آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51806
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1393 11:17
تعداد بازدید : 1053

آزمون تعرفه ها در مقابل تشکل های خصوصی IT

موضوع افزایش 4 درصدی تعرفه اقلام ICT شوک جدیدی به بازار نیمه جان الکترونیک و دیجیتال کشور وارد کرد. اگرچه در دولت تدبیر و امید انتظار بر این بود که به خصوصی ها و نظرات آن ها توجه بیشتری شود، اما ظاهرا چنین بنایی در دستور کار نیست و خصوصی ها به جای حضور در جلسات تصمیم سازی همچنان باید پشت در اتاق مدیران دولتی بنشینند تا شاید کسی صدای آنها را بشنود. IT.jpg

فناوران- نخستین نمونه این رویکرد را می شد در وعده وزیر ارتباطات در دادن جایگاه به خصوصی ها در کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دید. وعده ای که سرانجام محقق نشد و همان یک صندلی بی تاثیر نیز به آنها داده نشد. شاید در نتیجه همین رویکرد است که در خصوص افزایش تعرفه اقلام ICT نیز هیچ نظر و مشورتی از خصوصی های حوزه گرفته نشده و نمی شود. اما مشکل کار کجاست. چرا بخش خصوصی حوزه ICT ما حتی حالا که دولت تغییر کرده چندان در تصمیم گیری هایی از این دست دعوت به مشارکت نمی شود؟ آیا اصلا باید از بخش خصوصی دعوت کرد یا آنها خود در این تصمیم ها حکم میزبان را داشته باشند. به هر حال در موضوع اخیر یعنی افزایش 4 درصدی تعرفه ها اتفاقی رخ داده که بر نقش و کارکرد بخش خصوصی حداقل تا 4 سال آینده تاثیرگذار خواهد بود. روزنامه نگاران بر حسب تجربه می دانند هر رویکردی در قبال هر موضوعی در هر دولتی اتخاذ شود تا انتهای کار اوضاع بر همان منوال می ماند.
اما بخش خصوصی در حوزه IT نیز چند تکه است. اتفاقاتی که در برخی از تشکل های بخش خصوصی رخ می دهد اما بسیار جالب است. رییس یکی از این تشکل ها تصور می کند رییس یک صنف شده تا فی المثل خود را برای پز دادن به اقوام و آشنایان مطرح کند و همه حرفی زده می شود الا مسایل و مشکلات صنفی که آشکارا روزهای سخت و پرتنشی را پشت سر می گذارد.
رییس یک تشکل دیگر نیز آنقدر محتاط است که روزه سکوت گرفته و تصور می کند بهترین کار برای نیازردن کسی آن است که اصولا هیچ کاری نکند. رییس یکی دیگر از تشکل ها که چند عضو بیشتر ندارد، اما خود به تنهایی آنقدر قدرت و روابط دارد که در پس صحنه و یک تنه کار خود را پیش می برد.
در این میان اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران اما گویی محکم و صرفا چشم به بازار IT دوخته است. این اتحادیه کوچک ترین تحولات صنفی را رصد کرده و به سرعت و شدت پیگیر ماجرا می شود. در روزهای اخیر و در جریان افزایش تعرفه تبلت، مالیات صنف IT، نصب صندوق های جدید و حالا افزایش تعرفه تمام اقلام ICT و موارد متعدد دیگر، این اتحادیه در چارچوب وظایف خود به سرعت وارد عمل شده و با قاطعیت مواضع صریحی اتخاذ می کند. شاید به همین جهت است که حالا هر اتفاقی در حوزه IT رخ می دهد رسانه ها نیز به سراغ این اتحادیه می روند و تقریبا نقطه اتکای صنف IT شده اند.
به هر تقدیر دولت یازدهم هنوز یکسال را هم پشت سر نگذاشته و ختم ماجرای اخیر پیام های زیادی برای خصوصی های IT دارد. نخست آنکه اصولا تکلیف ایشان با دولتی های جدید از حیث توجه و مشورت پذیری از بخش خصوصی روشن می شود و دوم آنکه تکلیف خصوصی ها با خودشان نیز روشن می شود که در مقاطعی از این دست روی کدام نهاد از مجموع تشکل های خصوصی می توانند واقعا حساب باز کنند و پیشران خصوصی ها حداقل تا 4 سال آینده کدام مجموعه است؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :