آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51822
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1393 11:39
تعداد بازدید : 973

گرافن، تهدید جدیدی برای زمین و ساکنانش

این روزها گرافن به یکی از جذاب ترین زمینه های تحقیقی برای دانشمندان تبدیل شده است و کاربردهای آن در علوم زیستی، نظامی و ارتباطی رو به روز هیجان انگیزتر می شود. اما رابرت هرت، استاد مهندسی و یکی از مجریان این طرح می گوید: ممکن است انسان یا حیوان به طور ندانسته این مواد را استنشاق کند و یا طور عمدی آنها را به شکل فناوری های پزشکی جدید به بدن تزریق یا ایمپلنت کرد. از این رو می خواهیم دریابیم این مواد در داخل بدن چگونه با سلول های زنده تعامل دارند.
گرافن.jpg
خبرگزاری مهر- در بررسی دیگری توسط پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، محققان دانشکده مهندسی ریورساید چگونگی تعامل اکسید نانوذرات گرافن با محیط زیست را در صورت ورود آنها به منابع آب سطحی یا زیر زمینی بررسی کردند. این گروه دریافت در منابع آب زیر زمینی که مواد آلی کمتری دارد و آب از سختی بیشتری برخوردار است، اکسید نانوذرات گرافن، از ثبات کمتری برخوردار است و می تواند در محیط های زیر سطحی در نهایت ته نشین شده یا از بین برود. اما در آب های سطحی مانند دریاچه ها و رودخانه ها که مواد آلی بیشتر و سختی آب کمتر است این ذرات با ثبات تر مانده و تمایل بیشتری برای سفر  به ویژه در محیطی های زیر سطحی دارند. 
گفتنی است که دو دانشمند انگلیسی گرافن را در سال 2002 کشف کردند و به دلیل همین کشف در سال 2010 جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کردند. گرافن به خاطر ویژگی های منحصر به فردش از جمله ضخامت دولایه اتم کربنی، سبکی، استحکام، انعطاف پذیری و رسانایی فوق العاده اش برای گرما و برق مورد علاقه دانشمندان و صنعت قرار گرفته است. 
ویژگی های این ماده نوید بخش انقلاب فنی در بسیاری از زمینه ها بوده به طوری که آن را ماده شگفت انگیز خوانده اند. اما هنوز از تولد گرافن در آزمایشگاه فقط 10 سال می گذرد و این کودک 10 ساله هنوز جایی غیر از آزمایشگاه را ندیده است. محققان و صنایع در تلاش هستند گرافن را از آزمایشگاه بیرون آورده و در کاربردهای تجاری وسیعی که می تواند داشته باشد به کار گیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :