آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51818
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1393 11:34
تعداد بازدید : 972

مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی مشتریان بانک‌ها:

حل مشکل مطالبات معوق نیازمند سیستم یکپارچه اطلاعاتی است

مدیرعامل شرکت رتبه بندی و اعتبارسنجی مشتریان بانک ها گفت: اگر سیستم یکپارچه باشد، می توان کارت بازرگانی، دریافت تسهیلات مجدد و دریافت مجوز برای هر فعالیتی را منوط به ایفای تعهدات پیشین کرد.
خبرگزاری فارس- محمد جلیلی با بیان اینکه اینکه باید به مطالبات معوق به صورت ریشه و مفهومی نگاه شودگفت: اینکه بگوییم افزایش مطالبات معوق ناشی از شرایط اقتصادی است، چندان قابل پذیرش نیست زیرا اغلب مطالبات معوق شده مربوط به کسانی می شود که از تمکن مالی خوبی برخوردار هستند.  مدیرعامل شرکت رتبه بندی و اعتبارسنجی مشتریان بانک ها افزود: به لحاظ فرهنگی بین بخشی از جامعه این فرهنگ به وجود آمده که عدم پرداخت تعهدات یک نوع زرنگی است، در این شرایط هم سیستم های متمرکزی که عمل به تعهدات را به عنوان یک شاخص منفی در نظر بگیرند، تعریف نشده است. 
وی افزود: باید سیستمی طراحی شود تا به هر دلیل اگر فردی از منابع عمومی استفاده و آن را درست به کار نگرفته و به تعهدات خود عمل نکند، امکان استفاده از سایر امکانات و خدمات عمومی را نداشته باشد. 
جلیلی با بیان اینکه این سیستم متمرکز در حال حاضر وجود ندارد، گفت: در کشورهای توسعه یافته آنقدر سیستم های متمرکز وجود دارد که بدهکار بانک، امکان عدم بازپرداخت تسهیلات و یا فرار از مالیات را ندارد؛ در داخل کشور هم باید چنین سازوکاری ایجاد شود تا هزینه عدم عمل به تعهد افزایش یافته و ریسک این افراد زیاد شود. 
وی ادامه داد: سیستم های اطلاعاتی قانون باید به گونه ای طراحی شوند که اولین شرط احراز صلاحیت برای شروع فعالیت اقتصادی، عمل به تعهدات قبلی باشد، در حال حاضر بسیاری افرادی که تعهدات خود را انجام نداده اند، به راحتی در فضای اقتصادی فعالیت می کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :