومی را برطرف سازد. 

 اختلاف نظر میان دولتی ها 
در نهایت اوایل اردیبهشت ماه، وزیر بهداشت گفت: شخص رییس جمهور پیگیر مساله پارازیت است اما اختلاف نظری برای میزان این امواج و اندازه گیری پارازیت در نقاط مختلف وجود دارد. قاضی زاده هاشمی گفت: پارازیت ها در همه کشور ها وجود دارند اما در مورد اینکه چه مقدار از پارازیت ها مضر است، استاندارد بین المللی برایش تعریف شده است و باید طبق آن اندازه گیری انجام شود. وزیر بهداشت گفت: طبق این اندازه گیری که درحال انجام است، مشخص می شود که میزان پارازیت در کشور بیش از استاندارد ها بوده یا کمتر از آن است. هاشمی ادامه داد: در مکان هایی که میزان امواج زیر استاندارد است اعتراض بر این است که نکند دستگاه اندازه گیری دقیق نباشد. وی گفت: در حال حاضر دستگاه اندازه گیری پارازیت ها در کشور وجود دارد و به غیر از وزارت بهداشت، وزارت ارتباطات، سازمان انرژی اتمی و سازمان محیط زیست، گروه هایی که در این موضوع دخالتی ندارند به عنوان دستگاه های بی طرف، میزان پارازیت ها را اندازه گیری می کنند. وزیر بهداشت گفت: اختلاف نظری که وجود دارد روی میزان اندازه گیری دقیق پارازیت ها است در غیر این صورت کار به خوبی پیش می رود و حتی شخص رییس جمهوری پیگیر این موضوع است و بار ها در این رابطه با مسوولان امر صحبت کرده است. 
هاشمی گفت: مطمئن باشید از آن بخشی از پارازیت ها که به سلامت مردم آسیب می رساند حتماً پیشگیری خواهد شد. 

 ختم کلام
در نهایت اینکه در طول تمامی این سال ها، با وجود انتشار اخبار، شایعات، نگرانی مردم و مسوولان، تغییر دولت ها، تشکیل کارگروه و ورود شخص رییس جمهور برای حل این موضوع اما، همچنان منشا انتشار پارازیت ها در هاله ابهام باقی مانده و کسی نمی داند چه کسی یا نهادی در این حوزه تصمیم گیرنده است و دست به عمل می زند و با چه ضوابط و طبق کدام قانون ودستورالعملی؟ 
چرا در برخی ساعات شبانه روز پارازیت ها فعال می شوند و در ساعاتی قطع؟ چرا برخی کانال های ماهواره ای با پارازیت ها قطع می شوند و برخی با محتوای تقریبا مشابه همان کانال ها وصلند؟ چرا در برخی نقاط شهر تهران میزان پارازیت شدید تر و گسترده تر و در برخی نقاط این طور نیست؟ به طور کل می توان گفت مساله پارازیت در فاصله ای طولانی نسبت به شفاف سازی، قوانین جاری کشور و تصمیم گیری دولت ها قرار دارد و به کار خود ادامه می دهد و در طول این سال ها فارغ از آسیب زا بودن یا نبودن این امواج، مردم به شدت در معرض بار روانی منفی اخبار و شایعات زیانبار و عوارض پارازیت بوده اند. سوال اینجاست که این هویت نا معلومی که بی وقفه دست از کار پارازیت افکنی بر نمی دارد آیا حتی یک در صد این احتمال را نمی دهد که با این اقدام خطرات جانی برای هموطنان، همشهریان و حتی بستگان و خانواده خود به بار می آورد؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :