آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51792
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1393 10:58
تعداد بازدید : 1113

آیا امسال واقعا نسل چهارمی می شویم؟

سرنوشت ارایه خدمات نسل پیشرفته موبایل در کشور ما شباهت زیادی به وضعیت اینترنت دارد. در حالیکه دنیا به سرعت در حال گذار از اینترنت تلفنی بود در کشور ما تنها اپراتور موجود یعنی شرکت مخابرات ایران از ورود به این عرصه برای چند سال محروم شده و در عوض چند شرکت جدید آمدند تا از انحصار زمانی ایجاد شده بهره برداری کنند.
یادداشت.jpg
امیر احدی
کمی بعد هم محدودیت سرعت اینترنت برای کاربران خانگی در نظر گرفته شد. نتیجه این دو تصمیم حالا پیش روی همه است. اکنون ما در زمره کشورهای جنگ زده و جهان سومی از نظر کیفیت، کمیت و قیمت دسترسی به اینترنت در دنیا هستیم. حالا خود گره ای بر اینترنت کشور زده ایم که باز کردن آن زمان و انرژی زیادی می برد. 
در مورد تلفن همراه نیز عینا از همین سیاست و رویکرد استفاده شد. به این ترتیب که دو اپراتور قالب کشور از ارایه خدمات نسل ۳ و ۴ موبایل که می توانست منافع زیادی هم برای دولت، هم اپراتور ها و هم مردم ایجاد کند منع شدند. در عوض یک مجوز برای اپراتوری جدید صادر شد تا خدمات نسل ۳ ارایه کند. به هر ترتیب اوضاع همانگونه که به وضوح قابل پیش بینی بود پیش نرفت، در نتیجه دولت قبل دوره انحصار این اپراتور را تمدید کرد تا کشور نیز از ورود به باشگاه کشورهای نسل پیشرفته موبایل برای چند سال دیگر عقب بیفتد. 
دولت جدید اما مدعیست که قصد ادامه همین مسیر را نداشته و وعده ارایه مجوز نسل ۳ و ۴ در کشور را داده است. وعده ای که تا تحقق آن حدود ۱۰۰ روز بیشتر نمانده، اما آیا واقعا وزارت ارتباطات قصد ارایه این مجوز ها را دارد؟ 
در این خصوص هر چه بیشتر زمان می گذرد ابهامات و پرسش های بیشتری نیز مطرح می شود. از جمله آنکه آیا پیوست مهم فرهنگی عرضه خدمات نسل ۳ و ۴ در کشور تدوین شده است؟ آیا وزارت ارتباطات تا ارایه مجوز فنی مسوولیت داشته و به باقی مسایل ورود نخواهد کرد؟ آیا با شروطی که وزارت ارتباطات برای دو اپراتور اصلی کشور گذاشته موافقت شده است؟ آیا برگزاری یک مزایده که گفته می شود شاید حتی یک اپراتور جدید هم در آن حضور یابد، مقدمات و تشریفاتی نیاز ندارد؟ در صورت دعوت از اپراتور جدید برای ارایه خدمات نسل ۴، چه تضمینی وجود دارد که کشور با سرنوشتی مشابه آنچه برای اینترنت و نسل ۳ رخ داد مواجه نشود؟ آیا این تحول مهم یک هفته مانده به سر رسید برگزاری اعلام خواهد شد؟ 
اگر همه چیز مطابق زمان بندی و پیش بینی های انجام شده و نشده پیش نرفت، تکلیف چیست؟ آیا همه این ها خرید زمان بیشتر است؟ به فرض که راس زمان مقرر همه چیز درست پیش رفت و مجوز ارایه خدمات پیشرفته موبایلی به اپراتورهای اصلی کشور داده شد، در آن صورت آیا از فردای آن روز کشور نسل سوم و چهارمی می شود؟ آیا فرد یا نهادی مسوولیت فرصت سوزی و عقب ماندگی های کشورمان از فرصت های کاری و شغلی نهفته در فناوری های نوین را به عهده خواهد گرفت؟ 
این ها پرسش های بی پاسخی است که در وهله اول وزیر ارتباطات و معاون رگولاتوری او باید پاسخ گوی آن باشند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :