آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5201
تاریخ انتشار : 28 دی 1390 12:45
تعداد بازدید : 517

سقف خروج ارز مسافری پنج هزار دلارتعیین شد

معاون امور گمركی گمرك اعلام کرد: بر اساس ابلاغیه بانك مركزی سقف خروج ارز همراه مسافر از كشور پنج هزار دلار است.

   ایرنا- محمدرضا نادری افزود: بانك مركزی دستورالعملی را برای ارز قابل خروج و ورود همراه مسافر به گمرك ارایه و این سازمان نیز آن را به گمركات مسافری ابلاغ كرده است.
وی اظهار داشت: واردات ارز به هر میزان امكان پذیر است، اما باید میزان آن به گمرك اعلام شود تا با هدایت به بانك ها اظهارنامه ارزی تكمیل شود. معاون امور گمركی گمرك گفت: در صورتی كه ارزی برای فروش و تجارت به كشور وارد شود، پرداخت حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده برای آن الزامی است. نادری افزود: زمانی كه ارز همراه افراد بیش از حد متعارف باشد، جنبه تجاری پیدا می‌كند و معادل ارزش هر قطعه ارز باید مالیات بر ارزش‌افزوده پرداخت شود.
وی با بیان این كه، آماری از میزان واردات روزانه ارز مسافری به كشور و اظهار آن به گمركات وجود ندارد، گفت: از آنجایی كه ارز همراه مسافر پنج هزار دلار تعیین شده در صورتی كه فرد در زمان بازگشت به عنوان مثال 50 هزار دلار همراه داشته باشد، این امر نشان دهنده جنبه تجاری بودن ارز وارداتی است.
معاون امور گمركی گمرك با اشاره به این كه مسافران بر اساس گذرنامه و میزان مدت زمان مسافرت قابل شناسایی هستند، اظهار داشت: حجم ارزی كه گردشگران و مسافران در اختیار دارند مشخص است، اما اگر ارز همراه آنها در زمان بازگشت 50 تا صد هزار دلار باشد، نشان دهنده آن است كه قصد معامله آن را دارد و باید حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده پرداخت كند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :