آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51855
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1393 11:5
تعداد بازدید : 1284

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور:

تعامل دولت با بخش خصوصی کافی نیست

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور دیروز در نخستین نشست خبری خود در سال ۹۳، ضمن معرفی دبیرکل جدید سازمان و تشریح پتانسیل های فناوری اطلاعات و توان بخش خصوصی این حوزه برای پیشرفت کشور گفت: در حال حاضر فاصله معنادار و ارتقا یافته ای بین نحوه تعامل بخش خصوصی در دولت یازدهم با دولت قبل ایجاد شده است، اما این کافی نیست. کاظم آیت اللهی با بیان اینکه دولتمردان ما به این نتیجه رسید ه اند که بدون فناوری اطلاعات کشور به رشد مطلوب نخواهد رسید، افزود: پتانسیل بخش خصوصی در ایران به دلیل وجود جمعیت زیادی از متخصصان و تعداد کثیر شرکت ها بسیار بالاست که با استفاده از این پتانسیل ها رشد و رونق اقتصادی را می توان به ارمغان آورد.
  بخشنامه افزایش ۴ درصدی تعرفه ها به خودی خود باطل است
آیت اللهی پس از مثبت عنوان کردن رویکرد دولتمردان ICT کشور در تعامل با بخش خصوصی به سوالات خبرنگاران در خصوص عملکرد نصر کشور پاسخ داد. 
وی در پاسخ به اینکه سازمان چگونه می خواهد از حقوق صنف در مقابل افزایش ۴درصدی تعرفه ها دفاع کند؟ گفت: سازمان حتما پیگیر این موضوع است و تاکنون نامه های زیادی برای لغو بخشنامه به نهادهای ذی ربط ارسال کرده است. 
او با بیان اینکه امیدواریم با پیگیری این موضوع شاهد برگشت ثبات در بازار IT باشیم افزود: افزایش ۴درصدی تعرفه اقلام کامپیوتری با چسباندن عنوان فرهنگی اشتباه است و تا لغو این بخشنامه به اعتراض خود ادامه خواهیم داد. 
آیت اللهی همچنین گفت: همه آحاد صنف به این افزایش تعرفه معترض هستند و ما نیز معتقدیم از آنجایی که این بخشنامه مصوبه هیات دولت را ندارد خود به خود باطل است. 
وی افزود: قطعا چنین بخشنامه هایی موجب عقب افتادگی در بازار فناوری اطلاعات کشور خواهد شد. 

 دولت هنوز تعامل لازم با بخش خصوصی را ندارد
 آیت اللهی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه چرا هنوز نظرات سازمان در تصمیم گیری های مهم مربوط به صنف لحاظ نمی شود و این امر از کم کاری سازمان است یا دولت؟ گفت: این موضوع را تایید می کنم و امیدوارم نگاهی که در دولت حاکم است در بدنه تصمیم سازی ها نیز مرتفع شود. 
وی افزود: اگر قرار است رویکرد دولت تعامل با بخش خصوصی باشد، باید این تعامل نه در شعار بلکه در عمل نیز ایجادشود. 
آیت اللهی اضافه کرد: تعامل نیازمند فرهنگسازی است که این مقوله خود نیازمند زمان است و از آنجا که وزارت ارتباطات خواسته اش در تعامل با بخش خصوصی است، امیدواریم این مهم هرچه سریع تر نهادینه شود. 
وی همچنین در پاسخ به کم کاری سازمان در این رابطه گفت: همیشه پیش از آنکه تلاش می کنید امکان تلاش کردن بیشتر نیز هست. اما نمی توان در جایگاه صنفی حرکت های افراطی داشت. 
وی افزود: برای ساماندهی بازار باید مسیری با اعتدال طی کرد. 
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با بیان اینکه بازار فناوری اطلاعات دست اهالی کسب و کار بوده و حرکت در بازار IT نیز توسط این افراد تعیین می شود، گفت: هیچ وقت لازم نیست از قدرت استفاده کرد و حرف را به کرسی نشاند. گاهی با تحلیل های غیرکار شناسی و احساسی تصمیم های نادرستی گرفته می شود که به صنف لطمه می زند. 
وی افزود: ما به این موضوع معتقدیم و اطمینان داریم که هیچ کس نمی تواند چنین وضعی را با تحلیل های نادرست تغییر دهد.  آیت اللهی تاکید کرد: در حال حاضر فاصله معنادار و ارتقا یافته ای بین نحوه تعامل بخش خصوصی در دولت یازدهم با دولت قبل ایجاد شده است که این کافی نیست. 

اختلافات نصر کشور با استان ها درون سازمانی حل می شود
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور همچنین در مورد اختلافاتی که گاهی بین سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران و سایر استان ها پیش می آید، گفت: ما در حال تلاش هستیم تا این اختلافات درون سازمانی را خودمان برطرف کنیم و نگذاریم چنین موضوعاتی به بیرون کشیده شود. درحقیقت می توان گفت این موضوع یک فرهنگ سازی است که باید به آن توجه بیشتری داشت.  آیت اللهی افزود: بخش خصوصی باید با دولت همکاری بیشتری داشته باشد؛ به نظر من این تعامل می تواند شکاف های ایجاد شده بر فناوری اطلاعات کشور را پر کند. متاسفانه قانون گذاری دقیقی برای ارتباط با بخش خصوصی وجود ندارد و این موضوع باعث شده فاصله معناداری بین بخش خصوصی و دولت ایجاد شود. 
وی همچنین عنوان کرد: باید تمام افراد صنف این موضوع را درک کنند که سازمان نظام صنفی باید به عنوان رگولاتور بخش خصوصی با رگولاتور بخش دولتی ارتباط داشته باشد؛ خوشحالیم که این موضوع در روال و جریان است البته این تعامل تاکنون چندان سازمان یافته و مدون نیست. 
آیت اللهی گفت: ما خود در این سال ها سعی کرده ایم تا صدای صنف تبدیل به یک صدای واحد شود تا بهتر به گوش مسوولان برسد، البته این موضوع را نباید از قلم انداخت که در این راستا تخطی ها به وجود آمده است. سازمان باید به منافع صنف فناوری اطلاعات در کشور رسیدگی کند و هر کس نیز به اندازه خود و نقشش در این بازار حق دارد. 

 PAP ها برای احقاق حقوق صنفی باید توسط سازمان اقدام کنند
آیت اللهی در پاسخ به این سوال که چرا شرکت های ندا مسایل و مشکلات خود را از طریق دبیرخانه خود پیگیری می کنند؟ گفت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات برای شرکت های PAP پروانه صادر کرده و آن ها خود می توانند در این خصوص با رگولاتوری در تعامل باشند ولی برای احقاق حقوق صنفی بهتر است این تعامل از طریق سازمان صنفی رایانه ای باشد؛ این بحث یک موضوع فرهنگی است و در همه جای دنیا به آن توجه شده است. 
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور گفت: سازمان چ تر فراگیر واحدهای صنفی است و هر واحد صنفی می تواند در سازمان پیگیر مطالبات خود باشد و بهتر است تمامی شرکت ها زیر چتر سازمان حرکت کنند. 
آیت اللهی با بیان اینکه باهم جمع بودن خوب است اما زیر چتر سازمان، گفت: متاسفانه این فرهنگ هنوز حاکم است که اگر تنها مذاکره شود منافع بیشتری حاصل می شود تا اینکه هم قدم با صنف باشی. 

 فرایند برگزاری انتخابات سازمان در حال انجام است
وی همچنین در مورد انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور گفت: دوره های هیات مدیره استانی شهریور به اتمام می رسد و قبل از آن باید انتخابات صورت بگیرد و اعلام رسمی شود. ما انتظار داریم تا آخر آذرماه هیات مدیره استانی سازمان نظام صنفی شکل بگیرد؛ در حال حاضر ۲۸ استان عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور هستند بعد از انتخابات هیات مدیره های استانی در سه ماه پایانی سال هیات عمومی صنفی تشکیل می شود و بعد از تشکیل شورای مرکزی و اعلام نماینده حکم ریاست جمهوری برای تعیین رییس سازمان که احتمالا در فروردین ماه سال آینده اتفاق می افتد، صادر می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :