آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51801
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1393 11:10
تعداد بازدید : 1283

از رشد نرخ دلار تا تصمیم‌های غیرمنطقی و پیش‌بینی‌های غرض‌ورزانه

متهمان اصلی بحران بازار کامپیوتر

در دو ماهی که از سال جدید گذشته است، بازار خرید و فروش کامپیوتر تحت تاثیر عوامل گوناگونی روزگار سرد و بسیار بی رونقی را گذارنده است. از رشد قیمت ها و ناهمخوانی عرضه و تقاضا که بگذریم، کارشناسان می گویند که این اواخر مجموعه عواملی دست در دست هم داده و بازار کامپیوتر را وارد مرحله ای بحرانی کرده اند؛ عواملی که بخشی از انها خارجی (نوسانات نرخ ارز) و برخی داخلی هستند. بر اساس اعلام کارشناسان؛ عوامل داخلی اگر بیشتر از نوسانات نرخ دلار آزاد در آشفتگی بازار کامپیوتر مقصر نباشند کمتر هم نیستند. می خواهید بدانید چه عواملی در وارد آمدن شوک به بازار کامپیوتر دخیل بوده اند؟ این گزارش را بخوانید:
Untitled-1.gif
مریم عسگری
 عوامل تاثیرگذار بر بازار کامپیوتر 
نوسانات نرخ ازر، اتخاذ تصمیم های گاه و بی گاه توسط دولت که به سخت شدن روند واردات کالاهای وارداتی منجر و در نهایت کاهش موجودی در بازار را در پی دارد، اعمال سیاست های غیرمنطقی از سوی بازاریان در مواقع حساس و انتشار اخبار ناخوشایند مالیاتی در فضای بازار، برخی از عواملی است که طی دو ماه و به ویژه هفته های اخیر شوک شدیدی به بازار خرید و فروش کامپیوتر و کالاهای دیجیتال وارد کرده است.
به گفته کارشناسان، برخی از این اتفاقات نتیجه ناخواسته اتفاقات دیگر است. اما در هر حال در شرایط فعلی که هر تصمیم و اقدامی تاثیر به سزایی بر وضعیت بازار کامپیوتر می گذارد، کوچک ترین اتفاق و حتی غیرمنطقی ترین پیش بینی از وضیعت بازار روی بازار کامپیوتر تاثیر می گذارد.
محسن نعمتی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت در این باره می گوید: عامل مهمی که روی رکود بازار تاثیر گذاشته، نوسانات نرخ دلار است که البته این یک موضوع بدیهی است و اکثر خریداران و فروشندگان با آن کنار آمده اند. 
به گفته وی، اما به غیر از این موضوع طی هفته های اخیر اتفاقاتی که منشاء داخلی داشته، حال و هوای بازار را به شدت دگرگون کرده است.
این فعال بازار می افزاید: اعلام خبر افزایش تعرفه برخی از اقلام کامپیوتری که اواسط فروردین ماه اعلام شد، در یک برهه زمانی یک تا دو هفته ای شوک موجب شد تا ناگهان میزان تقاضا در بازار افزایش یافته و در مقابل کسبه از فروش کالا خودداری کنند. این جریان ادامه داشت تا اینکه از گوشه و کنار اخباری در رابطه با احتمال افزایش مالیات بدنه فروشگاهی به گوش رسید. 
به گفته این فعال بازار، انتشار این خبر موجی از اعتراض را در بازار به وجود آورد و موجب شد که کسبه، قیمت ها را به بهانه افزایش هزینه های جانبی و رشد نرخ مالیات بر ارزش افزوده، افزایش دهند. 
این فعال بازار می افزاید: اما طی یک هفته اخیر انتشار اخباری در رابطه با افزایش مجدد تعرفه واردات 48 قلم کالای کامپیوتری بازار را به کلی به هم ریخت؛ به طوری که طی هفته گذشته فروشندگان حاضر نیستند کالاهای شان را حتی با افزایش 20 درصدی قیمت به فروش برسانند. 
به گفته این فعال بازار این عوامل در کنار نوسانات نرخ دلار کمر بازار را شکستند.
یکی دیگر از فعالان هم با تایید گفته های همکارش گفت: با توجه به اینکه طی ماه های اخیر وضعیت خرید و فروش چندان خوب نبوده، اکثر واردکنندگان از سفارش کالا خودداری کردند و حالا که مردم برای خرید به بازار آمده اند ، بازار با کاهش شدید موجودی مواجه است. این در حالی است که همه فروشندگان را به احتکار کالا محکوم کرده اند.
نبوی یک فعال دیگر بازار کامپیوتر می گوید: کارشناسان مدام می گویند دود این آتش به چشم مصرف کننده نهایی می رود. ولی این درست نیست. مصرف کننده می تواند کالا را خریداری نکند و این فروشنده است که باید روی سرمایه خودش خطر کند.
به گفته این فعال بازار، طی یک سال اخیر بسیاری از فروشندگان در حدی متضرر شده اند که عطای فعالیت در بازار را به لقایش بخشیده اند.

 چه باید کرد؟
به گفته کارشناسان، خریداران و فروشندگان برای خرید و فروش کالا مختارند تا خود با توجه به شرایط مالی و وضعیت بازار در این مورد تصمیم بگیرند. اما در اینجا وظیفه ای که به گردن برخی از کارشناسان و مقام های مسوول است، سنگین است. به گفته آنها در شرایط فعلی که هر حرف و سخنی وضعیت بازار را تغییر می دهد، بهتر است برخی از کارشناسان مراقب باشند که با ارایه پیش بینی های غیر منطقی یا غرض ورزانه به آشفتگی بازار دامن نزنند.
آنها معتقدند که آشفته تر کردن وضعیت بازار کاری بسیار ساده و راحت است؛ با ارایه پیش بینی رشد 20 تا 30 درصدی قیمت ها در ماه های آینده می توان یک شبه وضعیت بازار را تغییر داد. اما درست کردن وضعیت بازار و بازگرداندن ثبات و آرامش به بازار است که کار مهم و البته دشواری است که بهتر است همه تلاش خود را صرف رسیدن به این هدف کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :