آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51896
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1393 0:0
تعداد بازدید : 1153

نوجوانان انگلیسی بیشتر وقت خود را در وب می گذرانند

نتایج یک پژوهش جدید در بریتانیا نشان می دهد که نیمی از نوجوانان 14 تا 15 ساله احساس می کنند که به اینترنت اعتیاد دارند و این در حالی است که بیش از یک سوم این افراد با لپ تاپ یا تلفن همراه یا تبلت آنلاین به رختخواب می روند.

گاردین- براساس نظرسنجی از 2 هزار و 200 دانش آموز در انگلستان و اسکاتلند، هدف این افراد از استفاده این ابزارها قبل از خواب، ارتباط با دوستان از طریق شبکه های اجتماعی یا تماشای ویدیو و فیلم است. جالب اینجاست که از هر 10 دختر، بیش از چهار نفر معتقدند که اینترنت بهترین ابزار برای انجام فعالیت های اجتماعی شان است. این تحقیق تحت عنوان تبلت برای مدارس (Tablets for Schools)، توسط گروه های فعال در صنعت فناوری و با هدف افزایش کاربری ابزارهایی مانند آی پد در فضاهای آموزشی انجام شده است. این گروه همچنین یک دستورالعمل کاربری ابزارهای متصل به اینترنت برای نوجوانان و بچه مدرسه ای ها منتشر کرده اند که به آنها پیشنهاد می کند در زمان هایی به ویژه قبل از خواب و در حین درس خواندن، ابزارهای همراه شان را خاموش کنند و برای فعالیت های آنلاین شان زمان خاصی را در نظر بگیرند. 
براساس این تحقیق، تقریبا یک سوم دانش آموزانی که از ابزارهای مبتنی بر وب دقیقا قبل از خواب استفاده می کنند، اعلام کرده اند که از این طریق تکالیف مدرسه شان را انجام می دهند و ترجیح می دهند که با کامپیوتر، تلفن همراه یا لپ تاپ شان و آن هم در رختخواب انجام دهند و این دسته دقیقا افرادی هستند که احساس می کنند به اینترنت اعتیاد دارند. البته این احساس اعتیاد در میان دختران و پسران متفاوت است. چنانچه 46 درصد از این دختران و 36 درصد از پسران خود را معتاد به اینترنت می دانند. در عوض، تعداد پسرانی که اعتراف کرده اند به بازی های ویدیویی اعتیاد دارند از دختران بیشتر است. 
جالب است بدانید که قبلا اوج سنی که احساس اعتیاد می کردند 10 سالگی بود. در حالی که امروزه 49 درصد نوجوانان 14 یا 15 ساله نیز خود را معتاد به اینترنت معرفی می کنند. در سال گذشته، محققان با تعداد بیشتری از نوجوانان مواجه بودند که قبل از خواب از ابزارهای همراه استفاده می کردند. در واقع، 77 درصد از نوجوانان 11 ساله، سال گذشته بدون استثنا با ابزارهای شان به رختخواب می رفتند و چه بسا در حالی که گوشی یا تبلت شان در دست شان بود، خواب شان می برد. 
قطع نظر از ایمیل هایی که معمولا بیشترین کاربری را در میان نوجوانان در زمانی که در خانه به سر می برند دارد، این قشر از شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک، توییتر و Snapchat بیش از سایت های دیگر استفاده می کردند. 
در حالی که بیشتر دانش آموزان به محققان گفته اند که حس مثبتی درباره اینترنت دارند، تعدادی نیز از این موضوع که بیش از حد زمان خود را در اینترنت به سر می برند، اظهار نگرانی می کنند. به طور مثال، یکی از پسربچه های 10 ساله ای که در این نظرسنجی شرکت کرده، می گوید: اولین چیزی که صبح بعد از بیدار شدن و آخرین چیزی که شب قبل از خوابیدن نگاه می کنم، گوشی ام است و احساس می کنم که مدام باید آن را در دست داشته باشم. یک دانش آموز 11 ساله نیز می گوید: زمانی که می خواهم ویدیویی را در یوتیوب تماشا کنم، فقط کافی است که روی یکی از آنها کلیک کنم، همان ویدیو من را به هزاران ویدیو لینک می کند. متوقف کردن این فرآیند واقعا کار سختی است . گاهی اوقات یکباره متوجه می شوم که ساعت 2 بامداد است و من همچنان در حال تماشای ویدیوهای مختلف در یوتیوب هستم. 
به طور کلی باید گفت که مساله اعتیاد به اینترنت، جای بحث زیادی دارد و محققان از همان ابتدا این سوال را مطرح می کنند که آیا می توان این نوع اعتیاد را نیز در رده اعتیاد به موارد دیگری چون مواد مخدر به حساب آورد یا خیر. به هر حال، این تحقیق نشان می دهد که نوجوانان بریتانیایی خیلی بیشتر از نوجوانان همس سن و سال خود در اروپا زمان شان را در فضاهای آنلاین می گذرانند. به طوریکه مطالعات سال 2012 اروپا روی نوجوانان 11 تا 16 سال نیز نشان می دهد که وضعیت نوجوانان برتانیایی از نظر اعتیاد به اینترنت از مناطق جغرافیایی دیگر وخیم تر از است. چنانچه بیش از یک چهارم آنها گفته اند که به دلیل استفاده از وب، زمانی بسیار کمی را با اعضای خانواده، دوستان یا حتی همشاگردی های شان می گذرانند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :